REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najlepsze sposoby na zamarznięte szyby samochodowe

Subskrybuj nas na Youtube
Najlepsze sposoby na zamarznięte szyby samochodowe
Najlepsze sposoby na zamarznięte szyby samochodowe

REKLAMA

REKLAMA

Normalnie zimowe zjawiska takie jak śnieg, mróz i niska temperatura nie sprzyjają szybkiemu ruszeniu auta z miejsca. Samochód skuty lodem i pokryty śniegiem wymaga czasochłonnych przygotowań do jazdy. Ekspert radzi, jak przyspieszyć i usprawnić wyjazd z domu, gdy na dworze szaleje zima?

Garaż i wiata

Najprostszym sposobem jest oczywiście zostawianie auta na noc w garażu lub pod wiatą, o czym niektórzy użytkownicy czasem zapominają. W efekcie, następnego dnia niejednokrotnie czeka na nich poranna gimnastyka ze skrobaczką i innymi przyborami. Ponadto, na dłuższą metę, niekorzystne warunki atmosferyczne wpływają negatywnie na stan pojazdu. Warto więc poświęcić wieczorem kilka chwil na właściwe parkowanie, które pozwoli później oszczędzić znacznie więcej czasu...

REKLAMA

Zobacz też: Jak usuwać szron i lód z szyby czołowej, aby jej nie uszkodzić?

Zmiotka, skrobaczka, nawiew

Nie każdy posiada jednak własny garaż lub wiatę. Dlatego jednym z najpopularniejszych i jednocześnie najtańszych sposobów na oczyszczanie szyb z lodu i śniegu, jest po prostu korzystanie ze zmiotki i skrobaczki. Można przed ich użyciem włączyć silnik (nawiew na przednią szybę oraz ogrzewanie szyby tylnej) lecz zgodnie z kodeksem drogowym możemy otrzymać mandat za odśnieżanie z uruchomionym autem. Zmiotką lub zgarniaczem śniegu zrzucamy gruby śnieg z powierzchni auta, zaś skrobaczka posłuży do ściągania lodu z szyb i lusterek. Pamiętajmy, by używać narzędzi, wykonanych z wytrzymałych materiałów i o dużej powierzchni czyszczącej.

Odmrażacz

Tradycyjne oczyszczanie szyb to jednak mozolna praca, która nie zawsze przynosi spodziewane efekty, a może nawet uszkodzić pojazd (w szczególności uszczelki, szyby i lakier). Jeśli zależy nam na czasie i skuteczności, to rozwiązaniem jest odmrażacz. Niedrogi środek chemiczny w sprayu pozwala na szybkie pozbycie się lodu z szyb. - Wystarczy psiknąć na zmrożoną powierzchnię, by po kilku chwilach móc usunąć części lodu przy pomocy skrobaczki – doradza Mariusz Sosnowski z firmy Kemko, producenta kosmetyków samochodowych. - Ten sposób z pewnością zaoszczędzi mnóstwo energii i czasu, a szyby nie będą zamarzać przez cały dzień. Specjalny płyn rozpuszcza lód także na lusterkach, zamkach, uszczelkach, reflektorach i innych oczyszczanych miejscach, bez używania siły - dodaje. Oprócz trzymania w aucie przydatnych narzędzi i preparatów, warto też zainwestować w ogrzewanie szyb. Szybko i skutecznie rozprawi się z lodem i ochroni przed zamarznięciem w trakcie jazdy.

Zobacz też: Castrol ma sposób na zimowe problemy z rozruchem

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inne domowe sposoby

Na skuteczność codziennej higieny samochodu niejednokrotnie wpływają sprawdzone, domowe sposoby. Można np. korzystać z rozmrażania w formie mieszanki octu winnego i wody lub denaturatu. Są skuteczne, jednak wydają silny, nieprzyjemny zapach. Na przedniej szybie można również położyć specjalną matę, która uchroni ją przed zmrożeniem i zasypaniem śniegiem. Odradzane jest natomiast korzystanie z gorącej wody, gdyż ten sposób może doprowadzić do pęknięcia szkła.

Nowoczesna kompleksowość

Naprzeciw potrzebom kierowców wychodzi również najnowsza technologia, np. w postaci specjalnego systemu ogrzewania postojowego. Przy pomocy pilota (lub telefonu komórkowego) o wybranej godzinie uruchamia się system, który ogrzewa cały pojazd, przygotowując go do jazdy. Przezorny zawsze ubezpieczony – dlatego zimową porą warto wyposażyć bagażnik możliwie kompleksowo. - Nawet najnowocześniejsze systemy potrzebują czasem wsparcia prostej skrobaczki, zmiotki, szmatki, ciepłych rękawiczek, odmrażacza w sprayu czy zimowego płynu do spryskiwaczy. W pełni gotowy do jazdy samochód to bowiem warunek sprawnego, a przede wszystkim bezpiecznego dotarcia do celu – dodaje Mariusz Sosnowski z Kemko.

Zobacz też: Jak prawidłowo przygotować auto do zimy?

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zielony Ład w transporcie drogowym. Komisja Europejska podtrzymuje nierealne warunki. Biopaliwa nie są "zielone"? Clean Industrial Deal czy Green Industrial Fail?

Transformacja komercyjnego transportu drogowego stała się jednym z najważniejszych wyzwań Europejskiego Zielonego Ładu. Choć elektromobilność pozostaje jednym z filarów unijnej strategii klimatycznej w ramach pakietu Clean Industrial Deal, w kontekście transportu ciężkiego skala wyzwań jest ogromna. Barierą są nie tylko koszty pojazdów i brak megawatowej infrastruktury do ładowania, ale także kwestia dostępności energii odnawialnej. Dlatego też podczas międzynarodowego Kongresu Paliwowego 2025, zorganizowanego przez POPHiN pod koniec marca w Warszawie, przedstawiciele branży, w tym Grupa Eurowag, apelowali o większy pragmatyzm i elastyczność opartą na zasadzie neutralności technologicznej.

Letnie zakazy jazdy w Europie w 2025 r. Jakie kary dla kierowców za niedostosowanie się do przepisów?

Wakacje to czas wzmożonego ruchu turystycznego. Dla branży TSL to okres wyjątkowo wymagający. Z jednej strony duża część kierowców zawodowych planuje urlopy, dlatego też w firmie mogą pojawić się problemy kadrowe, a w rezultacie nawet i nieplanowane przestoje w łańcuchu dostaw. Z drugiej strony przewoźnicy specjalizujący się w przewozie towarów sezonowych, mogą mieć jeszcze więcej zleceń niż zwykle w tym czasie, a przy planowaniu tras należy uwzględniać wakacyjne ograniczenia w ruchu drogowym. Brak odpowiedniego przygotowania w tym czasie może skutkować opóźnieniami, mandatami i stratami finansowymi. Aby tego uniknąć należy znać nie tylko obowiązujące przepisy, lecz także dynamicznie reagować na zmieniającą się sytuację drogową. Gdzie występują letnie zakazy jazdy w Europie? Jakie są konsekwencje za nieprzestrzeganie przepisów?

Uwaga! 12 punktów i 3000 zł mandatu za telefon za kierownicą – nowe przepisy 2025

18 czerwca 2025 r. weszły w życie znowelizowane przepisy ruchu drogowego, które nakładają wysokie kary za korzystanie z telefonu. W tym również za obsługę nawigacji podczas jazdy. Nawet uchwyt lub sposób trzymania smartfona może zadecydować o mandacie. Policja już nakłada grzywny, a w skrajnych przypadkach mandaty sięgają nawet 3000 zł.

KGP: 115 999 interwencji, 481 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia + podsumowanie długiego weekendu czerwcowego 2025]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 115 999 interwencji. Byli wzywani do 481 wypadków drogowych.

REKLAMA

Prawo jazdy seniorów: Czy możesz je stracić od 1 lipca 2025?

W życie miały wejść nowe przepisy dla kierowców, którzy ukończyli 65 lat. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury, seniorzy mieli regularnie przechodzić badania lekarskie kierowców po 65. roku życia, aby zachować ważność prawa jazdy. Dodatkowe obowiązki, w tym częstsze kontrole specjalistyczne (okulistyczne i neurologiczne), czekają również kierowców po 75. roku życia.

Jeden błąd i po egzaminie. Sprawdź nowe zasady egzaminu na prawo jazdy od 1 lipca 2025

Od 1 lipca 2025 roku obowiązują nowe przepisy, które rewolucjonizują sposób przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy. Wprowadzenie tzw. błędów krytycznych sprawia, że wystarczy jeden poważny błąd, by zakończyć egzamin wynikiem negatywnym – bez szansy na dokończenie jazdy. Sprawdź, czego unikać, aby nie oblać na pierwszym zakręcie.

R.Kubica: Le Mans to wyścig, który powinien zostać zakazany. Ludzie nie śpią przez dwa dni próbując się zdrzemnąć na krzesełku. Jak spalić 12 tys. kalorii w jedną noc

Robert Kubica uważa, że zwycięstwo w 24-godzinnym wyścigu Le Mans było jego celem odkąd wystąpił w nim pierwszy raz w 2021 r. "Dało mi to mnóstwo pozytywnych emocji, mimo że był to jeden z trudniejszych momentów w mojej karierze" - powiedział podczas briefingu w Warszawie. Podkreślił wyczerpujący charakter tego wyścigu, a brak snu był jednym z poważniejszych wyzwań.

Do którego momentu dziecko musi jeździć w foteliku? Czy wiek dziecka ma znaczenie? Kto nie musi zapinać pasów bezpieczeństwa? {przepisy}

Nie każdy musi zapinać pasy bezpieczeństwa, ale warto pamiętać, że za nieprzestrzeganie przepisów grożą mandaty. Czy wiesz do którego momentu dziecko musi podróżować w foteliku? Kto jest zwolniony z obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa?

REKLAMA

Rząd otwiera drogi dla pojazdów autonomicznych [projekt przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy umożliwiający testowanie pojazdów autonomicznych na polskich drogach. Nowe regulacje mają wesprzeć innowacje i rozwój branży motoryzacyjnej, dostosowując przepisy do wyzwań współczesnego transportu.

Zmiana zasad rejestracji pojazdów w 2026 r. Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym - projekt deregulacyjny

W dniu 17 czerwca 2025 r. opublikowany został projekt ustawy, która ma znowelizować Prawo o ruchu drogowym. Nowelizacja ta ma zrealizować m.in. postulaty deregulacyjne zespołu SprawdzaMy kierowanego przez Rafała Brzoskę - w szczególności w zakresie rejestracji pojazdów. Zmiany mają wejść w życie w większości po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, a więc z pewnością już w 2026 roku.

REKLAMA