REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konserwacja karoserii po zimie

 Peugeot Ciesielczyk
- autoryzowany koncesjoner marki Peugeot w Polsce
lakier polerowanie Fot. Fotolia
lakier polerowanie Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wraz z nadejściem cieplejszych dni przychodzi czas na pozimowe porządki. Również, a dla wszystkich kierowców, przede wszystkim w samochodzie. Poniżej przedstawiamy opis konserwacji karoserii po zimie.

Pierwsze dni wiosny oznaczają koniec z burzliwą, niesprzyjającą aurą. Tegoroczna zima dała się naszym samochodom we znaki. Zmieniająca się pogoda, raz mróz, raz odwilż, śnieg, błoto, sól, piach i kruszący się asfalt. Wszystko to doświadczyło przede wszystkim zewnętrzne elementy samochodu, a więc karoserię nadwozia, ale także (niejednokrotnie nieosłonięte) podwozie.

REKLAMA

Zobacz też: Przegląd szyby czołowej – na co zwrócić uwagę?

Konserwacja karoserii po zimie - mycie również podwozia

REKLAMA

Porządki z autem zacząć trzeba od dokładnego umycia. Co oczywiste i widoczne gołym okiem ze względu na estetykę. Ale, co chyba ważniejsze, znajdujący się na karoserii brud może być dla niej niebezpieczny. Zapewne bowiem jest to nie tylko błoto pośniegowe i piach, ale także środki chemiczne i sól, którymi posypuje się śnieg na drogach. To jedne z podstawowych przyczyn powstawania korozji.

- W podwoziu samochodu mogą się zdarzyć otarcia lub trwałe uszkodzenia powłoki antykorozyjnej lub ochronnej. Do naprawy tej warstwy używa się preparatów, najczęściej w aerozolu, i są to farby, które w sposób natryskowy uzupełniają ubytki – mówi Leszek Raczkiewicz, kierownik serwisu Peugeot Ciesielczyk z Poznania.

Na początku warto opłukać całe nadwozie i podwozie ciepłą wodą, co pozwoli na usunięcie zewnętrznej warstwy zanieczyszczeń. Najlepszym do tego narzędziem będzie myjka wysokociśnieniowa. Dokładnego umycia wymagają szczególnie „schowane” miejsca, jak nadkola. W następnej kolejności będzie trzeba użyć szamponu, bądź płynu czyszczącego. Takie specyfiki dostać można w większości sklepów motoryzacyjnych. Zamiast używania gąbki, czy szmatki, która nie do końca czysta może rysować karoserię, lepsze będzie użycie szamponów lub preparatów do mycia bezdotykowego. Ręcznie można dotrzeć do najbardziej ukrytych zakamarków, jak progi, wykończenia drzwi, czy chociażby okolice tablic rejestracyjnych. Kolejny krok to dokładne spłukanie całego pojazdu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Prawidłowe mycie karoserii samochodu

Konserwacja karoserii po zimie - usunięcie rys i polerowanie

Na nadwoziu czystego już samochodu możemy znaleźć rysy, bądź co gorsza wgniecenia. Każdy odprysk mógł spowodować potencjalne ognisko korozji. Za te i inne ubytki w powłoce lakierniczej najlepiej zabrać się jak najszybciej. Choć naprawy blacharskie uchodzą za jedne z droższych, wczesne ich dokonywanie nie musi wcale kosztować fortuny. Specjalistyczne serwisy posiadają bowiem specjalnie do tego przeznaczone sztyfty z lakierem zaprawowym do uzupełniania ubytków w lakierze – nawet tym metalizowanym. - Pozwalają one na zabezpieczenie powłoki lakierniczej przed powstaniem ogniska korozji, bez potrzeby lakierowania całego elementu. Oczywiście zależy to od wielkości i rodzaju uszkodzenia – tłumaczy Leszek Raczkiewicz z Peugeot Ciesielczyk. Ostatnią czynnością będzie zabezpieczenie całego nadwozia oraz „wrażliwych” miejsc karoserii przez woskowanie i konserwację oraz wypolerowanie drobnych rys lub nierówności na powłoce lakierniczej samochodu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA