REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Eksploatacja auta

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Automatyczna skrzynia biegów - rodzaje przekładni i zasady działania

Odpalasz silnik, ruszasz z miejsca i nie przejmujesz się zmianą przełożeń. To wygoda, którą daje automatyczna skrzynia biegów. Rodzaje mechanizmów są różne. Jak się wśród nich odnaleźć?

Systemy wspomagające kierowcę to strażnicy bezpieczeństwa!

Samochody stają się coraz bardziej inteligentne. Teraz oferują nie tylko precyzyjne sterowanie pracą silnika, ale też są w stanie kontrolować poczynania kierowcy podczas jazdy. Systemy wspomagające kierowcę to kolejny krok w stronę bezpieczeństwa.

Z tymi silnikami mogą być problemy: 2.0 TDCi Ford

Silnik 2.0 TDCi jest jednym z tych, które zostały zbudowane na fali wysokoprężnego boomu pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Nie wiadomo czy jednostkę opracowywano naprędce, czy inżynierom zabrakło doświadczenia. Wiadomo natomiast, że jest awaryjna.

Top 10: Najgorsze silniki benzynowe - lepiej ich unikaj!

Benzyniak zawsze jest bezpieczniejszym wyborem? No właśnie nie! Dziś przygotowaliśmy listę 10 jednostek napędowych, które są wyjątkowo awaryjne. Oto najgorsze silniki benzynowe.

REKLAMA

Opony zimowe latem - czemu to zły pomysł?

Ciężko wskazać konkretną datę zmiany opon z zimowych na letnie. Ta zależy bowiem od warunków pogodowych. Co się stanie gdy kierowca przegapi ten moment? Opony zimowe latem to zły pomysł!

Silnik TSI awarie - jakie usterki trapią poszczególne wersje?

Volkswagen na początku nowego millenium postawił na bezpośredni wtrysk i doładowanie. To sprawiło, że moc i oszczędność połączyły się w silniku TSI. Awarie? Tych niestety też nie brakuje.

Silnik 1.0 MPi i 1.0 TSI VAG - oznaczenia i opis konstrukcji

Niska pojemność i trzy cylindry - to dwie cechy nowych benzyniaków Grupy Volkswagena z rodziny EA211. Silniki 1.0 MPi i 1.0 TSI występują w kilku wariantach oraz cieszą się dobrą opinią.

Z tymi silnikami mogą być problemy: 2.2 Direct Opel

Opel wpadł na pomysł zastosowania wtrysku bezpośredniego jeszcze zanim stało się to modne! I choć jednostka 2.2 Direct była zdecydowanie bardziej udana od konstrukcji 2.0 IDE Renault czy 2.0 HPI produkcji Citroena, nadal jej eksploatacja była daleka od ideału.

REKLAMA

Oznaczenia diesli BMW, czyli historia od M47 do B47!

Na początku nowego millenium Europa postawiła na silniki wysokoprężne. I musiało to znaleźć swoje odzwierciedlenie w gamie bawarskiej marki. Oto oznaczenia diesli BMW produkowanych od końca lat dziewięćdziesiątych.

Oznaczenia silników BMW - kodowe oznaczenia silników benzynowych

Dla kierowcy to 2-litrowy benzyniak, oznaczenia silników BMW wskazują jednak, że motor nosi nazwę N20B20. Dziś rozkodujemy nazwy spotykane przede wszystkim w serwisach.

2.0 si BMW - awarie, problemy, opinie

Silnik 2.0 si BMW o oznaczeniu N45B20S do tej pory powoduje popłoch wśród fanów bawarskiej marki. Inspiracja silnikami wyścigowymi skróciła jego trwałość do zaledwie… 50 tysięcy kilometrów.

Komu opłaca się leasing? Sprawdź!

Leasing to wygodna forma zakupu pojazdów przez firmy. Pozwala eksploatować auto bez konieczności kupowania go za gotówkę, a poza tym daje duże możliwości kształtowania odliczeń podatkowych.

2.7 V6 TDI VAG - awarie, problemy, opinie

6-cylindrów i charakterystyczny klekot diesla. To coś, co jeszcze dekadę temu szczególnie cenili kierowcy w segmencie premium. Audi o tym wiedziało - tak powstał silnik 2.7 V6 TDI.

Nissan Qashqai - zestawienie żarówek we wszystkich generacjach

Nie wiesz jaką żarówkę kupić do Nissana Qashqaia? Mamy zatem zestawienie wszystkich typów żarówek składających się na oświetlenie zewnętrzne crossovera i to w obydwu generacjach.

Opony bieżnikowane - czy warto kupić?

Oszczędności podczas zakupu ogumienia? Zawsze możesz zdecydować się na opony bieżnikowane. Dziś uważnie się im przyjrzymy.

Z tymi silnikami mogą być problemy: diesel 2.5 CRDi Kia

Luksusowy SUV wymaga silnika wysokoprężnego. Stąd w Sorento pojawiła się jednostka 2.5 CRDi, która jest mało dynamiczna i awaryjna.

Skrzynia DSG - awarie, opinie, eksploatacja. Co musisz wiedzieć?

Dwa sprzęgła, minimalny czas zmiany biegu i możliwość... obniżenia wyików spalania. Czy dwusprzęgłowa skrzynia DSG ma z eksploatacyjnego punktu widzenia jakieś wady?

Używane samochody z salonu - czy warto?

Rynek pojazdów z drugiej ręki to nie tylko mali handlarze. W Polsce coraz częściej pod pojęciem tym ukrywają się używane samochody z salonu. Czy warto pomyśleć o ich zakupie?

Z tymi silnikami mogą być problemy: 1.0 EcoTec Opel

Małolitrażowy, 3-cylindrowy silnik benzynowy także może być… awaryjny! Udowodnili to Niemcy podczas prezentacji jednostki 1.0 EcoTec.

Silnik 1.2 PureTech - awarie, problemy, opinie

Małolitrażowy benzyniak jest francuską odpowiedzią na downsizing. Ma 3 cylindry, 12 zaworów, spełnia normę Euro 6, a do tego powstał przy wykorzystaniu 120 patentów.

Rocznik opony - jak duże ma znaczenie?

Rocznik opony daje kierowcy pewność, że rzeczywiście kupuje nowe ogumienie. Rocznik opony to jednak też informacja mówiąca o tym, czy wiek nie kwalifikuje ogumienia do wymiany.

Jak sfinansować zakup samochodu - gotówka, leasing, kredyt czy pożyczka?

Zakup auta to dla wielu osób ogromny wydatek. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że poszukujemy najkorzystniejszego sposobu finansowania. Gotówkę możemy pozyskać z kilku różnych źródeł. Istotne jest jednak to, aby racjonalnie ocenić, co będzie opłacać nam się najbardziej.

Z tymi silnikami mogą być problemy: 2.8 V6 GM

Silnik 2.8 V6 markowany logo General Motors oferuje nawet 325 koni mechanicznych i był montowany głównie w Oplach, Saabach i Cadillacach.

Silnik 1.2 TDI VAG - awarie, problemy, opinie

Diesel 1.2 TDI występował w ramach dwóch linii modelowych - EA188 i EA189. W pierwszym przypadku był zasilany pompowtryskiwaczami, w drugim wtryskiem common rail.

W silniku przybywa oleju? A twój diesel ma DPF?

Rosnący poziom oleju w silniku to scenariusz, który coraz częściej zdarza się w przypadku nowoczesnych diesli. Co to oznacza i jak radzić sobie z problemem?

Filtr cząstek stałych GPF i benzyna - na czym polega jego działanie?

Od dwóch lat producenci montują filtr cząstek stałych GPF w silnikach benzynowych. I pomysł wcale nie jest zły. Przynajmniej z ekologicznego punktu widzenia.

Używane: Toyota Hybrid - awarie nie są takie oczywiste!

Japończycy od zawsze są mocno zapobiegliwi. Podczas poprawiania właściwości ekologicznych swoich silników, postanowili zatem znaleźć złoty środek. Jak on wygląda? Układ Hybrid Synergy Drive łączy pracę prostego silnika benzynowego z jednostką elektryczną. Elektryk sprawia, że benzyniak może w ruchu miejskim jeździć na przysłowiowej kropelce. Minimalizacja zaawansowanych elementów sprawia, że hybryda odznacza się naprawdę wysokim poziomem bezawaryjności.

Top 5: Najlepsze diesle - jazda bez awarii latami!

Silniki wysokoprężne od pewnego czasu nie cieszą się dobrą prasą. Tak, stały się niezwykle zaawansowane i nie mają już wiele wspólnego ze spartańskimi konstrukcjami pokroju 1.9 TDI. Mimo wszystko na rynku nadal trafiają się jednostki, których eksploatacja stanowi serwisowy ideał. Jakie firmy produkują najlepsze diesle? Na naszej liście znalazła się technologia z Japonii, Francji, Korei, Niemiec, a nawet Włoch!

Wskaźnik zmiany biegu - na ile jego wskazania są optymalne?

Nowoczesność oznacza dla silników nie tylko zaawansowaną technologię wtryskową, turbodoładowanie czy koło dwumasowe. Nowoczesność to też asystenci, którzy podpowiadają kierowcy jak najbardziej optymalnie wykorzystać możliwości jednostki napędowej. Jednym z takich asystentów jest wskaźnik zmiany biegów. W tym materiale odpowiedzmy sobie na zasadnicze pytanie: na ile jego wskazania są dogmatem, a na ile mogą stanowić wyłącznie sugestię?

WLTP - co to właściwie takiego?

Producenci reklamują swoje samochody mówiąc o tym, że są bezpieczne, komfortowe i… oszczędne. Kierowcy czasami dają się złapać na optymistyczne dane wpisywane do folderów reklamowych, mimo wszystko w głębi duszy nie wierzą w wyniki spalania deklarowane przez importerów. Choć może teraz już powinni? W końcu obowiązuje nowy cykl badania zapotrzebowania na paliwo WLTP. Na czym on polega i w czym jest lepszy od normy NEDC?

Usuwanie DPF: to proste, ale co ze skutkami…

Współczesne silniki diesla są mocne i oszczędne. Aby jednak dojść do tego momentu, musiały bardzo mocno postawić na rozwój technologii. Jednym z podstawowych elementów wyposażenia współczesnego ropniaka jest filtr cząstek stałych. DPF z jednej strony sprawia, że spaliny emitowane do atmosfery są mocno oczyszczone. Z drugiej strony może stanowić miejskie przekleństwo. Czy to oznacza, że warto go usunąć?

Elektryczna turbosprężarka - ekowynalazek ze sporymi zaletami

Pomysł wydaje się dość prosty. Producenci postanowili zrezygnować z napędzania łopatek turbiny gazami wydechowymi. Ich miejsce zajął bowiem silnik elektryczny. Jakie zalety daje takie rozwiązanie i kiedy e-turbo może się stać standardem na rynku? Poszukajmy odpowiedzi na te pytania.

Awaryjny rozruch samochodu kablami, krok po kroku.

Ujemne temperatury panujące zimą nie służą akumulatorowi. Nawet stosunkowo nowe baterie mogą się rozładować, a to się wiąże z unieruchomieniem naszego samochodu. Odpalenie samochodu za pomocą kabli rozruchowych to nic trudnego, należy jednak zastosować się do kilku zasad aby cała operacja przebiegła pomyślnie.

Opel Signum - zestawienie żarówek

W tym poradniku prezentujemy zestawienie żarówek stosowanych w Oplu Signum. W razie konieczności wymiany uszkodzonych żarówek w Signumie warto wiedzieć, jakie żarówki występują w tym modelu.

Citroen ZX - zestawienie żarówek

W tym poradniku prezentujemy zestawienie żarówek stosowanych w Citroenie ZX. W razie konieczności wymiany uszkodzonych żarówek w ZX warto wiedzieć, jakie żarówki występują w tym modelu.

Citroen Saxo - zestawienie żarówek

W tym poradniku prezentujemy zestawienie żarówek stosowanych w Citroenie Saxo. W razie konieczności wymiany uszkodzonych żarówek w Saxo warto wiedzieć, jakie żarówki występują w tym modelu.

Citroen Xantia - zestawienie żarówek

W tym poradniku prezentujemy zestawienie żarówek stosowanych w Citroenie Xantia. W razie konieczności wymiany uszkodzonych żarówek w Xantii warto wiedzieć, jakie żarówki występują w tym modelu.

Citroen C8 - zestawienie żarówek

W tym poradniku prezentujemy zestawienie żarówek stosowanych w Citroenie C8. W razie konieczności wymiany uszkodzonych żarówek w C8 warto wiedzieć, jakie żarówki występują w tym modelu.

Citroen C6 - zestawienie żarówek

W tym poradniku prezentujemy zestawienie żarówek stosowanych w Citroenie C6. W razie konieczności wymiany uszkodzonych żarówek w C6 warto wiedzieć, jakie żarówki występują w tym modelu.

Citroen C2 - zestawienie żarówek

W tym poradniku prezentujemy zestawienie żarówek stosowanych w Citroenie C2. W razie konieczności wymiany uszkodzonych żarówek w C2 warto wiedzieć, jakie żarówki występują w tym modelu.

Citroen XM - zestawienie żarówek

W tym poradniku prezentujemy zestawienie żarówek stosowanych w Citroenie XM. W razie konieczności wymiany uszkodzonych żarówek w XM warto wiedzieć, jakie żarówki występują w tym modelu.

Peugeot 407 - zestawienie żarówek

W tym poradniku prezentujemy zestawienie żarówek stosowanych w Peugeocie 407. W razie konieczności wymiany uszkodzonych żarówek w 407 warto wiedzieć, jakie żarówki występują w tym modelu.

Peugeot 406 - zestawienie żarówek

W tym poradniku prezentujemy zestawienie żarówek stosowanych w Peugeocie 406. W razie konieczności wymiany uszkodzonych żarówek w 406 warto wiedzieć, jakie żarówki występują w tym modelu.

Peugeot 307 - zestawienie żarówek

W tym poradniku prezentujemy zestawienie żarówek stosowanych w Peugeocie 307. W razie konieczności wymiany uszkodzonych żarówek w 307 warto wiedzieć, jakie żarówki występują w tym modelu.

Peugeot 107 - zestawienie żarówek

W tym poradniku prezentujemy zestawienie żarówek stosowanych w Peugeocie 107. W razie konieczności wymiany uszkodzonych żarówek w 107 warto wiedzieć, jakie żarówki występują w tym modelu.

Peugeot 208 - zestawienie żarówek

W tym poradniku prezentujemy zestawienie żarówek stosowanych w Peugeocie 208. W razie konieczności wymiany uszkodzonych żarówek w 208 warto wiedzieć, jakie żarówki występują w tym modelu.

Peugeot 207 - zestawienie żarówek

W tym poradniku prezentujemy zestawienie żarówek stosowanych w Peugeocie 207. W razie konieczności wymiany uszkodzonych żarówek w 207 warto wiedzieć, jakie żarówki występują w tym modelu.

Alfa Romeo GT - zestawienie żarówek

W tym poradniku prezentujemy zestawienie żarówek stosowanych w Alfie Romeo GT. W razie konieczności wymiany uszkodzonych żarówek w GT warto wiedzieć, jakie żarówki występują w tym modelu.

Alfa Romeo 147 - zestawienie żarówek

W tym poradniku prezentujemy zestawienie żarówek stosowanych w Alfie Romeo 147. W razie konieczności wymiany uszkodzonych żarówek w 147 warto wiedzieć, jakie żarówki występują w tym modelu.

Alfa Romeo Giulia - zestawienie żarówek

W tym poradniku prezentujemy zestawienie żarówek stosowanych w Alfie Romeo Giulia. W razie konieczności wymiany uszkodzonych żarówek w Giulii warto wiedzieć, jakie żarówki występują w tym modelu.

REKLAMA