REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najlepsze sposoby na zamarznięte szyby samochodowe

Najlepsze sposoby na zamarznięte szyby samochodowe
Najlepsze sposoby na zamarznięte szyby samochodowe

REKLAMA

REKLAMA

Normalnie zimowe zjawiska takie jak śnieg, mróz i niska temperatura nie sprzyjają szybkiemu ruszeniu auta z miejsca. Samochód skuty lodem i pokryty śniegiem wymaga czasochłonnych przygotowań do jazdy. Ekspert radzi, jak przyspieszyć i usprawnić wyjazd z domu, gdy na dworze szaleje zima?

Garaż i wiata

Najprostszym sposobem jest oczywiście zostawianie auta na noc w garażu lub pod wiatą, o czym niektórzy użytkownicy czasem zapominają. W efekcie, następnego dnia niejednokrotnie czeka na nich poranna gimnastyka ze skrobaczką i innymi przyborami. Ponadto, na dłuższą metę, niekorzystne warunki atmosferyczne wpływają negatywnie na stan pojazdu. Warto więc poświęcić wieczorem kilka chwil na właściwe parkowanie, które pozwoli później oszczędzić znacznie więcej czasu...

REKLAMA

Zobacz też: Jak usuwać szron i lód z szyby czołowej, aby jej nie uszkodzić?

Zmiotka, skrobaczka, nawiew

Nie każdy posiada jednak własny garaż lub wiatę. Dlatego jednym z najpopularniejszych i jednocześnie najtańszych sposobów na oczyszczanie szyb z lodu i śniegu, jest po prostu korzystanie ze zmiotki i skrobaczki. Można przed ich użyciem włączyć silnik (nawiew na przednią szybę oraz ogrzewanie szyby tylnej) lecz zgodnie z kodeksem drogowym możemy otrzymać mandat za odśnieżanie z uruchomionym autem. Zmiotką lub zgarniaczem śniegu zrzucamy gruby śnieg z powierzchni auta, zaś skrobaczka posłuży do ściągania lodu z szyb i lusterek. Pamiętajmy, by używać narzędzi, wykonanych z wytrzymałych materiałów i o dużej powierzchni czyszczącej.

Odmrażacz

Tradycyjne oczyszczanie szyb to jednak mozolna praca, która nie zawsze przynosi spodziewane efekty, a może nawet uszkodzić pojazd (w szczególności uszczelki, szyby i lakier). Jeśli zależy nam na czasie i skuteczności, to rozwiązaniem jest odmrażacz. Niedrogi środek chemiczny w sprayu pozwala na szybkie pozbycie się lodu z szyb. - Wystarczy psiknąć na zmrożoną powierzchnię, by po kilku chwilach móc usunąć części lodu przy pomocy skrobaczki – doradza Mariusz Sosnowski z firmy Kemko, producenta kosmetyków samochodowych. - Ten sposób z pewnością zaoszczędzi mnóstwo energii i czasu, a szyby nie będą zamarzać przez cały dzień. Specjalny płyn rozpuszcza lód także na lusterkach, zamkach, uszczelkach, reflektorach i innych oczyszczanych miejscach, bez używania siły - dodaje. Oprócz trzymania w aucie przydatnych narzędzi i preparatów, warto też zainwestować w ogrzewanie szyb. Szybko i skutecznie rozprawi się z lodem i ochroni przed zamarznięciem w trakcie jazdy.

Zobacz też: Castrol ma sposób na zimowe problemy z rozruchem

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inne domowe sposoby

Na skuteczność codziennej higieny samochodu niejednokrotnie wpływają sprawdzone, domowe sposoby. Można np. korzystać z rozmrażania w formie mieszanki octu winnego i wody lub denaturatu. Są skuteczne, jednak wydają silny, nieprzyjemny zapach. Na przedniej szybie można również położyć specjalną matę, która uchroni ją przed zmrożeniem i zasypaniem śniegiem. Odradzane jest natomiast korzystanie z gorącej wody, gdyż ten sposób może doprowadzić do pęknięcia szkła.

Nowoczesna kompleksowość

Naprzeciw potrzebom kierowców wychodzi również najnowsza technologia, np. w postaci specjalnego systemu ogrzewania postojowego. Przy pomocy pilota (lub telefonu komórkowego) o wybranej godzinie uruchamia się system, który ogrzewa cały pojazd, przygotowując go do jazdy. Przezorny zawsze ubezpieczony – dlatego zimową porą warto wyposażyć bagażnik możliwie kompleksowo. - Nawet najnowocześniejsze systemy potrzebują czasem wsparcia prostej skrobaczki, zmiotki, szmatki, ciepłych rękawiczek, odmrażacza w sprayu czy zimowego płynu do spryskiwaczy. W pełni gotowy do jazdy samochód to bowiem warunek sprawnego, a przede wszystkim bezpiecznego dotarcia do celu – dodaje Mariusz Sosnowski z Kemko.

Zobacz też: Jak prawidłowo przygotować auto do zimy?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA