REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak dbać o akumulator w samochodzie? Ekspert radzi

Piotr Mieszkowski
Dobre naładowanie to podstawa sprawności naszej samochodowej baterii.
Dobre naładowanie to podstawa sprawności naszej samochodowej baterii.

REKLAMA

REKLAMA

Akumulator to w naszym aucie bateria, skrzynka z prądem. Ważne więc, szczególnie zimą, żeby był dobrze naładowany. Zdarza się bowiem często, że z powodu niskiej temperatury akumulator odmawia posłuszeństwa.

Nie zawsze powodem padnięcia akumulatora musi być jednak niska temperatura. Może się tak zdarzyć np. z przyczyn bardzo długiego nie używania auta. Ponadto nowoczesne auta są nafaszerowane elektroniką niczym jeżdżące komputery. Im więcej w aucie czujników, przycisków, systemów sterowanych elektronicznie, tym większe ryzyko awarii, któregoś z tych systemów, a w konsekwencji i rozładowania akumulatora.

REKLAMA

Dobre naładowanie to podstawa sprawności naszej samochodowej baterii. Nie ma z tym kłopotu, jeżeli kupimy akumulator nowy. Akumulator powinien być ładowany prądem o właściwym napięciu. Za właściwy poziom ładowania w aucie odpowiada regulator napięcia. Jego awaria może spowodować niewystarczający poziom ładowania.

Zobacz również: Kiedy pióra wycieraczek nadają się do wymiany?

REKLAMA

Jest ono utrzymywane na właściwym poziomie przez regulator napięcia. Uszkodzony może spowodować niedostateczne ładowanie akumulatora. Ważne jest także, aby alternator czyli prądnica w aucie, działała jak należy. Kiedy alternator nie działa jak należy, nawet nowy akumulator można w kilka miesięcy załatwić. Złe i niszczące dla akumulatora jest także, gdy ładowany jest za wysokim prądem, czego objawami są: gotowanie się, czyli bulgotanie w akumulatorze oraz zbyt szybkie przepalanie się żarówek.

O wielu awariach dotyczących ładowania informuje nas lampka kontrolna umieszczona na tablicy przyrządów. Wszelkie wysyłane przez nią sygnały o nieprawidłowościach lepiej traktujmy poważnie, gdyż w najlepszym wypadku może się to zakończyć rozładowaniem bądź zniszczeniem akumulatora. Może jednak dojść także do poważnej awarii w elektronice samochodu, a nawet do pożaru.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Temperatura wewnątrz samochodu

Latem także należy pamiętać o tym, by sprawdzać w akumulatorze poziom elektrolitu. Właściwie jest wtedy, kiedy ten poziom utrzymuje się pomiędzy oznaczeniami minimum a maksimum. Kiedy stwierdzimy zbyt niski poziom elektrolitu, uzupełniamy poziom wodą destylowaną, którą można kupić na stacji benzynowej.

Przed rozpoczęciem ładowania akumulatora, dobrze jest go przetrzeć, czy wręcz umyć. Sprawdźmy też czy poziom elektrolitu jest właściwy i ewentualnie uzupełnijmy go. Właściwy poziom powinien wyrównać się sam, gdy akumulator zostanie już naładowany i schłodzi się. Jeżeli jednak podczas ładowania zauważymy, że w akumulatorze zachodzi bulgotanie, gotowanie się, lepiej odkręćmy korki, gdyż gazy, które powstają podczas procesu ładowania mogłyby doprowadzić nawet do wybuchu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Miała ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie, wjechała samochodem w dom

Pijana 36-latka wjechała reanult megane w ogrodzenie, a następnie w budynek. Właścicielka posesji, przebywająca w domu doznała obrażeń. Kierującej grozi do trzech lat więzienia.

Jak zaoszczędzić na transporcie? Oto najbardziej ekonomiczne opcje

Wydatki na transport to często całkiem spora część domowego budżetu. Paliwo, ubezpieczenie pojazdu, koszty eksploatacji, parking stanowią duże obciążenie finansowe. Jak zoptymalizować wydatki w zakresie podróżowania? Czy nowoczesne środki transportu są dobrą opcją na oszczędności? 

KGP: 100 139 interwencji, 377 wypadków drogowych, 36 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 139 interwencji.

Nowe płatne drogi i autostrady od 1 listopada 2024 r. ciosem dla branży transportowej? Eksperci są zgodni

Nowe płatne drogi i autostrady od 1 listopada 2024 r. ciosem dla branży transportowej? Eksperci są zgodni. Od najbliższego piątku zacznie obowiązywać nowa, rozszerzona sieć płatnych dróg. Obejmie ona zarówno drogi ekspresowe jak i autostrady.

REKLAMA

Nie zmieniłeś opon? Możesz dostać 3000 zł grzywny

W związku z pogarszającymi się warunkami atmosferycznymi i wynikającymi z tego – coraz gorszymi warunkami na drogach – listopad to najlepszy czas na wymianę opon i sprawdzenie ich stanu technicznego. Czy w Polsce wymiana opon na zimowe jest obowiązkowa i w jakich sytuacjach – w związku z brakiem zmiany ogumienia samochodu – kierowca może zostać ukarany grzywną? 

Policja zatrzymała pędzące auto, które prowadził 15-latek

15-latek prowadził samochód bez uprawnień, przekroczył prędkość i wiózł pasażerów bez pasów bezpieczeństwa. Odpowie przed sądem rodzinnym. 

Kiedy najlepiej zmienić opony na zimowe? Czy warto kupić całoroczne?

Kiedy najlepiej zmienić opony na zimowe? Lepiej założyć je o tydzień za wcześnie niż o tydzień za późno. Nie warto czekać na pierwsze przymrozki. 

Pijany przewoził autem troje dzieci

Kierowca zatrzymany do kontroli miał prawie promil alkoholu w organizmie. W samochodzie przewoził trójkę dzieci. 

REKLAMA

Rampy do odśnieżania na każdym MOP-ie. Czy drogowcy zaskoczą zimę? Ministerstwo Infrastruktury ma plan

Rampy do odśnieżania na każdym MOP-ie. Czy drogowcy zaskoczą zimę? Ministerstwo Infrastruktury ma plan. Do 2026 r. na polskiej sieci dróg szybkiego ruchu ma funkcjonować ponad 70 urządzeń ułatwiających usuwanie śniegu i lodu z pojazdów ciężarowych.

KGP: 107 085 interwencji, 434 wypadków drogowych, 32 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 107 085 interwencji.

REKLAMA