REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Lina do wyciągarki. Stalowa, czy syntetyczna?

 Bush Taxi Off-Road Centre
Firma Bush Taxi to centrum sprzedaży oraz montażu profesjonalnych akcesoriów przeznaczonych do wszystkich pojazdów terenowych.
Lina do wyciągarki
Lina do wyciągarki
Fot. Bush Taxi Off-Road Centre

REKLAMA

REKLAMA

"Kto raz miał okazje używać "syntetyka" nie będzie chciał wracać do stalówki." Taka opinia pośród użytkowników wyciągarek jest jedną z najczęściej spotykanych, ale nie zawsze...Poniżej radzimy, jaką linę do wyciągarki wybrać.

Pomijając aspekty technologiczne związane z użytymi w produkcji materiałami, które mają bezpośredni wpływ na jakość danej liny – syntetycznej jak i stalowej, coraz częściej zauważamy, że popularność syntetyków wzrasta. Dlaczego? Lina syntetyczna jest przede wszystkim wygodniejsza i bardziej przyjazna w użytkowaniu pod wieloma względami. Każdy pilot doceni jej ogromne zalety, które można wymieniać w nieskończoność...jest miękka i przyjemna w dotyku, nie kaleczy rąk, lekka, nie plącze się, nie zakleszcza, nie jest tłusta od oleju użytego do konserwacji, nie skręca się, łatwiej się ją rozwija i zwija, siła zrywająca jest znacznie wyższa niż w przypadku liny stalowej.

REKLAMA

Zobacz też: Do czego służy snorkel?

Niestety liny syntetyczne mają również i swoje wady, o których należy wspomnieć. W porównaniu z liną stalową jest ona mniej odporna na przetarcia oraz przecięcia, co powoduje skrócenie jej żywotności podczas intensywnego użytkowania. Należy na nią bardziej uważać i unikać sytuacji, w których zbyt często ociera się o drzewa lub o ostre przedmioty. Dobrze jest wymienić rolki w wyciągarce na ślizg, wtedy unikniemy klinowania się liny w rogach. Kolejną jej wadą jest mniejsza odporność na wysoką temperaturę. Część dostępnych na rynku wyciągarek ma hamulec, który jest umieszczony w bębnie. Zatem potrafi on nagrzać bęben do takiej temperatury, przy której lina będzie się topić. Minusem może stać się również wyższa cena zakupu liny niż w jej stalowego odpowiednika.

Zobacz też: Samozapłon samochodu - jak temu zapobiec?

REKLAMA

Prześledźmy zatem jak jest w przypadku zakupu liny stalowej. Wyciągarka wraz z taką liną ma dużo wyższą wagę niż z liną syntetyczną. Zabiera więcej przestrzeni na kołowrocie. Istnieje duże niebezpieczeństwo spiętrzenia się liny w jednym i miejscu, a tym samym uszkodzenia poprzeczki w wyciągarce.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednak nie należy zapomnieć o pozytywnych aspektach posiadania liny stalowej. Oprócz jej niższej ceny, jest ona bardziej odporna na uszkodzenia i przetarcia, ma dłuższą żywotność (przede wszystkim jeśli zajmujemy się off-roadem przeprawowym) oraz nie mamy żadnych problemów z użyciem zblocza.

Zobacz też: Osram ostrzega przed chińskimi podróbkami ksenonów

Przy wyborze odpowiedniej liny do naszej wyciągarki powinniśmy zastanowić się w jaki sposób zamierzamy ją użytkować, jak często i jakie możemy przeznaczyć na ten zakup fundusze.

Przykładowe ceny lin w rozmiarze 30m x 10mm:

Firmowa lina syntetyczna MARLOW, cena: 1 275zł
Lina syntetyczna, cena: 840zł
Lina stalowa: 440zł

Trudno jest precyzyjnie określić dla kogo jaka lina będzie najlepsza i najwygodniejsza. Jeśli interesuje nas ekstremalny off-road, lepiej sprawdzi się lina stalowa, która jest odporniejsza na brutalne traktowanie i przede wszystkim tańsza. Choć używa się obu typów lin. Syntetyczna polecana jest każdemu, przede wszystkim przez komfort jej użytkowania - jest lżejsza i nie kaleczy rąk.

Źródło: www.bushtaxi.pl

Lina do wyciągarki. Stalowa, czy syntetyczna? Fot. Fotolia
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

REKLAMA

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.

REKLAMA