REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przedłużyć żywotność hamulców?

fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Ekonomiczna jazda to nie tylko oszczędzanie paliwa. Dzięki rzadszym wymianom części obniżą się koszta eksploatacji auta. Podpowiadamy, jak sprawić, aby nasze hamulce działały dłużej.

REKLAMA

Gdy samochód jest w ruchu, posiada pewną energię kinetyczną. Hamowanie to nic innego, jak odbieranie tej energii. Przejmują ją hamulce, gdzie energia zamieniana jest na ciepło, towarzyszy temu zużycie hamulców. W samochodach montowane są hamulce tarczowe, bębnowe lub ich kombinacja (z przodu tarcze, z tyłu bębny). 

REKLAMA

Pierwszym sposobem, który możemy wykorzystać, aby oszczędzić hamulce w naszym pojeździe, jest tak zwane hamowanie silnikiem, inaczej zwane hamowaniem biegami. Polega to na zmianie biegu na niższy niż wymagają tego obroty i prędkość auta, a następnie puszczeniu pedału gazu. Silnik będzie stawiał opór i zamiast napędzać koła, będzie je hamował. Metoda ta nie jest jednak najwygodniejsza w zatłoczonym centrum miasta, dlatego polecamy stosować ją w sytuacjach, gdy mamy sporo czasu i miejsca na zahamowanie. Możemy w ten sposób zwalniać z dużej prędkości, ale w długim czasie. Zapobiegniemy jednorazowemu nagrzaniu oraz zużyciu hamulców, a przy okazji oszczędzimy też paliwo, gdyż w silnikach z elektronicznym wtryskiem przy hamowaniu biegami powyżej 2000 obrotów na minutę odcinany jest jego dopływ.

Zobacz również: Jak wymieniać płyn hamulcowy?

Często jeździmy tą samą drogą, np. do pracy czy do sklepu, do znajomych. Możemy zapamiętać, gdzie z reguły inni kierowcy nagle hamują, gdzie czeka nas ostry zakręt i już zawczasu zdjąć nogę z gazu. Warto też zerkać daleko przed siebie i obserwować sytuację na drodze. Sygnalizacja świetlna jest widoczna z dużej odległości, dlatego bardzo wcześnie możemy przewidzieć, czy będziemy musieli hamować. Jeśli widzimy czerwone światło, warto jest zwolnić i poczekać, aż światło zmieni się zanim do niego dojedziemy.

Bezpieczna odległość

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdy zachowamy bezpieczną odległość od poprzedzającego nas pojazdu, również będziemy mogli oszczędzić hamulce. Bardzo często kierowcy hamują bez powodu, na chwilę, lub po prostu kładą nogę na pedale, co nie powoduje zwalniania, a tylko zapala światła stopu. Zachowując bezpieczną odległość od takiego pojazdu, damy sobie trochę czasu na decyzję o tym, czy warto od razu hamować.

Zobacz również: Jak wymienić klocki hamulcowe?

REKLAMA

Pamiętajmy też o kontroli i regularnych wymianach płynu hamulcowego. Być może nie wpłynie to w znaczący sposób na zużycie samych klocków czy okładzin, ale z pewnością zabezpieczy cały układ przed degradacją. Stary płyn staje się coraz mniej odporny na ciepło, które w układzie hamulcowym jest zawsze obecne podczas hamowania. To oznacza, że cały system działa gorzej, w dodatku stary płyn może powodować korodowanie takich elementów, jak np. przewody hamulcowe.

Oszczędzając hamulce możemy nie tylko ograniczyć koszty wymiany, ale mamy też pewność, że nie zawiodą nas w najmniej oczekiwanym momencie. Bądźmy jednak rozsądni. Dbajmy o układ, regularnie wymieniajmy płyn hamulcowy. Kontrolujmy tez stan klocków i okładzin. Są to elementy eksploatacyjne i prędzej czy później się zużywają.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

REKLAMA

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

REKLAMA