REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ITS radzi: Jak bezpiecznie jeździć zimą

 Instytut Transportu Samochodowego
Instytut Transportu Samochodowego prowadzi, koordynuje i popularyzuje badawczo-wdrożeniową działalność naukową w dziedzinie transportu samochodowego. ITS istnieje od 1952 roku i jest najstarszą tego typu jednostką badawczą w Polsce.
ITS radzi: Jak bezpiecznie jeździć zimą. Fot. Fotolia
ITS radzi: Jak bezpiecznie jeździć zimą. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzenie samochodu w zimowych warunkach wymaga wzmożonej uwagi. Nieprzewidywalne warunki atmosferyczne sprawiają, że w każdej chwili trzeba być przygotowanym na utratę przyczepności kół i poślizg. Problemem jest także szybko zapadający zmrok i ograniczona widoczność.

Wyruszając w zimową podróż należy pamiętać o kilku elementarnych zasadach:

REKLAMA

- warto rozważnie zaplanować trasę, a dłuższe dystanse pokonywać w etapach, robiąc krótkie postoje,

Zobacz też: Jakie są rodzaje łańcuchów śniegowych? Łańcuchy automatyczne.

- przed wyruszeniem w drogę należy się przygotować: zabrać niezbędne dokumenty, sprawdzić stan oświetlenia, poziom płynów eksploatacyjnych oraz ciśnienie w oponach,

- kierowca powinien być zawsze wypoczęty i trzeźwy,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- podczas podróży wszyscy pasażerowie powinni mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, a bagaże i luźne przedmioty powinny być zabezpieczone,

- pamiętajmy, że obowiązkiem prawnym jest przewożenie dzieci w fotelikach od urodzenia do ukończenia 12. roku życia lub osiągnięcia 150 cm wzrostu,

Zobacz też: Przed zimą sprawdź, czy Twoje auto jest bezpieczne!

- kierowca musi mieć zawsze włączone światła, stosownie do warunków panujących na drodze - powinny być czyste i prawidłowo ustawione,

- miejmy ze sobą zapasowe żarówki i - o ile to możliwe - przećwiczmy samodzielnie sposób ich wymiany,

- większość świateł w pojazdach w nocy nie gwarantuje wystarczającego zasięgu oświetlenia lewej części drogi podczas manewru wyprzedzania, gdyż zasięg ten wynosi od 20 m do 70 m!

- miejmy baczenie na drogę, gdy temperatura jest nieznacznie powyżej zera i jest wilgotno (mżawka, deszcz, mgła), bo jezdnia jest czarna, ale droga hamowania nadal dłuższa niż np. latem. Nieco lepiej jest gdy na poboczach leży śnieg, ponieważ odbija on światło i poprawia zasięg oświetlenia.

- w warunkach zimowych należy ruszać i hamować delikatnie, aby nie tracić przyczepności spokojnie - nadmierne dodawanie gazu nie ma sensu, gdyż koła będą buksować,

- należy dbać aby zbiornik paliwa był możliwe pełny, w przypadku konieczności postoju w zaspach lub gdy silny mróz unieruchomi nam pojazd może to mieć kluczowe znaczenie, warto mieć linkę holowniczą i małą łopatkę oraz przewody rozruchowe do akumulatora, miotłę do śniegu, skrobaczkę, płyn do zamarzających zamków, zapalniczkę, latarkę.

Zobacz też: Diesela zimą zawsze taknuj do pełna

- warto zabrać termos z gorącą herbatą i coś do jedzenia, ciepłą odzież, koc itp. na wypadek konieczności oczekiwania na drodze (zaspy, kolizja)

- do jazdy zmienić obuwie – płaska, twarda, ale niezbyt gruba podeszwa. Nie można prowadzić samochodu w butach na wysokim obcasie, ani w szerokich grubych i twardych butach, można wówczas nacisnąć dwa pedały, nie kontrolujemy należycie siły nacisku na hamulec, gaz czy sprzęgło, należy zdjąć grube ubranie krepujące ruchy czy duże czapki i kaptury ograniczające widoczność,

- pełny zbiornik spryskiwacza napełniony niezamarzającym płynem, sprawne wycieraczki, które nie „mażą” szyby, zapas płynu w samochodzie,

- gdy ogarnia nas senność natychmiast zatrzymać się w bezpiecznym miejscu, pogimnastykować, pobiegać na powietrzu. Jeśli to nie pomaga uciąć sobie drzemkę w samochodzie i kontynuować podróż za jakiś czas.

Nie zapominajmy, że nawet najbezpieczniejsze auto nie zastąpi zdrowego rozsądku za kierownicą. Wszystkie elementy wspomagające – zimowe opony, ABS, wspomaganie trakcji nie spowodują, że pojazd będzie zachowywał się jak na suchej nawierzchni – praw fizyki nie da się oszukać.

O swoje bezpieczeństwo powinni także zadbać piesi i rowerzyści - nosząc lub montując urządzenia odblaskowe.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA