REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie wybrać opony do terenówki?

 Bush Taxi Off-Road Centre
Firma Bush Taxi to centrum sprzedaży oraz montażu profesjonalnych akcesoriów przeznaczonych do wszystkich pojazdów terenowych.
Opona terenowa
Opona terenowa
Fot. Bush Taxi Off-Road Centre

REKLAMA

REKLAMA

Odpowiedź jest prosta: AT lub MT. Są to dwa najbardziej popularne typy opon terenowych. Sformułowanie "opony terenowe" odnosić się będzie do produktów nadających się do użycia w terenie, a nie takich, które są dedykowane do luksusowych SUVów.

Niektórzy ze sprzedawców podają w opisie opon ich procentowe zastosowanie pod względem nawierzchni. Czyli na przykład 90% off-road, a 10% asfalt. Jest to być może oznaczenie pomocne, jednak biorąc pod uwagę tylko takie rozróżnienie, nie będziemy w stanie wybrać naprawdę satysfakcjonującego nas produktu.

REKLAMA

Dlatego już na samym początku powinniśmy zadać sobie pytanie, czego tak naprawdę oczekujemy od opon, które chcemy kupić? W wielu przypadkach kuszą nas przede wszystkim "gumy" ekstremalnie terenowe, które przy samochodzie użytkowanym również na co dzień doprowadzą nas do szału. Warto zatem przejrzeć dostępne oferty "na spokojnie" lub zakupić 2 komplety opon – mniej i bardziej "hardcorowe". Tylko, czy będzie nam się je chciało wymieniać przed każdym weekendem?

Zobacz też: Jak stan techniczny opon wpływa na bezpieczeństwo kierowców?

Oznaczenie AT czyli All Terrain (opony terenowo- drogowo-uniwersalno- całoroczne)

Dosyć dobrze spisują się na asfalcie, nie straszą agresywnym wyglądem i przede wszystkim można na nich jeździć przez cały rok. Są komfortowe kiedy spadnie śnieg, idealne na piaski i szutry. Niestety trochę gorzej sprawdzają się na mokrej powierzchni i w błocie. Do takiego rodzaju nawierzchni mają zbyt płytki bieżnik. Jednak, w praktyce – przy niezbyt ciężkim samochodzie (np. Suzuki Jimny, Vitara, Jeep Cherokee) sprawdzą się również i w błocie. Warto zatem swoją terenową przygodę rozpocząć od takich właśnie opon. W terenie poczujemy ogromną różnicę (względem opon szosowych lub przeznaczonych do SUVów), a niewiele stracimy w komforcie jazdy po drodze asfaltowej. Oferta producentów jest bardzo szeroka. Najbardziej popularne to opony BF Goodrich All Terrain.

Zobacz też: Opony z kolcami - kiedy można ich używać?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

MT czyli Mud Terrain (opony nie tylko do błota)

REKLAMA

Opony, które charakteryzują się agresywniejszym bieżnikiem niż AT-ki. Posiadają duże i głębokie klocki, które sprawiają, że nadają się do jazdy w naprawdę trudnym terenie. Nie mają oficjalnego podziału na kategorie, ale może wyszczególnić dwie grupy. Pierwsza obejmuje MT-ki, które nadają się jeszcze do normalnej, codziennej jazdy, a druga zawiera opony jedynie nadające się do terenu.

Pierwsze, pomimo specyficznego bieżnika są w pewnym sensie nadal uniwersalne. Można i da się nimi jeździć po asfalcie. W zależności od konkretnego modelu są mniej lub bardziej głośne, tak samo jest z wibracjami podczas jazdy. Zapaleni i wprawieni off-roaderzy jeżdżą na nich przez cały rok. Chociaż trzeba bardzo uważać na mokrej nawierzchni, a w zimie po prostu "przeżyć". Co do jazdy terenowej sprawdzają się znakomicie. Doskonale nadają się również do samochodów wyprawowych, które mają zamiar przemierzać rejony "błotne" (na pustynne lepiej sprawdzą się opony AT). Najbardziej popularne to BF Goodrich Mud Terrain, Goodyear Wrangler MTR, Cooper Discoverer STT.

Zobacz też: Dlaczego Polacy nie zmieniają opon na zimowe?

REKLAMA

Opony MT przeznaczone typowo w teren to jeszcze bardziej agresywne opony, które nie nadają się do jazdy codziennej, ze względu na hałas oraz wibrację. Dodatkowo powierzchnia asfaltowa może wpłynąć negatywnie na ich żywotność. Do jazdy terenowej są idealne, najlepsze na rajdy i imprezy typu extreme. Warto wspomnieć, że przed samym zakupem (zwykle kupowane są w bardzo dużych rozmiarach), należy sprawdzić, czy układ napędowy naszego samochodu wytrzyma takie obciążenie. Najpopularniejsze: Simex Extreme Tracker, Silverstone MT117, Maxxis Creap Crawler, Interco Bogger.

Najpopularniejsze rozmiary oraz przybliżony koszt zakupy 1 nowej opony:

31x10.5 R15 AT: BF Goodrich All Terrain 570zł            MT: BF Goodrich Mud Terrain 560zł
33x12.5 R15 AT: BF Goodrich All Terrain 740zł            MT: Cooper Discoverer STT 710zł
35x12.5 R15 AT: BF Goodrich All Terrain 810zł            MT: MAXXIS Creepy Crawler 1350zł

Źródło: www.bushtaxi.pl

Opony do off-roadu. Fot. Fotolia
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

REKLAMA

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

REKLAMA

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

REKLAMA