Szyby samochodowe: kiedy naprawić, a kiedy wymienić?
REKLAMA
REKLAMA
W zależności od pory roku i panujących warunków atmosferycznych szyby narażone są na różne rodzaje uszkodzeń. Szczególnie niebezpieczne są kruszywa i kamienie wyrzucane w czasie jazdy spod kół. Z kolei panujące na dworze niskie temperatury oraz duże różnice temperatury po obu stronach szyby powodują powstawanie dużych naprężeń, które prowadzą do powiększenia uszkodzeń. Specjalista z sieci serwisów szyb samochodowych przestrzega, że powstałe na szybie uszkodzenia mechaniczne w krótkim czasie mogą istotnie się powiększyć. „Często właściciele pojazdów lekceważą niewielkie ubytki w szybie, zwłaszcza, jeśli nie znajdują się one w polu widzenia kierowcy. Wówczas zwlekają z naprawą szyby i zgłoszeniem się do serwisu, aż do momentu, gdy uszkodzenie znacznie się powiększy i istotnie przeszkadza w jeździe. Niestety wtedy zwykle szyba nie kwalifikuje się już do naprawy i trzeba ją wymienić. Podnosi to znacznie koszt zlikwidowania usterki, a dodatkowo niesie ze sobą konieczność naruszenia fabrycznego połączenia szyby z karoserią oraz konieczność zakupu niekiedy kosztownych listew i uszczelek, które zostały zamontowane w trakcie produkcji” – mówi Jarosław Kuciński z firmy NordGlass.
REKLAMA
Zobacz też: Zdbaj o auto stojące zimą w garażu. Nowość na rynku: Ciepła brama garażowa
Warto naprawiać szyby w serwisie
W przypadku powstania na szybie samochodowej uszkodzeń, warto jak najszybciej zgłosić się do serwisu. Fachowcy posiadają unikalne kompetencje do wykonywania napraw szyby czołowej, potwierdzone w trakcie wieloletniej praktyki. Serwisanci dokonają fachowej oceny stanu uszkodzenia i zdecydują, czy szyba nadaje się do naprawy. Warto pamiętać, że natychmiastowe reagowanie w momencie wystąpienia uszkodzenia, a tym samym zapobieganie powiększaniu się rozbicia, przekłada się na zwiększenie prawdopodobieństwa zakwalifikowania szyby do naprawy, bez konieczności jej wymiany. Usługa naprawy szyby w serwisie NordGlass zamyka się w kwocie 140 zł, podczas gdy koszt wymiany szyby czołowej to co najmniej 300 zł, a często znacznie więcej. Do naprawy kwalifikują się wszelkie usterki, których średnica nie przekracza 24 mm – jest to w przybliżeniu wielkość pięciozłotowej monety - i które znajdują się przynajmniej 10 cm od krawędzi montażowej szyby. W przypadku konieczności naprawy kilku uszkodzeń punktowych, muszą być one oddalone od siebie minimum o 10 cm.
Zobacz też: Jak krok po kroku dodać swoje ogłoszenie w serwisie Dokasacji.pl?
Jak przebiega naprawa szyby w serwisie?
REKLAMA
Szyba czołowa składa się z 3 warstw: dwóch tafli szkła oraz folii PVB umieszczonej między nimi. Zazwyczaj uszkodzenie nie powoduje zniszczenia wszystkich tych płaszczyzn. Typową naprawę przeprowadza się na zewnętrznej warstwie szyby, która zwykle ulega uszkodzeniu.
W pierwszym etapie szybę należy przygotować do naprawy. Specjaliści czyszczą uszkodzone miejsce usuwając brud, kurz i inne zanieczyszczenia, które wdarły się w powstałą wadę. Dbają też o to, by samochód spędził w pomieszczeniu serwisu na tyle dużo czasu, by temperatura szyby wyrównała się i ustabilizowała - co jest szczególnie ważne zimą. Następnie w uszkodzenie wtłaczana jest specjalna żywica dokładnie wypełniająca ubytek. Żywicę utwardza się światłem ultrafioletowym, usuwa ewentualny jej nadmiar, a w końcu poleruje poddane naprawie miejsce. Cały zabieg trwa nie więcej niż pół godziny.
Zobacz też: Nie masz garażu? Jest sposób na przechowanie motocykla i letnich opon
Międzynarodowy ekspert NordGlass - Jarosław Kuciński - podkreśla: „Zakres wykonywanej naprawy i czas likwidacji usterki zależy od wielkości uszkodzenia i sposobu jego ewentualnego zabezpieczenia, a także temperatury szyby w momencie przybycia do serwisu - podczas naprawy temperatura szyby i warunki temperaturowe w serwisie, w którym dokonujemy renowacji muszą być bowiem zbliżone.” Ważny jest również czas, w jakim użytkownik zgłosi pojazd do serwisu. – „Kierowcy, którzy mieli już do czynienia z naprawą szyby samochodowej reagują szybko i zgłaszają się niemal natychmiast do serwisu. Pozostali niestety odwlekają naprawę, co sprawia, że szyby często nie da się już naprawić i konieczna jest jej całkowita wymiana. Niektórzy podobnie traktują swoje zęby chodząc do dentysty dopiero wtedy, gdy ząb już bardzo boli, choć wiedzą, że to za późno” – dodaje Jarosław Kuciński.
Z gwarancją od NordGlass
Z danych zebranych przez firmę NordGlass wynika, że aż 26% kierowców jeździ z uszkodzonymi szybami. Tymczasem naprawa uszkodzonej szyby jest nie tylko szybka i niedroga, ale także gwarantuje niemal całkowite przywrócenie stanu szyby sprzed uszkodzenia. „Instytut Szkła i Ceramiki stwierdził swego czasu, że naprawa uszkodzonych szyb w serwisach NordGlass to usługa, która przywraca wytrzymałość szyby samochodowej aż w 97%” – mówi Jarosław Kuciński. Podkreśla jednocześnie, że NordGlass udziela również bezterminowej gwarancji na usługi wykonane we własnych serwisach.
Zobacz też: Jak zarobić na starym aucie?
Na świecie usługi naprawy szyb samochodowych są znane już od ponad 30 lat. W Polsce nadal nie wszyscy użytkownicy samochodów mają świadomość tego, że w sieci serwisów NordGlass możemy skutecznie naprawić wybrane uszkodzenia szyby czołowej. Dzięki temu, że sieć serwisów szyb samochodowych NordGlass pokrywa cały kraj, każdy właściciel pojazdu może wybrać dogodną dla siebie lokalizację, w której w ciągu 30 minut fachowy personel NordGlass naprawi uszkodzenie szyby, udzielając jednocześnie bezterminowej gwarancji na przeprowadzoną usługę.
Źródło: NordGlass
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.