REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak obsługiwać nowoczesne układy hamulcowe?

Łukasz Krasowski
Nowoczesne układy hamulcowe są trudniejsze w obsłudze.
Nowoczesne układy hamulcowe są trudniejsze w obsłudze.

REKLAMA

REKLAMA

Jeszcze do niedawna wiele prac związanych z obsługą hamulców w samochodach osobowych było możliwe do wykonania przez średnio doświadczonego mechanika, a nawet przez samego posiadacza pojazdu. Postęp w konstrukcji układów hamulcowych sprawił, że nawet tak prosta czynność jak wymiana klocków hamulcowych wymaga wiedzy oraz specjalistycznych narzędzi.

Konstruktorzy układów hamulcowych dwoją się i troją, aby uczynić je jak najbardziej skutecznymi. W coraz większej liczbie samochodów stosowane są układy elektrohydrauliczne hamulce postojowe, a pojazdach wyższej klasy tego typu, rozwiązanie obsługuje hamulce wszystkich czterech kół. Każdy kij ma jednak dwa końce i to, co poprawia poziom bezpieczeństwa czynnego oraz komfort jazdy, okupione jest większym skomplikowaniem konstrukcji i wyższymi wymaganiami w kwestii obsługi technicznej. 

REKLAMA

W samochodzie z klasycznymi hamulcami ciśnienie w układzie pojawia się w momencie wciśnięcia pedału. W celu skrócenia czasu zadziałania, układy elektrohydrauliczne charakteryzują się tym, że wysokie ciśnienie panuje w przewodach hamulcowych cały czas. Przed dokonywaniem jakichkolwiek prac naprawczych, np. wymiany klocków hamulcowych, konieczne jest deaktywowanie systemu za pomocą zewnętrznego urządzenia (zwykle jest to komputer przenośny).

Zobacz też: Jak samodzielnie odpowietrzyć hamulce?

REKLAMA

Początkowo taką możliwość posiadały wyłącznie autoryzowane serwisy, co skazywało użytkowników samochodów z tego typu układem na korzystanie z ich, dość kosztownych, usług. W ostatnim czasie, wraz z popularyzacją elektrohydraulicznych układów hamulcowych, ich serwisowaniem może się zająć większa liczba niezależnych warsztatów. Sama czynność wymiany tarcz lub klocków nie różni się od tej samej pracy w klasycznych układach hamulcowych, ale po jej wykonaniu konieczne jest ponowna aktywacja systemu.

Jakiekolwiek rozwiązania siłowe, przeprowadzane przez mechaników, którzy nie dysponują odpowiednim sprzętem elektronicznym kończą się zwykle uszkodzeniem kosztownych zacisków hamulcowych. Przed zakupem samochodu z hamulcami elektrohydraulicznymi skontrolujmy zatem czy układ działa poprawnie, ponieważ wiele pojazdów na rynku wtórnym nosi ślady niefachowych napraw.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jak uzupełniać płyn hamulcowy?

Przy nowoczesnej konstrukcji układu hamulcowego nieco inaczej przebiega również czynność wymiany płynu hamulcowego. Do tego celu używa się specjalnego urządzenia, wtłacza się płyn do układu pod dużym ciśnieniem. Stary płyn jest wypierany przez nowy wraz z jego zanieczyszczeniami, nie dochodzi też do zapowietrzenia układu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA