Najlepsze sposoby na zamarznięte szyby samochodowe
REKLAMA
REKLAMA
Garaż i wiata
Najprostszym sposobem jest oczywiście zostawianie auta na noc w garażu lub pod wiatą, o czym niektórzy użytkownicy czasem zapominają. W efekcie, następnego dnia niejednokrotnie czeka na nich poranna gimnastyka ze skrobaczką i innymi przyborami. Ponadto, na dłuższą metę, niekorzystne warunki atmosferyczne wpływają negatywnie na stan pojazdu. Warto więc poświęcić wieczorem kilka chwil na właściwe parkowanie, które pozwoli później oszczędzić znacznie więcej czasu...
REKLAMA
Zobacz też: Jak usuwać szron i lód z szyby czołowej, aby jej nie uszkodzić?
Zmiotka, skrobaczka, nawiew
Nie każdy posiada jednak własny garaż lub wiatę. Dlatego jednym z najpopularniejszych i jednocześnie najtańszych sposobów na oczyszczanie szyb z lodu i śniegu, jest po prostu korzystanie ze zmiotki i skrobaczki. Można przed ich użyciem włączyć silnik (nawiew na przednią szybę oraz ogrzewanie szyby tylnej) lecz zgodnie z kodeksem drogowym możemy otrzymać mandat za odśnieżanie z uruchomionym autem. Zmiotką lub zgarniaczem śniegu zrzucamy gruby śnieg z powierzchni auta, zaś skrobaczka posłuży do ściągania lodu z szyb i lusterek. Pamiętajmy, by używać narzędzi, wykonanych z wytrzymałych materiałów i o dużej powierzchni czyszczącej.
Odmrażacz
Tradycyjne oczyszczanie szyb to jednak mozolna praca, która nie zawsze przynosi spodziewane efekty, a może nawet uszkodzić pojazd (w szczególności uszczelki, szyby i lakier). Jeśli zależy nam na czasie i skuteczności, to rozwiązaniem jest odmrażacz. Niedrogi środek chemiczny w sprayu pozwala na szybkie pozbycie się lodu z szyb. - Wystarczy psiknąć na zmrożoną powierzchnię, by po kilku chwilach móc usunąć części lodu przy pomocy skrobaczki – doradza Mariusz Sosnowski z firmy Kemko, producenta kosmetyków samochodowych. - Ten sposób z pewnością zaoszczędzi mnóstwo energii i czasu, a szyby nie będą zamarzać przez cały dzień. Specjalny płyn rozpuszcza lód także na lusterkach, zamkach, uszczelkach, reflektorach i innych oczyszczanych miejscach, bez używania siły - dodaje. Oprócz trzymania w aucie przydatnych narzędzi i preparatów, warto też zainwestować w ogrzewanie szyb. Szybko i skutecznie rozprawi się z lodem i ochroni przed zamarznięciem w trakcie jazdy.
Zobacz też: Castrol ma sposób na zimowe problemy z rozruchem
Inne domowe sposoby
Na skuteczność codziennej higieny samochodu niejednokrotnie wpływają sprawdzone, domowe sposoby. Można np. korzystać z rozmrażania w formie mieszanki octu winnego i wody lub denaturatu. Są skuteczne, jednak wydają silny, nieprzyjemny zapach. Na przedniej szybie można również położyć specjalną matę, która uchroni ją przed zmrożeniem i zasypaniem śniegiem. Odradzane jest natomiast korzystanie z gorącej wody, gdyż ten sposób może doprowadzić do pęknięcia szkła.
Nowoczesna kompleksowość
Naprzeciw potrzebom kierowców wychodzi również najnowsza technologia, np. w postaci specjalnego systemu ogrzewania postojowego. Przy pomocy pilota (lub telefonu komórkowego) o wybranej godzinie uruchamia się system, który ogrzewa cały pojazd, przygotowując go do jazdy. Przezorny zawsze ubezpieczony – dlatego zimową porą warto wyposażyć bagażnik możliwie kompleksowo. - Nawet najnowocześniejsze systemy potrzebują czasem wsparcia prostej skrobaczki, zmiotki, szmatki, ciepłych rękawiczek, odmrażacza w sprayu czy zimowego płynu do spryskiwaczy. W pełni gotowy do jazdy samochód to bowiem warunek sprawnego, a przede wszystkim bezpiecznego dotarcia do celu – dodaje Mariusz Sosnowski z Kemko.
Zobacz też: Jak prawidłowo przygotować auto do zimy?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.