REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Do czego służy snorkel?

 Bush Taxi Off-Road Centre
Firma Bush Taxi to centrum sprzedaży oraz montażu profesjonalnych akcesoriów przeznaczonych do wszystkich pojazdów terenowych.
Snorkel
Snorkel
Fot. Bush Taxi Off-Road Centre

REKLAMA

REKLAMA

Snorkel, czyli inaczej ujmując zewnętrzny wlot powietrza do silnika. Jest jednym z ważniejszych elementów dodatkowych każdego pojazdu, którego właściciel ma zamiar spróbować swoich sił w terenie. Uogólniając służy przede wszystkim do ochrony tego co najważniejsze w każdym samochodzie, czyli silnika. Jest najskuteczniejszym jego zabezpieczeniem przed zalaniem wodą, zasypaniem piaskiem i kurzem, który praktycznie zawsze towarzyszy nam w czasie jazdy w terenie.

Oprócz swoich najważniejszych zastosowań warto zaznaczyć, że snorkel dostarcza do silnika powietrzne znajdujące się znacznie wyżej niż w przypadku klasycznego wlotu powietrza. Zazwyczaj jedna z części snorkela wyprowadzona jest nad linię dachu, a co za tym idzie pobiera powietrze znacznie czystsze i zimniejsze.

REKLAMA

Jeśli myślimy o zainstalowaniu snorkela we własnym samochodzie mamy dwa wyjścia. Pierwsze, które jak na razie jest częściej spotykane to zbudowanie wlotu powietrza własnoręcznie. Niestety większość lub prawie wszystkie systemy "domowych produkcji" delikatnie ujmując nie wyglądają zbyt estetycznie. Kolanka hydrauliczne, rury i inne modyfikacje toaletowe sprawiają, że samochód wygląda pokracznie.

Zobacz też: Lina do wyciągarki. Stalowa, czy syntetyczna?

REKLAMA

Szczególnie trudno jest wykonać estetyczny dodatek do aut współczesnych, które mają nieregularne kształty. Warto zdać sobie sprawę, że niestety zbyt często nie mamy możliwości wyprodukowania naprawdę dobrego produktu w swoim garażowym zaciszu. Dodatkowo użyte przez nas materiały często nie sprawdzają się w terenie, są nieodporne na otarcia, obicia, łamią się, rysują itd. Do tego dochodzą jeszcze nieszczelności, które dadzą nam się we znaki w momencie brodzenia samochodem w wodzie. Produkcja "home made" może zatem okazać się bardziej kosztowna niż zakup renomowanego, gotowego produktu.

Drugi sposób na ochronę sprawności pojazdu to zakup snorkela od renomowanego producenta. Obecnie ceny produktów zmieniają się z dnia na dzień i nie jest to już duży wydatek. Na rynku dostępne są dwie wiodące firmy Safari Snorkel oraz AirTec TJM Snorkel. Oba produkty wykonane są ze specjalnego tworzywa, które jest odporne na uderzenia i otarcia. Dodatkowym atutem jest odpowiednie dopasowanie wlotu powietrza do poszczególnych modeli pojazdów. Producenci przewidują konkretne typy snorkeli do konkretnych aut.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Samozapłon samochodu - jak temu zapobiec?

Jeśli zdecydujemy się przedłożyć zakup snorkela, nad własną, garażową produkcję powinniśmy zwrócić uwagę od kogo kupujemy. Snorkele do niektórych modeli różnią się w zależności od silnika oraz wersji z kierownicą po prawej stronie (uwaga przy zakupach na portalach aukcyjnych, zaniżone ceny powinny wzbudzić wątpliwości).

Nie da się jednak ukryć, że poza aspektem związanym z samym zabezpieczeniem pojazdu przed wodą, kurzem itp. snorkel zmienia ogólny wygląd samochodu. Po jego zamontowaniu nasz pojazd nabierze bardziej terenowego charakteru. 

Zobacz też: Osram ostrzega przed chińskimi podróbkami ksenonów

Przykładowe ceny wlotów powietrza:

Nissan Patrol Y61 3.0, cena: około 1600zł (Safari Snorkel, AirTec TJM)
Toyota Hilux, cena: 1650zł (AirTec TJM), 1599zł (Safari Snorkel)
Jeep Wrangler JK, cena: 1600zł (AirTec TJM), 1940zł (Safari Snorkel)

Montaż snorkela

Zamontowanie snorkela trwa około kilku godzin, w zależności od modelu samochodu. Koszt montażu waha się między 400 zł - 900 zł. Firmy oferują korzystne rabaty dla swoich klientów, w przypadku montażu zakupionego produktu.

Podczas montażu należy wykonać klika otworów w błotniku na śruby mocujące oraz jeden większy na rurę, przez którą będzie dostarczane powietrze. Jeśli model snorkela jest dedykowany do naszej wersji silnikowej, nie trzeba modyfikować obudowy filtra. Zdarza się jednak, że konieczna jest pewna modyfikacja. Sytuacja ma miejsce wtedy, gdy snorkel nie jest dedykowany do wersji silnikowej, którą posiadamy (np. nasza wersja nie występuje w kraju producenta snorkela).

W którą stronę skierować wlot snorkela?

Korzystniej jest kiedy wlot snorkela skierowany zostanie do przodu. Pęd powietrza zmniejsza opór stawiany przez wlot powietrza, co ułatwia dostarczanie powietrza do filtra.
Najlepsze wloty są specjalnie zaprojektowane, tak aby woda deszczowa odprowadzana była przez "grzybek" snorkela. Na odwrócenie wlotu, można się zdecydować w ekstremalnych warunkach: ogromne zapylenie, fontanny wody spływające na samochód itd.

Źródło: www.bushtaxi.pl

Snorkel
Fot. Bush Taxi Off-Road Centre
Snorkel
Fot. Bush Taxi Off-Road Centre
Toyota Land Cruiser Fot. Toyota
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA