REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najlepsze sposoby na zamarznięte szyby samochodowe

Subskrybuj nas na Youtube
Najlepsze sposoby na zamarznięte szyby samochodowe
Najlepsze sposoby na zamarznięte szyby samochodowe

REKLAMA

REKLAMA

Normalnie zimowe zjawiska takie jak śnieg, mróz i niska temperatura nie sprzyjają szybkiemu ruszeniu auta z miejsca. Samochód skuty lodem i pokryty śniegiem wymaga czasochłonnych przygotowań do jazdy. Ekspert radzi, jak przyspieszyć i usprawnić wyjazd z domu, gdy na dworze szaleje zima?

Garaż i wiata

Najprostszym sposobem jest oczywiście zostawianie auta na noc w garażu lub pod wiatą, o czym niektórzy użytkownicy czasem zapominają. W efekcie, następnego dnia niejednokrotnie czeka na nich poranna gimnastyka ze skrobaczką i innymi przyborami. Ponadto, na dłuższą metę, niekorzystne warunki atmosferyczne wpływają negatywnie na stan pojazdu. Warto więc poświęcić wieczorem kilka chwil na właściwe parkowanie, które pozwoli później oszczędzić znacznie więcej czasu...

REKLAMA

Zobacz też: Jak usuwać szron i lód z szyby czołowej, aby jej nie uszkodzić?

Zmiotka, skrobaczka, nawiew

Nie każdy posiada jednak własny garaż lub wiatę. Dlatego jednym z najpopularniejszych i jednocześnie najtańszych sposobów na oczyszczanie szyb z lodu i śniegu, jest po prostu korzystanie ze zmiotki i skrobaczki. Można przed ich użyciem włączyć silnik (nawiew na przednią szybę oraz ogrzewanie szyby tylnej) lecz zgodnie z kodeksem drogowym możemy otrzymać mandat za odśnieżanie z uruchomionym autem. Zmiotką lub zgarniaczem śniegu zrzucamy gruby śnieg z powierzchni auta, zaś skrobaczka posłuży do ściągania lodu z szyb i lusterek. Pamiętajmy, by używać narzędzi, wykonanych z wytrzymałych materiałów i o dużej powierzchni czyszczącej.

Odmrażacz

Tradycyjne oczyszczanie szyb to jednak mozolna praca, która nie zawsze przynosi spodziewane efekty, a może nawet uszkodzić pojazd (w szczególności uszczelki, szyby i lakier). Jeśli zależy nam na czasie i skuteczności, to rozwiązaniem jest odmrażacz. Niedrogi środek chemiczny w sprayu pozwala na szybkie pozbycie się lodu z szyb. - Wystarczy psiknąć na zmrożoną powierzchnię, by po kilku chwilach móc usunąć części lodu przy pomocy skrobaczki – doradza Mariusz Sosnowski z firmy Kemko, producenta kosmetyków samochodowych. - Ten sposób z pewnością zaoszczędzi mnóstwo energii i czasu, a szyby nie będą zamarzać przez cały dzień. Specjalny płyn rozpuszcza lód także na lusterkach, zamkach, uszczelkach, reflektorach i innych oczyszczanych miejscach, bez używania siły - dodaje. Oprócz trzymania w aucie przydatnych narzędzi i preparatów, warto też zainwestować w ogrzewanie szyb. Szybko i skutecznie rozprawi się z lodem i ochroni przed zamarznięciem w trakcie jazdy.

Zobacz też: Castrol ma sposób na zimowe problemy z rozruchem

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inne domowe sposoby

Na skuteczność codziennej higieny samochodu niejednokrotnie wpływają sprawdzone, domowe sposoby. Można np. korzystać z rozmrażania w formie mieszanki octu winnego i wody lub denaturatu. Są skuteczne, jednak wydają silny, nieprzyjemny zapach. Na przedniej szybie można również położyć specjalną matę, która uchroni ją przed zmrożeniem i zasypaniem śniegiem. Odradzane jest natomiast korzystanie z gorącej wody, gdyż ten sposób może doprowadzić do pęknięcia szkła.

Nowoczesna kompleksowość

Naprzeciw potrzebom kierowców wychodzi również najnowsza technologia, np. w postaci specjalnego systemu ogrzewania postojowego. Przy pomocy pilota (lub telefonu komórkowego) o wybranej godzinie uruchamia się system, który ogrzewa cały pojazd, przygotowując go do jazdy. Przezorny zawsze ubezpieczony – dlatego zimową porą warto wyposażyć bagażnik możliwie kompleksowo. - Nawet najnowocześniejsze systemy potrzebują czasem wsparcia prostej skrobaczki, zmiotki, szmatki, ciepłych rękawiczek, odmrażacza w sprayu czy zimowego płynu do spryskiwaczy. W pełni gotowy do jazdy samochód to bowiem warunek sprawnego, a przede wszystkim bezpiecznego dotarcia do celu – dodaje Mariusz Sosnowski z Kemko.

Zobacz też: Jak prawidłowo przygotować auto do zimy?

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Autogaz mimo wzrostu cen nic nie traci na popularności. Czy Polska pod względem samochodów napędzanych gazem jest wyjątkiem w Europie

Polska jest największym rynkiem autogazu w Europie, z ponad 3,5 milionami pojazdów zasilanych gazem płynnym, wyprzedzając Włochy. Jak wynika z danych rynkowych, autogaz pozostaje jednym z najtańszych i najpowszechniej dostępnych paliw w kraju, oferowanym na 7,4 tys. stacji.

Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

REKLAMA

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

REKLAMA

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

REKLAMA