REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak sfinansować zakup samochodu - gotówka, leasing, kredyt czy pożyczka?

zakup samochodu. Fot. Fotolia
zakup samochodu. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zakup auta to dla wielu osób ogromny wydatek. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że poszukujemy najkorzystniejszego sposobu finansowania. Gotówkę możemy pozyskać z kilku różnych źródeł. Istotne jest jednak to, aby racjonalnie ocenić, co będzie opłacać nam się najbardziej.

Zakup za gotówkę


Osoby, które posiadają dostateczną ilość gotówki nie powinny mieć żadnego problemu. To zdecydowanie najprostszy sposób, który pozwala nam sporo zaoszczędzić. Unikniemy wszelkich dodatkowych opłat. Wystarczy, że znajdziemy wymarzony samochód, zapłacimy za niego i odjedziemy. Oszczędzimy sobie wielu formalności np. związanych z wypełnianiem wniosku kredytowego. Ponadto wszystko możemy załatwić "od ręki". Nie musimy oczekiwać na decyzję banku, czy też firmy leasingowej. Zaletą jest także to, że nie mamy żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o użytkowanie pojazdu.

REKLAMA


Oczywiście nie każdy posiada wystarczającą ilość środków, aby zakupić auto. Nawet, jeśli posiadamy oszczędności, to musimy zastanowić się, czy chcemy wydać wszystko na samochód. W życiu może zdarzyć się wiele niespodziewanych wydatków, a pozbycie się całej zgromadzonej przez lata gotówki wydaje się być nierozsądne.

Kredyt samochodowy

REKLAMA


Kredyt samochodowy to pierwsze, co przychodzi nam do głowy w sytuacji, gdy chcemy nowe auto, a nie mamy pieniędzy. Na rynku znajdziemy sporo ofert tego typu, więc znalezienie najkorzystniejszej nie powinno stanowić wyzwania. Podczas porównywania ofert należy zwrócić uwagę czy kredyt przeznaczony jest na zakup nowego, czy też używanego pojazdu. Nie można również nie wspomnieć o wysokości wkładu własnego. W niektórych przypadkach maksymalna wysokość kredytu to 90 lub 80% wartości samochodu. 


Okres kredytowania zależy od danego banku. Najczęściej jest to od roku do 20 lat. Należy także wspomnieć, że przed zaciągnięciem kredytu musimy zatroszczyć się o zabezpieczenia, takie jak np. cesja z polisy AC czy też zestaw rejestrowy. Musimy więc dokładnie przeanalizować warunki umowy.


Nie każda osoba może liczyć na kredyt samochodowy. Zwykle banki wymagają zaświadczenia o dochodach czy też faktury potwierdzającej dokonanie transakcji. Ponadto nasza historia kredytowa zostanie przeanalizowania. Jeśli w przeszłości zdarzyło nam się trafić do rejestru dłużników, to najprawdopodobniej bank nie zdecyduje się na podpisanie umowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Leasing

REKLAMA


Leasing cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Wielkim minusem tego rozwiązania jest to, że nie jesteśmy prawnym właścicielem auta. Pojazd należy do leasingodawcy, a my jedynie go użytkujemy. Do dyspozycji mamy zarówno nowe, jak i używane auta. Jest to rozwiązanie polecane przede wszystkim przedsiębiorcom. W wielu przypadkach istnieje możliwość wyeliminowania opłaty wstępnej, co zmniejsza ogólny koszt leasingu. 


Niewątpliwą zaletą tej formy finansowania jest fakt, że nie musimy martwić się o stan techniczny pojazdu. Za naprawy i serwis odpowiada firma leasingowa. Ponadto po zakończeniu umowy możemy podpisać nową umowę i wymienić auto na lepszy model. W przypadku braku spłaty rat leasingodawca może zażądać oddania pojazdu - ma do tego prawo, gdyż to on jest właścicielem. Nierzadko istnieje możliwość wykupienia samochodu po zakończeniu okresu leasingowego, a nawet wcześniej. Leasing konsumencki przebiega na podobnych zasadach.

Pożyczka pozabankowa


Pożyczki pozabankowe to propozycja dla osób, które z różnych względów nie mogą liczyć na kredyt bankowy. Z tej formy finansowania korzystają najczęściej osoby bez udokumentowanych dochodów, posiadające długi, czy też komornika. W takim przypadku zabezpieczeniem jest zwykle samochód. Kwota pożyczki zwykle wynosi 60-85% wartości pojazdu. Może jednak zdarzyć się tak, że podmiot udzielający pożyczek nie będzie wymagał żadnego wkładu własnego. Pożyczka pod zastaw jest dostępne niemal dla każdego. Nawet, jeśli nasza historia kredytowa nie jest zbyt korzystna, to nie musimy obawiać się odmowy.

Materiał firmy CLS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA