REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szyby samochodowe: kiedy naprawić, a kiedy wymienić?

Subskrybuj nas na Youtube
Szyby samochodowe: kiedy naprawić, a kiedy wymienić?
Szyby samochodowe: kiedy naprawić, a kiedy wymienić?
NordGlass

REKLAMA

REKLAMA

Najczęściej występującą przyczyną uszkodzenia szyby są kamyki wyrzucane spod kół poprzedzających jadących samochodów. Uszkodzona szyba nie zawsze wymaga kosztownej wymiany. W wielu przypadkach wystarczy jedynie skuteczna naprawa szyby samochodowej w profesjonalnym serwisie.

W zależności od pory roku i panujących warunków atmosferycznych szyby narażone są na różne rodzaje uszkodzeń. Szczególnie niebezpieczne są kruszywa i kamienie wyrzucane w czasie jazdy spod kół. Z kolei panujące na dworze niskie temperatury oraz duże różnice temperatury po obu stronach szyby powodują powstawanie dużych naprężeń, które prowadzą do powiększenia uszkodzeń. Specjalista z sieci serwisów szyb samochodowych przestrzega, że powstałe na szybie uszkodzenia mechaniczne w krótkim czasie mogą istotnie się powiększyć. „Często właściciele pojazdów lekceważą niewielkie ubytki w szybie, zwłaszcza, jeśli nie znajdują się one w polu widzenia kierowcy. Wówczas zwlekają z naprawą szyby i zgłoszeniem się do serwisu, aż do momentu, gdy uszkodzenie znacznie się powiększy i istotnie przeszkadza w jeździe. Niestety wtedy zwykle szyba nie kwalifikuje się już do naprawy i trzeba ją wymienić. Podnosi to znacznie koszt zlikwidowania usterki, a dodatkowo niesie ze sobą konieczność naruszenia fabrycznego połączenia szyby z karoserią oraz konieczność zakupu niekiedy kosztownych listew i uszczelek, które zostały zamontowane w trakcie produkcji” – mówi Jarosław Kuciński z firmy NordGlass.

REKLAMA

Zobacz też: Zdbaj o auto stojące zimą w garażu. Nowość na rynku: Ciepła brama garażowa

Warto naprawiać szyby w serwisie

W przypadku powstania na szybie samochodowej uszkodzeń, warto jak najszybciej zgłosić się do serwisu. Fachowcy posiadają unikalne kompetencje do wykonywania napraw szyby czołowej, potwierdzone w trakcie wieloletniej praktyki. Serwisanci dokonają fachowej oceny stanu uszkodzenia i zdecydują, czy szyba nadaje się do naprawy. Warto pamiętać, że natychmiastowe reagowanie w momencie wystąpienia uszkodzenia, a tym samym zapobieganie powiększaniu się rozbicia, przekłada się na zwiększenie prawdopodobieństwa zakwalifikowania szyby do naprawy, bez konieczności jej wymiany. Usługa naprawy szyby w serwisie NordGlass zamyka się w kwocie 140 zł, podczas gdy koszt wymiany szyby czołowej to co najmniej 300 zł, a często znacznie więcej. Do naprawy kwalifikują się wszelkie usterki, których średnica nie przekracza 24 mm – jest to w przybliżeniu wielkość pięciozłotowej monety - i które znajdują się przynajmniej 10 cm od krawędzi montażowej szyby. W przypadku konieczności naprawy kilku uszkodzeń punktowych, muszą być one oddalone od siebie minimum o 10 cm.

Zobacz też: Jak krok po kroku dodać swoje ogłoszenie w serwisie Dokasacji.pl?

Jak przebiega naprawa szyby w serwisie?

REKLAMA

Szyba czołowa składa się z 3 warstw: dwóch tafli szkła oraz folii PVB umieszczonej między nimi. Zazwyczaj uszkodzenie nie powoduje zniszczenia wszystkich tych płaszczyzn. Typową naprawę przeprowadza się na zewnętrznej warstwie szyby, która zwykle ulega uszkodzeniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W pierwszym etapie szybę należy przygotować do naprawy. Specjaliści czyszczą  uszkodzone miejsce usuwając brud, kurz i inne zanieczyszczenia, które wdarły się w powstałą wadę.  Dbają też o to, by samochód spędził w pomieszczeniu serwisu na tyle dużo czasu, by temperatura szyby wyrównała się i ustabilizowała - co jest szczególnie ważne zimą. Następnie w uszkodzenie wtłaczana jest specjalna żywica dokładnie wypełniająca ubytek. Żywicę utwardza się światłem ultrafioletowym, usuwa ewentualny jej nadmiar, a w końcu poleruje poddane naprawie  miejsce. Cały zabieg trwa nie więcej niż pół godziny.

Zobacz też: Nie masz garażu? Jest sposób na przechowanie motocykla i letnich opon

Międzynarodowy ekspert NordGlass - Jarosław Kuciński - podkreśla: „Zakres wykonywanej naprawy i czas likwidacji usterki zależy od wielkości uszkodzenia i sposobu jego ewentualnego zabezpieczenia, a także temperatury szyby w momencie przybycia do serwisu - podczas naprawy temperatura szyby i warunki temperaturowe w serwisie, w którym dokonujemy renowacji muszą być bowiem zbliżone.” Ważny jest również czas, w jakim użytkownik zgłosi pojazd do serwisu. – „Kierowcy, którzy mieli już do czynienia z naprawą szyby samochodowej reagują szybko i zgłaszają się niemal natychmiast do serwisu. Pozostali niestety odwlekają naprawę, co sprawia, że szyby często nie da się już naprawić i konieczna jest jej całkowita wymiana. Niektórzy podobnie traktują swoje zęby chodząc do dentysty dopiero wtedy, gdy ząb już bardzo boli, choć wiedzą, że to za późno” – dodaje Jarosław Kuciński.

Z gwarancją od NordGlass

Z danych zebranych przez firmę NordGlass wynika, że aż 26% kierowców jeździ z uszkodzonymi szybami. Tymczasem naprawa uszkodzonej szyby jest nie tylko szybka i niedroga, ale także gwarantuje niemal całkowite przywrócenie stanu szyby sprzed uszkodzenia. „Instytut Szkła i Ceramiki stwierdził swego czasu, że naprawa uszkodzonych szyb w serwisach NordGlass to usługa, która przywraca wytrzymałość szyby samochodowej aż w 97%” – mówi Jarosław Kuciński. Podkreśla jednocześnie, że NordGlass udziela również bezterminowej gwarancji na usługi wykonane we własnych serwisach.

Zobacz też: Jak zarobić na starym aucie?

Na świecie usługi naprawy szyb samochodowych są znane już od ponad 30 lat. W Polsce nadal nie wszyscy użytkownicy samochodów mają świadomość tego, że w sieci serwisów NordGlass możemy skutecznie naprawić wybrane uszkodzenia szyby czołowej. Dzięki temu, że sieć serwisów szyb samochodowych NordGlass pokrywa cały kraj, każdy właściciel pojazdu może wybrać dogodną dla siebie lokalizację, w której w ciągu 30 minut fachowy personel NordGlass naprawi uszkodzenie szyby, udzielając jednocześnie bezterminowej gwarancji na przeprowadzoną usługę.

Źródło: NordGlass

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

REKLAMA

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

REKLAMA

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA