REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Eksploatacja auta

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy wymienić pasek rozrządu?

Okresowa wymiana paska rozrządu w silniku spalinowym to czynność niezwykle ważna, a jej zaniechanie może skutkować poważnym uszkodzeniem jednostki napędowej. Aby uniknąć kosztownych napraw podpowiadamy kiedy powinno się wymienić pasek rozrządu.

Porównanie silników TwinAir, TSI i EcoBoost

Małolitrażowe, turbodoładowane silniki benzynowe na dobre zadomowiły się na rynku motoryzacyjnym. Zapewniają autom świetne osiągi i niskie zużycie paliwa. Postanowiliśmy przedstawić trzy najbardziej popularne konstrukcje : TwinAir, EcoBoost oraz TSI.

Typowe usterki związane z instalacją LPG

Instalacje LPG starszego typu są podatne na typowe usterki, które generują dodatkowe koszty eksploatacji. Ponadto są przyczyną szybszego zużywania się niektórych podzespołów.

Konserwacja karoserii po zimie

Wraz z nadejściem cieplejszych dni przychodzi czas na pozimowe porządki. Również, a dla wszystkich kierowców, przede wszystkim w samochodzie. Poniżej przedstawiamy opis konserwacji karoserii po zimie.

REKLAMA

City-Brake Active System - opis

City-Brake Active System - czyli system aktywnego hamowania w ruchu miejskim stworzony przez Hondę ma ograniczyć ryzyko wypadku m.in. z pieszymi.

Czy mniejsza sprzedaż nowych aut wymusi podniesienie jakości podzespołów?

Z powodu wykrycia wadliwych części w samochodach, firmy motoryzacyjne w 2012 roku wezwały do kampanii naprawczych ponad 113 tysięcy pojazdów. Jednak eksperci Exact Systems uspokajają, że w najbliższych latach jakość aut będzie regularnie wzrastać, bo koncerny samochodowe coraz większą wagę przykładają do kontroli podzespołów. Tylko w ubiegłym roku odnotowano wzrost liczby skontrolowanych części do aut o 30 %, do poziomu ponad 350 milonów sztuk.

Mycie auta po zimie –na co zwrócić uwagę?

Sól rozsypywana na drogi osadza się na podwoziu i karoserii auta znacznie przyspieszając korodowanie różnych elementów samochodu. W poniższym poradniku podpowiadamy, na co zwrócić szczególna uwagę podczas mycia auta po zimie. Przed wizytą w myjni warto kupić kilka środków chemicznych i ręczniki papierowe. Podstawowy zestaw powinien zawierać środek do czyszczenia kół, kokpitu, elementów chromowanych i dobrej jakości płyn do szyb.

Active High Beam Control - do czego służy?

Active High Beam Control to system odpowiadający w samochodach Volvo za sterowanie wiązką świateł drogowych. Poniżej wyjaśniamy do czego służy i jak działa AHBC.

REKLAMA

Jakie auta mają problemy z korozją?

Sól rozsypywana na ulicach podczas zimy to jeden z czynników sprzyjających występowaniu korozji. Producenci aut chcąc poczynić oszczędności nie zawsze odpowiednio dobrze zabezpieczyli swoje produkty przed niszczycielskim działaniem rdzy. Jakie auta są podatne na rdzę bardziej niż inne?

Czy można naprawić pękniętą szybę telefonem?

Na polskich drogach pełno jest różnych zanieczyszczeń i drobnych kamieni, które podbijane kołami jadących samochodów powodują pęknięcia szyb. Eksperci zajmujący się naprawami szyb stworzyli aplikację, która pomoże ocenić, czy ubytek kwalifikuje szybę do naprawy, czy do wymiany. Dodatkowo urządzenie wskaże najbliższy serwis, który pomoże naprawić lub wymienić szybę.

Kiedy opony wymagają wymiany na nowe?

Przełom marca i kwietnia to właściwy moment aby pomyśleć o wymianie opon z zimowych na letnie. Przy wymianie opon warto sprawdzić ich stan techniczny i określić, czy nadają się jeszcze do eksploatacji, czy nie. Po czym poznać zużyte opony?

Wymiana opon z zimowych na letnie –porada eksperta

Wymiana opon z zimowych na letnie to jedna z podstawowych czynności serwisowych, które należy wykonać po zakończeniu sezonu zimowego. Jak zwykle o tej porze rodzi się wiele pytań o prawidłowy dobór opon letnich i o ich właściwą eksploatacje. Ekspert radzi, na co szczególnie zwrócić uwagę przy zakupie i jak poprawnie eksploatować opony, aby w 100% spełniały swoje założenia techniczne oraz w maksymalny sposób zapewniały komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Volkswagen Golf VII: Jak działa system Dynamic Light Assist?

Najnowszy Volkswagen Golf może być doposażony w wiele elementów podnoszących komfort i bezpieczeństwo podróżowania, które dotąd były dostępne dla większych, droższych i bardziej prestiżowych segmentów aut. Jednym z najciekawszych gadżetów, które zadebiutowały w Golfie VII generacji jest system Dynamic Light Assist. Na czym polega jego działanie?

Redukcja emisji azotu w układzie wydechowym silnika 2.0 TDI

Niektóre samochody Audi (np. Q5) z silnikiem 2.0 TDI o mocy 177 KM mają system redukujący emisję azotu za pomocą selektywnej redukcji katalitycznej. Układ ten wymaga dodatkowego zbiornika na roztwór mocznika w postaci płynu AdBlue, który jest wstrzykiwany do układu wydechowego. W poradzie poniżej opisujemy szczegóły funkcjonowania tego systemu.

Przyczyny wypadków drogowych: brudne szyby samochodowe

Niedostosowanie prędkości do panujących warunków pogodowych to nie jedyna przyczyna wypadków drogowych. Eksperci twierdzą, że brudne szyby samochodowe podwajają ryzyko spowodowania wypadku samochodowego.

Predictive Powertrain Control - nowoczesny tempomat

Predictive Powertrain Control to najnowszy tempomat stosowany w pojazdach ciężarowych przez Mercedes-Benz, który potrafi np. wykryć topografię terenu (wniesienia) i m.in. dzięki temu ograniczać zużycie paliwa.

Klasy alarmów samochodowych

Jakie są rodzaje i klasy alarmów samochodowych? PIMot podzielił dostępne na rynku urządzenia ze względu na ich skuteczność i poziom trudności obejścia.

Wymiana filtra kabinowego, a wpływ na alergię

Wymiana filtra kabinowego przed okresem wiosennego pylenia roślin ma kluczowe znaczenie dla komfortu jazdy pasażerów z alergią i pośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Radzimy, jaki filtr kabinowy jest najlepszy dla alergików.

Jak serwisować układ oświetlenia pojazdu?

Jednym z elementów niezbędnych do bezpiecznego podróżowania autem jest dobry stan oświetlenia pojazdu. Przeciętny kierowca ogranicza się jedynie do wymiany zużytej żarówki. Warto jednak zadbać także o inne elementy układu oświetlenia pojazdu.

Najlepsze sposoby na zamarznięte szyby samochodowe

Normalnie zimowe zjawiska takie jak śnieg, mróz i niska temperatura nie sprzyjają szybkiemu ruszeniu auta z miejsca. Samochód skuty lodem i pokryty śniegiem wymaga czasochłonnych przygotowań do jazdy. Ekspert radzi, jak przyspieszyć i usprawnić wyjazd z domu, gdy na dworze szaleje zima?

Podłoga w garażu - jaką wybrać podłogę do garażu?

Wybór odpowiedniej podłogi do garażu ma kluczowe znaczenie dla estetyki pomieszczenia i wygody użytkowania. Ważne, by podłoga garażowa była łatwa w czyszczeniu oraz odporna na działanie płynów eksploatacyjnych samochodu.

TwinPower Turbo, a Twin-Turbo - różnice

Pojęcia TwinPower Turbo z Twin-Turbo mylą nawet użytkownicy samochodów BMW. Poniżej wyjaśniamy czym różnią się oba rozwiązania.

Wyniki testów Euro NCAP - ile są warte?

Sukces marketingowy testów Euro NCAP sprawił, że większość producentów samochodów zapragnęło, by ich modele zostały odznaczone pięcioma gwiazdkami w teście zderzeniowym. Ale skupienie się na osiągnięciu doskonałego wyniku wypaczyło jednak znaczenie i prestiż jakim cieszyły się crash-testy Euro NCAP. Dlaczego?

Cyclist Detection - system chroniący rowerzystów

Cyclist Detection jest to pierwszy na świecie system zapobiegający kolizji z rowerzystą. Jest rozwinięciem stosowanego w Volvo systemu Pedestrian Detection, chroniącego pieszych. Cyclist detection będzie opcjonalnym wyposażeniem większości modeli Volvo, oprócz XC90.

Reflektory ksenonowe, czy warto dopłacać?

Na rynku samochodów używanych znajduje się wiele ofert pojazdów wyposażonych w reflektory ksenonowe. Także do wielu nowych modeli samochodów można tzw. ksenony dokupić. Czy warto decydować się na zakup samochodu z reflektorami ksenonowymi?

Jakie nowe auto najmniej straci na wartości?

Zarówno klienci flotowi jak i indywidualni podczas kupowania nowych samochodów zwracają uwagę na to, jakie są przewidywania dotyczące utraty wartości danego modelu. Największą popularnością cieszą się auta, które zapewniają obniżenie kosztów operacyjnych, a także na przestrzeni kilku lat zachowają większą wartość niż konkurencja.

Audi oferuje pakiety serwisowe

Audi ma w ofercie rozbudowane programy serwisowe, które oprócz standardowych prac zgodnych z planem serwisowym mogą obejmować dodatkowe przeglądy i wymiany części eksploatacyjnych.

Jak usuwać szron i lód z szyby czołowej, aby jej nie uszkodzić?

Szyby samochodowe pokryte szronem i lodem to zimą normalny widok. Wbrew pozorom prawidłowe pozbycie się ich z powierzchni nie jest proste - stosując nieodpowiednie narzędzia i metody możemy na stałe uszkodzić powierzchnię szyby. Ekspert radzi, jakich technik oraz narzędzi używać, aby szybko przygotować auto do drogi.

Dlaczego zimą słabną akumulatory?

Zimowe problemy kierowców to nie tylko drogi zasypane śniegiem, słabsza widoczność i zamarzające płyny. Zdarza się, że niska temperatura powietrza osłabi akumulator, przez co nie ma możliwości uruchomienia silnika.

Nawigacje samochodowe - test porównawczy

Które nawigacje są lepsze? Systemy nawigacyjne w urządzeniach przenośnych, czy aplikacje nawigacyjne na telefony i tablety? Na to pytanie odpowiadają eksperci z Pro-test.

Skoda Octavia III: zawieszenie

Nowa Skoda Octavia będzie sprzedawana z dwoma rodzajami tylnego zawieszenia. Oś z belką skrętną będzie montowana w przypadku aut z silnikami benzynowumi o mocy do 103 kW (140 KM) i silników wysokoprężnych o mocy do 110 kW (150 KM). W przypadku większych mocy oraz przyszłego napędu na cztery koła (Combi) i zasilania gazem ziemnym CNG, będzie stosowana nowo opracowana oś wielowahaczowa.

Skoda Octavia: systemy bezpieczeństwa

Nowa Skoda Octavia może być wyposażona w w systemy, które do tej pory nie były dostępne dla tego modelu. Przykładem nowości w dziedzinie dbania o pasażerów można wymienić system kontroli dostępi Front Assistant po aktywną ochronę jadących Crew Protect Assistant. W razie kolizji obszerny pakiet elementów bezpieczeństwa biernego zapewnia ochronę kierowcy i pasażerów.

Turbodoładowanie, a olej silnikowy

Polepszenie parametrów pracy silnika spalinowego można zrealizować na kilka sposobów. Najistotniejsze jest usprawnienie napełniania cylindrów, poprzez doprowadzenie do nich większej ilości powietrza. Właśnie takie zadanie ma turbosprężarka

Test akumulatorów - który akumulator jest najlepszy?

W teście akumulatorów przygotowanym przez Pro-test uwzględniono zarówno akumulatory przeznaczone do samochodów z systemem start&stop, jak i tradycyjne odmiany baterii.

Eksperci zalecają stosowanie produktów Castrol

Czy warto zaufać mechanikom samochodowym, którzy polecają swoim klientom stosowanie konkretnej marki oleju silnikowego? Nie zawsze. Jednak można zaufać niezależnym wynikom badań Moto Scan, które wskazują na to, że oleje Castrol są rekomendowane przez producentów – m.in. Volkswagena, BMW, Hondę, Forda i Volvo.

Jakie wybrać opony do terenówki?

Odpowiedź jest prosta: AT lub MT. Są to dwa najbardziej popularne typy opon terenowych. Sformułowanie "opony terenowe" odnosić się będzie do produktów nadających się do użycia w terenie, a nie takich, które są dedykowane do luksusowych SUVów.

Lina do wyciągarki. Stalowa, czy syntetyczna?

"Kto raz miał okazje używać "syntetyka" nie będzie chciał wracać do stalówki." Taka opinia pośród użytkowników wyciągarek jest jedną z najczęściej spotykanych, ale nie zawsze...Poniżej radzimy, jaką linę do wyciągarki wybrać.

Do czego służy snorkel?

Snorkel, czyli inaczej ujmując zewnętrzny wlot powietrza do silnika. Jest jednym z ważniejszych elementów dodatkowych każdego pojazdu, którego właściciel ma zamiar spróbować swoich sił w terenie. Uogólniając służy przede wszystkim do ochrony tego co najważniejsze w każdym samochodzie, czyli silnika. Jest najskuteczniejszym jego zabezpieczeniem przed zalaniem wodą, zasypaniem piaskiem i kurzem, który praktycznie zawsze towarzyszy nam w czasie jazdy w terenie.

Bezpośredni wtrysk paliwa w silnikach benzynowych

Bezpośredni wtrysk paliwa w silnikach benzynowych to rozwiązanie wzbudzające kontrowersje wśród znawców tematu. Czy należy się go wystrzegać?

Samozapłon samochodu - jak temu zapobiec?

Do samozapłonu samochodu najczęściej dochodzi zimą, bo to właśnie w tym okresie dochodzi do najczęstszych usterek układu elektrycznego. Samozapłon jest wynikiem zwarcie w układzie elektrycznym. Jest sposób, by zabezpieczyć samochód przed samozapłonem.

Osram ostrzega przed chińskimi podróbkami ksenonów

Na polskim rynku pojawiły się podrabiane samochodowe lampy ksenonowe, oznaczone logo Osram. Ich producentem jest spółka Guangzhou Maofeng Electronic. Osram radzi jak rozpoznać podróbkę.

Silnik Hondy 2.2 i-CTDI - wady i zalety

Pierwszy silnik Diesla skonstruowany przez Hondę nosi oznaczenie N22A i można go spotkać m.in. jako napęd Hondy Accord. 2.2 i-CTDI jak na silnik wysokoprężny zużywa sporo paliwa, czy jest wart zainteresowania?

Zimowy olej napędowy i zimowe LPG

Podczas dużych mrozów na stacjach paliw dostępne są paliwa zachowujące swoje właściwości w bardzo niskich temperaturach. Zimowe wersje dotyczą głównie oleju napędowego i LPG.

Silnik 1.9 TDI - które jego wersje mają droższą turbinę o zmiennej geometrii łopatek?

Silnik 1.9 TDI wyposażony jest w turbosprężarkę zwiększającą jego moc maksymalną. Niektóre jej wersje dla poprawy osiągów wyposażono dodatkowo w zmienną geometrię łopatek. Oto lista silników 1.9 TDI z turbosprężarką VGT.

Zaskakujące wyniki testów zderzeniowych IIHS

Testy zderzeniowe IIHS to alternatywa dla tych przeprowadzanych przez europejską organizację Euro NCAP. Nowa próba zderzeniowa zastosowana przez IIHS wprowadziła spory zamęt w kwestii faktycznego poziomu bezpieczeństwa, jaki oferują samochody osobowe.

Silnik 1.9 TDI - które wersje mają pompowtryskiwacze?

Silnik 1.9 TDI to prawdopodobnie najbardziej znany silnik diesla w Polsce. Znany i ceniony zarówno przez mechaników jak i kierowców doczekał się wielu wersji. Podpowiadamy jak rozróżnić, które z nich są zasilane poprzez pompę rozdzielaczową, a które przez pompowtryskiwacze.

Testy zderzniowe Euro NCAP - jak ocenia się stopień bezpieczeństwa samochodu?

W ocenie Euro NCAP oprócz osiągów, wyposażenia czy stylistyki samochodu, istotną rolę w jego wyborze odgrywa poziom oferowanego przez pojazd bezpieczeństwa. Jak wygląda taki test?

Castrol ma sposób na zimowe problemy z rozruchem

Niskie zimowe temperatury mogą spowodować problemy z zamarzającym paliwem, a tym samym porannym rozruchem silnika. Castrol ma na to sposób. TDA to dodatek do oleju napędowego, który pomaga nie tylko zimą

Silniki MutiAir a LPG

Silniki z serii MultiAir, mimo swojej zaawansowanej konstrukcji, mogą być przystosowane do zasilania gazem LPG. Najważniejszy jest dobór odpowiedniej instalacji LPG.

Mysafety - sposób na zgubione kluczyki?

W przypadku zgubienia kluczyków samochodowych zazwyczaj zmuszeni jesteśmy do skorzystania z kilku drogich lub droższych opcji ich dorobienia. Jednak wyjście z sytuacji nie musi być kosztowne.

REKLAMA