REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wybrać głośniki do samochodu?

Łukasz Krasowski
Dobre głośniki znacznie wpływają na komfort jazdy.
Dobre głośniki znacznie wpływają na komfort jazdy.

REKLAMA

REKLAMA

Dla wielu kierowców jednym z najważniejszych udogodnień w samochodzie jest nagłośnienie. Jak zatem wybrać głośniki do naszego samochodu, żeby móc cieszyć się dobrym dźwiękiem i nie przepłacić?

REKLAMA

Wybór głośników zacznijmy od zlokalizowania miejsc, które producent samochodu przewidział na ich montaż. Dla głośników niskotonowych oraz szerokopasmowych są to zwykle dolne partie drzwi przednich i tylnych, a mniejsze głośniki wysokotonowe znajdują swoje miejsce w okolicach lusterek bocznych lub w górnej części deski rozdzielczej. Rozmieszczenie oraz wielkość danych głośników możemy znaleźć w instrukcji obsługi samochodu, lub jeżeli tam ich nie podano, pomogą nam katalogi producentów sprzętu car-audio.

REKLAMA

Kształty, rozmiary i rodzaje głośników mogą być bardzo różne. Najczęściej spotykamy okrągłe lub owalne elementy o średnicy od 10 do 20 centymetrów. Najprostsze, przestarzałe i niezbyt godne polecenia, są głośniki dwustożkowe. Znacznie lepsze od nich będą te o tzw. budowie koaksjalnej. Można je łatwo rozpoznać po tym, że składają się z dużego głośnika niskotonowego, w którego centrum umieszczono mniejsze elementy średnio- oraz wysokotonowe.

Zobacz też: Jak wymienić głośniki

Półkę wyżej plasują się odseparowanie zestawy składające się z oddzielnych elementów nisko- i wysokotonowych oraz zwrotnicy, dbającej o rozdzielenie na poszczególne głośniki dźwięków o różnej częstotliwości. Uzupełnieniem takiego zestawu może być oddzielny głośnik basowy, umieszczony w wersji aktywnej, pod fotelem kierowcy lub zabudowany w drewnianej skrzyni, w przestrzeni bagażowej.

Przed wyborem ilości i konkretnych modeli głośników, zastanówmy się jaki budżet chcemy na te elementy przeznaczyć. Przyjmując najtańszą, godną zaakceptowania wersję, zastąpmy fabryczne, często niskiej jakości głośniki, markowym sprzętem. Różnica może być już zauważalna, ale jakość nie idzie w tym przypadku z ilością, więc zamiast kupować cztery tanie, współosiowe głośniki, lepiej zainwestować w odseparowany zestaw tylko do przedniej części samochodu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jak poprawić system audio?

Na taki zestaw dobrej klasy wydamy 250-300 złotych, a jakość dźwięku będzie więcej niż zadowalająca. Zakup sprzętu z wyższej półki powinien się już wiązać ze znacznie większą ingerencją w nasz samochód. Bez wymiany fabrycznych przewodów na lepsze, łączących instalację car-audio, oraz bez porządnego wygłuszenia wnętrza auta, wydawanie pieniędzy na drogie głośniki nie ma sensu. Pełni możliwości takiego sprzętu nie wykorzysta raczej sam radioodtwarzacz, więc rozsądnie jest wspomóc go dodatkowym wzmacniaczem. Dobrym uzupełnieniem takiego zestawu jest subwoofer, zabudowany w bagażniku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

REKLAMA

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

REKLAMA

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

REKLAMA