REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Elektryczny hamulec postojowy - wady i zalety

Elektryczny hamulec postojowy coraz częściej trafia do seryjnego wyposażenia aut, nawet w klasie pojazdów kompaktowych.
Elektryczny hamulec postojowy coraz częściej trafia do seryjnego wyposażenia aut, nawet w klasie pojazdów kompaktowych.
Audi

REKLAMA

REKLAMA

Coraz więcej nowym samochodów wyposażanych jest w elektryczny hamulec postojowy. Mimo komfortu jaki zapewnia w codziennym użytkowaniu, coraz intensywniej rośnie grono osób, które są wyraźnymi przeciwnikami tego rozwiązania. Dlaczego?

Zalety elektrycznego hamulca postojowego

Gdy na rynku pojawiły się pierwsze auta z elektrycznym hamulcem postojowym, klienci byli zachwyceni możliwościami jakimi układ ten dysponuje. W połączeniu z innymi systemami bezpieczeństwa montowanymi w samochodach osobowych, stał się on lekarstwem na liczne braki w umiejętnościach kierowców. Ruszanie pod górkę na suchej bądź mokrej nawierzchni stało się dziecinną igraszką, a możliwość zwolnienia kierowcy z konieczności pamiętania o zaciąganiu hamulca postojowego przy każdorazowym opuszczaniu opuszczaniu pojazdu jest wręcz jego rozpieszczaniem. Poza tym, elektryczny hamulec postojowy jest idealnym rozwiązaniem dla osób nagminnie poruszających się autem z zaciągniętym hamulcem ręcznym. Wspomaga także samochodowe systemy Start&Stop.

REKLAMA

Usterki elektrycznego hamulca ręcznego

Wraz z rosnącą liczbą samochodów wyposażonych w elektryczny hamulec postojowy zaczęło przybywać też skarg na ten innowacyjny, choć bardzo prosty w konstrukcji podzespół. Okazało się, że w wielu modelach aut cześć ta jest niedopracowana i awaryjna. Posiadacze takich samochodów jak Renault Scenic II, Toyota Avensis III (T27) czy Ford C-Max zgłaszają problemy z tym układem. Problem polega na tym, że hamulec najczęściej nie chce odpuścić co uniemożliwia jazdę. Próba jej kontynuowania może spowodować, że przegrzaniu ulegnie piasta koła bądź łożysko (wiązać się to może z koniecznością jego wymiany).

Zobacz też: Przewody hamulcowe w stalowym oplocie - warto?

Znacznie większe problemy niesie za sobą awaria elektrycznego hamulca postojowego. Wymiana mechanizmu to wydatek bardzo często przekraczający 1000 zł. W porównaniu z tradycyjnym hamulcem postojowym koszty naprawy są zatem znacznie większe.

Wady elektrycznego hamulca ręcznego

Zwolennicy klasycznego, manualnego hamulca ręcznego upatrują niedoskonałości jego elektrycznego następcy w kilku kwestiach. Po pierwsze, manualny hamulec postojowy, często określany mianem awaryjnego (choć nazwa ta jest nieprawidłowa) wykorzystywany jest w niebezpiecznych sytuacjach jako narzędzie do gwałtownego korygowania toru jazdy pojazdu (hamulcem ręcznym można skorygować nadmierną podsterowność pojazdu i zmusić go do zmiany kierunku poruszania się). W przypadku jego elektrycznego odpowiednika w większości aut nie można zaciągnąć hamulca postojowego w trakcie jazdy. Poza tym uruchamiany jest on małym przyciskiem, co praktycznie przekreśla szanse na odnalezienie go przez kierowcę, gdy na drodze dojdzie do gwałtownej i niebezpiecznej sytuacji. Co więcej, siłowniki potrzebują czasu na naciągnięcie linki, którego może zabraknąć aby bezpiecznie wybrnąć z zagrożenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Czym różni się „ręczny” od elektrycznego hamulca postojowego?

Podsumowanie

Elektryczny hamulec ręczny jest przejawem dążenia konstruktorów samochodów do stworzenia jak najbardziej komfortowego pojazdu, w którym rola kierowcy będzie ograniczona do niezbędnego minimum. Choć  nie każdemu taka motoryzacja będzie odpowiadać to raczej nie ma szans aby rozwiązanie to szybko zniknęło z rynku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

REKLAMA

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

REKLAMA

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

REKLAMA