REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie wybrać opony do terenówki?

 Bush Taxi Off-Road Centre
Firma Bush Taxi to centrum sprzedaży oraz montażu profesjonalnych akcesoriów przeznaczonych do wszystkich pojazdów terenowych.
Opona terenowa
Opona terenowa
Fot. Bush Taxi Off-Road Centre

REKLAMA

REKLAMA

Odpowiedź jest prosta: AT lub MT. Są to dwa najbardziej popularne typy opon terenowych. Sformułowanie "opony terenowe" odnosić się będzie do produktów nadających się do użycia w terenie, a nie takich, które są dedykowane do luksusowych SUVów.

Niektórzy ze sprzedawców podają w opisie opon ich procentowe zastosowanie pod względem nawierzchni. Czyli na przykład 90% off-road, a 10% asfalt. Jest to być może oznaczenie pomocne, jednak biorąc pod uwagę tylko takie rozróżnienie, nie będziemy w stanie wybrać naprawdę satysfakcjonującego nas produktu.

REKLAMA

Dlatego już na samym początku powinniśmy zadać sobie pytanie, czego tak naprawdę oczekujemy od opon, które chcemy kupić? W wielu przypadkach kuszą nas przede wszystkim "gumy" ekstremalnie terenowe, które przy samochodzie użytkowanym również na co dzień doprowadzą nas do szału. Warto zatem przejrzeć dostępne oferty "na spokojnie" lub zakupić 2 komplety opon – mniej i bardziej "hardcorowe". Tylko, czy będzie nam się je chciało wymieniać przed każdym weekendem?

Zobacz też: Jak stan techniczny opon wpływa na bezpieczeństwo kierowców?

Oznaczenie AT czyli All Terrain (opony terenowo- drogowo-uniwersalno- całoroczne)

Dosyć dobrze spisują się na asfalcie, nie straszą agresywnym wyglądem i przede wszystkim można na nich jeździć przez cały rok. Są komfortowe kiedy spadnie śnieg, idealne na piaski i szutry. Niestety trochę gorzej sprawdzają się na mokrej powierzchni i w błocie. Do takiego rodzaju nawierzchni mają zbyt płytki bieżnik. Jednak, w praktyce – przy niezbyt ciężkim samochodzie (np. Suzuki Jimny, Vitara, Jeep Cherokee) sprawdzą się również i w błocie. Warto zatem swoją terenową przygodę rozpocząć od takich właśnie opon. W terenie poczujemy ogromną różnicę (względem opon szosowych lub przeznaczonych do SUVów), a niewiele stracimy w komforcie jazdy po drodze asfaltowej. Oferta producentów jest bardzo szeroka. Najbardziej popularne to opony BF Goodrich All Terrain.

Zobacz też: Opony z kolcami - kiedy można ich używać?

MT czyli Mud Terrain (opony nie tylko do błota)

REKLAMA

Opony, które charakteryzują się agresywniejszym bieżnikiem niż AT-ki. Posiadają duże i głębokie klocki, które sprawiają, że nadają się do jazdy w naprawdę trudnym terenie. Nie mają oficjalnego podziału na kategorie, ale może wyszczególnić dwie grupy. Pierwsza obejmuje MT-ki, które nadają się jeszcze do normalnej, codziennej jazdy, a druga zawiera opony jedynie nadające się do terenu.

Pierwsze, pomimo specyficznego bieżnika są w pewnym sensie nadal uniwersalne. Można i da się nimi jeździć po asfalcie. W zależności od konkretnego modelu są mniej lub bardziej głośne, tak samo jest z wibracjami podczas jazdy. Zapaleni i wprawieni off-roaderzy jeżdżą na nich przez cały rok. Chociaż trzeba bardzo uważać na mokrej nawierzchni, a w zimie po prostu "przeżyć". Co do jazdy terenowej sprawdzają się znakomicie. Doskonale nadają się również do samochodów wyprawowych, które mają zamiar przemierzać rejony "błotne" (na pustynne lepiej sprawdzą się opony AT). Najbardziej popularne to BF Goodrich Mud Terrain, Goodyear Wrangler MTR, Cooper Discoverer STT.

Zobacz też: Dlaczego Polacy nie zmieniają opon na zimowe?

REKLAMA

Opony MT przeznaczone typowo w teren to jeszcze bardziej agresywne opony, które nie nadają się do jazdy codziennej, ze względu na hałas oraz wibrację. Dodatkowo powierzchnia asfaltowa może wpłynąć negatywnie na ich żywotność. Do jazdy terenowej są idealne, najlepsze na rajdy i imprezy typu extreme. Warto wspomnieć, że przed samym zakupem (zwykle kupowane są w bardzo dużych rozmiarach), należy sprawdzić, czy układ napędowy naszego samochodu wytrzyma takie obciążenie. Najpopularniejsze: Simex Extreme Tracker, Silverstone MT117, Maxxis Creap Crawler, Interco Bogger.

Najpopularniejsze rozmiary oraz przybliżony koszt zakupy 1 nowej opony:

31x10.5 R15 AT: BF Goodrich All Terrain 570zł            MT: BF Goodrich Mud Terrain 560zł
33x12.5 R15 AT: BF Goodrich All Terrain 740zł            MT: Cooper Discoverer STT 710zł
35x12.5 R15 AT: BF Goodrich All Terrain 810zł            MT: MAXXIS Creepy Crawler 1350zł

Źródło: www.bushtaxi.pl

Opony do off-roadu. Fot. Fotolia
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    UE wprowadza normę Euro 7. Surowsze warunki homologacji samochodów i silników

    Rada Unii Europejskiej przyjęła 25 września 2023 r. swoje stanowisko negocjacyjne w sprawie projektu rozporządzenia dotyczącego homologacji pojazdów (w tym samochodów) i silników. Chodzi o wprowadzenie normy Euro 7. Celem projektu jest obniżenie emisji substancji zanieczyszczających powietrze w transporcie drogowym.

    Czy jest możliwe odebranie samochodu za przekroczenie prędkości?

    Czy policjant może zabrać kierowcy samochód za przekroczenie prędkości? Może! Tyle że na razie policjant, ale nie w Polsce. Pójście w tym kierunku w naszym kraju jest jednak możliwe. Trzeba oczywiście na to jeszcze nieco poczekać.

    Prawo jazdy kat. B+. Rodzaj pojazdów, zakres uprawnień

    UE chce majstrować przy prawie jazdy. Nowy pomysł polega na podzieleniu obecnej kategorii B na kategorię B i B+. Stopniowanie uprawnień ma być sposobem na poprawę bezpieczeństwa. Tyle że pomysł wcale bezpiecznie nie brzmi. Sprawdźcie szczegóły.

    Przełomowy projekt Polaka ma szansę pojawić się na ścieżkach rowerowych na całym świecie!

    Uczestnicy ruchu drogowego cieszą się z innowacji, która ma potencjał zmienić ich codzienne podróże i uczynić je bardziej bezpiecznymi. Odpowiedzią na ich rosnące potrzeby jest BikeWatch. Urządzenie to jest skierowane głównie do włodarzy gmin, którzy przekształcają przestrzeń publiczną w celu zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu korzystających z niej mieszkańców. Oficjalna premiera BikeWatch odbyła się 21 września 2023 r. 

    REKLAMA

    Ile kosztuje kurs redukujący 6 punktów karnych?

    Kurs redukujący 6 punktów karnych powrócił. Kierowcy rzucili się do ośrodków ruchu drogowego w całym kraju, ale zszokowała ich jedna rzecz. Cena szkolenia wzrosła 3-krotnie. WORD-y chyba postanowiły odbić sobie chude lata.

    Konfiskata samochodu za przekraczanie prędkości - czy to możliwe?

    Zbliża się termin wejścia w życie przepisów umożliwiających konfiskatę pojazdów za prowadzenie w stanie nietrzeźwości. Podczas gdy władze mają czas na przyjrzenie się ewentualnym konsekwencjom tej nowelizacji, ustawa przegłosowana przez Sejm wciąż wzbudza wiele emocji. Niektórzy właściciele pojazdów obawiają się, że z czasem ten rodzaj kary będzie miał znacznie szersze zastosowanie. Czy w przyszłości może dojść do wprowadzenia w Polsce konfiskaty aut za przekroczenie prędkości, skoro takie przepisy obowiązują od lat w innych krajach Europy?

    Za co zabierają prawo jazdy na 3 miesiące?

    W Polsce są przepisy pozwalające na odbieranie kierowcom prawa jazdy na 3 miesiące. Te działają jednak w ściśle określonych przypadkach. Scenariusze są tak naprawdę trzy. Dziś każdy z nich dokładnie omówię w tym poradniku.

    Naklejka w strefie czystego transportu. Zniknie, zanim się pojawi?

    Naklejka w strefie czystego transportu miała się stać must have. Teraz rządzący wycofują się z tego pomysłu. I choć idą w dobrym kierunku, ten nadal jest problematyczny, ale dla gmin. Bo choć pojawiła się furtka kasująca nalepkę w SCT, ta okazuje się kosztowna.

    REKLAMA

    Unijne rozporządzenie AFIR. Wyższe wymogi dla infrastruktury ładowania elektryków!

    Rozporządzenie AFIR, przyjęte w lipcu tego roku przez Radę Unii Europejskiej, nakazuje rozbudowanie infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych. Czy Polska jest na to gotowa?

    Akcja „Prędkość” w środę 20 września. Drogówka zapowiada wzmożone kontrole

    Policjanci ruchu drogowego będą w środę 20 września prowadzić działania kontrolno-prewencyjne „Prędkość” – poinformował podkom. Marcin Sulik z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji. Dodał, że działania będą prowadzone w ramach corocznej europejskiej kampanii „Roadpol Safety Day 2023”.

    REKLAMA