REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Top 5: Najlepsze diesle - jazda bez awarii latami!

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Diesel 1.6 TDI Volkswagen Audi Skoda
Diesel 1.6 TDI Volkswagen Audi Skoda
Materiały prasowe Volkswagen

REKLAMA

REKLAMA

Silniki wysokoprężne od pewnego czasu nie cieszą się dobrą prasą. Tak, stały się niezwykle zaawansowane i nie mają już wiele wspólnego ze spartańskimi konstrukcjami pokroju 1.9 TDI. Mimo wszystko na rynku nadal trafiają się jednostki, których eksploatacja stanowi serwisowy ideał. Jakie firmy produkują najlepsze diesle? Na naszej liście znalazła się technologia z Japonii, Francji, Korei, Niemiec, a nawet Włoch!

Najlepsze diesle: 1.4 D-4D Toyota - japońska precyzja, polska… produkcja!

Małolitrażowy diesel doskonale pamięta jeszcze czasy, w których w salonach japońskiej marki stały takie modele jak Yaris pierwszej generacji czy Corolla E12. To jednak nie stanowi dla niego żadnej ujmy. Szczególnie że motor był regularnie modernizowany, a w efekcie dziś zachował swoją największą zaletę - wyjątkową trwałość i łączy ją z wybitną oszczędnością - spala poniżej 5 litrów oleju napędowego w cyklu mieszanym.

REKLAMA

Diesel 1.4 D-4D Toyota

Diesel 1.4 D-4D Toyota

Materiały prasowe Toyota

Diesel 1.4 D-4D nie posiada koła dwumasowego. To świetna informacja! W zamian jest wyposażany w turbosprężarkę ze zmienną geometrią łopatek, a od roku 2008 także w filtr cząstek stałych i wtryskiwacze piezoelektryczne. DPF nie jest zwolennikiem miejskiej eksploatacji. Kierowca powinien pamiętać o tym, aby od czasu do czasu zabrać auto poza teren zabudowany i mocno zwiększyć obciążenie jednostki. W ten sposób układ wypali sadzę zebraną w osadniku i stanie się bezproblemowy. Jeżeli chodzi o wtryskiwacze, te są naprawdę trwałe. Technologie piezoelektryczna oznacza jednak raczej wymianę wtrysku zamiast jego naprawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Silnik Toyoty 1.4 D-4D cieszy się świetną opinią na rynku wtórnym. Nawet najnowocześniejsze wersje są w stanie pokonać 300 tysięcy kilometrów bez zasadniczej awarii. Co ciekawe, choć silnik jest japoński, jego najnowsze wersje były produkowane w… Polsce!

Najlepsze diesle: 1.6 CRDi Kia - wysoka kultura pracy i mało problemów

W nowym millenium Kia postawił na europejską jakość. A jednym z wyrazów tej tendencji był diesel o pojemności 1.6 litra. Koreańczycy wykorzystali w nim nowoczesne zdobycze techniki, jednak nie chcieli przesadzać z ilością nowoczesnych rozwiązań. I tak choć układ wtryskowy korzysta z systemu common rail, a turbosprężarka ma zmienną geometrię łopatek, o tyle rozrząd realizuje bezobsługowy łańcuch, a przy sprzęgle nie ma koła dwumasowego.

Diesel 1.6 CRDi Kia Hyundai

Diesel 1.6 CRDi Kia Hyundai

Materiały prasowe Kia

Jeszcze lepsze informacje dotyczące koreańskiego diesla przynosi eksploatacja. Regularnie serwisowane egzemplarze raczej nie borykają się z poważnymi usterkami. Znane są przypadki awarii turbin. Te jednak producent dość szybko połączył z wadliwym oprogramowaniem. Usterka była usuwana na mocy akcji naprawczej. Co więcej może sie zdarzyć? Nawet jeżeli pojawią się problemy z wtryskiwaczami, te można tanio regenerować. Filtr cząstek stałych był montowany dopiero po 2009 roku. Diesel 1.6 CRDi występuje w kilku wersjach mocy - od 90 do 136 koni mechanicznych.

Najlepsze diesle: 1.6 Multijet Fiat - włoska robota. To brzmi dobrze!

Włoska technologia nie kojarzy się z przesadną trwałością. To jednak wyłącznie opinia obiegowa. Dość skutecznie od kilku lat walczy z nią silnik 1.6 Multijet. Diesel wykorzystuje dorobek technologiczny Fiata, który w roku 1997 zaprezentował pierwszy motor wysokoprężny zasilany wtryskiem common rail. I robi to w naprawdę dobrym stylu. Przebiegi oscylujące w granicy 200 - 250 tysięcy kilometrów zazwyczaj oznaczają dla kierowcy głównie wymianę oleju oraz filtrów. Nieplanowane wizyty w serwisie? Jeżeli te już się zdarzają, dotyczą przede wszystkim termostatu, ewentualnie zaniedbań kierowcy w kwestii np. jakości tankowanego paliwa.

Diesel 1.6 Multijet Fiat

Diesel 1.6 Multijet Fiat

Materiały prasowe Fiat

Silnik 1.6 Multijet występuje w wersji o mocy 90, 105 i 120 koni mechanicznych. Jest wyposażony w całe spektrum nowoczesnych zdobyczy techniki, a w tym w turbosprężarkę o zmiennej geometrii łopatek, koło dwumasowe, elektromagnetyczne wtryskiwacze i może mieć filtr cząstek stałych. Jednostka była montowana w szerokiej palecie modeli włoskiego koncernu. Można ją odnaleźć pod maską Alfy Romeo MiTo i Giulietty, Fiatów 500L, Bravo, Doblo, Grande Punto, Idei, Linei i Tipo, Jeepów Renegade i Compass, Opla Combo oraz Suzuki Vitary i SX4.

Najlepsze diesle: 1.6 TDI Volkswagen - Niemcy wrócili do dobrej formy!

Motor pojawił się w gamie Grupy Volkswagena w roku 2009. Miał prezentować powiew technologicznej świeżości i to w zasadzie udało mu się. Posiada nie tylko wtryskiwacze common rail czy w niektórych wersjach filtr cząstek stałych typu DPF, ale także 16-zaworową głowicę aluminiową oraz hydrauliczne zawieszenie, które wykluczyło konieczność stosowania wałków wyrównoważających. Motor występował w kilku wariantach mocy - oferował 75, 90, 105, 110, 120 koni mechanicznych. Był też montowany w szerokiej gamie modeli - od segmentu B do D oraz w autach dostawczych.

Diesel 1.6 TDI Volkswagen Audi Skoda

Diesel 1.6 TDI Volkswagen Audi Skoda

Materiały prasowe Volkswagen

Bolesna nauczka z awaryjnym silnikiem 2.0 TDI PD sprawiła, że inżynierowie podczas prac nad mniejszym dieslem odrobili lekcje! To naprawdę solidna konstrukcja, która tak właściwie ma dwie wady. Pierwszą jest wrażliwy na jakość paliwa układ wtryskowy. Dobrej jakości olej napędowy jest w stanie wydłużyć życie wtryskiwaczy nawet do 300 - 350 tysięcy kilometrów. Zanieczyszczona ropa może je szybko zapchać. Jako że producent zastosował wtryski piezoelektryczne, w usunięciu awarii pomoże przede wszystkim ich droga wymiana. Druga z wad dotyczy filtra cząstek stałych. Podczas głównie miejskiej eksploatacji DPF dość szybko staje się źródłem problemów.

Najlepsze diesle: 1.6 HDi PSA/Ford - Francja i Ameryka w natarciu!

Diesel 1.6 HDi zadebiutował w roku 2002 i jest efektem współpracy inżynierów francuskiego koncernu PSA oraz Forda. Motor cieszy się ogromną popularnością chociażby dlatego, że był montowany w wielkich hitach sprzedaży jak Citroen C4 i Berlingo, Peugeot 308 czy Ford Focus, a do tego oferuje rozsądne osiągi i naprawdę symboliczne spalanie. Jednostka zamontowana np. w Peugeocie 307 potrzebuje nieco ponad 5 litrów oleju napędowego na pokonanie stu kilometrów w cyklu miejskim.

Diesel 1.6 HDi PSA Ford

Diesel 1.6 HDi PSA Ford

Materiały prasowe Citroen

Niestety francusko-amerykański diesel ma też pewne wady. A główną jest wysoki poziom wrażliwości. Diesel 1.6 HDI przede wszystkim nie lubi paliwa niskiej jakości. To może doprowadzić do szybkiego zapchania układu wtryskowego. Poza tym świętością powinna się stać regularna wymianę oleju wraz z filtrami oraz należy kontrolować stan rury doprowadzającej olej do turbosprężarki. Jest ona skonstruowana w taki sposób, że w toku eksploatacji potrafi zapchać się. A to oznacza pracę doładowania bez smarowania i rychłe zatarcie mechanizmu.

Najlepsze diesle: Podsumowanie

Nowoczesna technologia wtryskowa, koło dwumasowe czy zaawansowany układ oczyszczania spalin nie są w stanie zabić bezawaryjności silnika wysokoprężnego. A przynajmniej tak się dzieje w niektórych przypadkach. To informacja o tyle optymistyczna dla kierowców, że osoby jeżdżące dużo i potrzebujące oszczędnego diesla, nadal mają spory wybór na rynku.

Diesel 1.6 Multijet Fiat
Materiały prasowe Fiat
Diesel 1.6 HDi PSA Ford
Materiały prasowe Citroen
Diesel 1.6 CRDi Kia Hyundai
Materiały prasowe Kia
Diesel 1.4 D-4D Toyota
Materiały prasowe Toyota
Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Turysto, płać i nie narzekaj! Urzędnik parkuje za darmo, Ty sponsorujesz – nawet w weekendy!

Czy właśnie staliśmy się świadkami kolejnego skoku na kieszeń zmotoryzowanych Polaków? Sejm w błyskawicznym tempie przegłosował zmiany w Ustawie o drogach publicznych, otwierając samorządom drogę do tworzenia śródmiejskich stref płatnego parkowania nawet w małych miejscowościach.

Weekendowy zlot fanów motoryzacji zakończył się interwencjami policji – funkcjonariusze odnotowali ponad 100 wykroczeń

Policjanci mieli ręce pełne roboty. Skontrolowanie fanów na zlocie motoryzacyjnym w Olsztynie w wielu przypadkach skończyło się zatrzymaniem praw jazdy, dowodów rejestracyjnych i wlepieniem mandatów. Ponadto uczestnicy chcieli zorganizować nielegalny wyścig.

KGP: 110 856 interwencji, 350 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 856 interwencji. Byli wzywani do 350 wypadków drogowych.

Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy 4 razy droższe niż dla seniora. Jest na to pewien sprawdzony sposób

Młodzi kierowcy muszą więcej płacić za OC. W I kwartale 2025 roku średnia cena OC dla 19-latka wyniosła aż 2 619 zł, podczas gdy 61-latek zapłacił za to samo ubezpieczenie zaledwie 578 zł. To prawie czterokrotna różnica! Jak pokazuje najnowsze badanie Rankomat.pl, ponad połowa Polaków (55%) uważa, że młodzi kierowcy płacą za dużo. Tylko 23% badanych uznaje taką politykę firm ubezpieczeniowych za uzasadnioną. Jednym z najbardziej efektywnych sposobów na tańsze OC dla młodych kierowców jest rejestracja pojazdu wraz z osobą posiadającą wypracowane zniżki, np. z rodzicem.

REKLAMA

Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego samochodu? [Porady eksperta]

Zakup samochodu to poważna decyzja finansowa, wymagająca dokładnej analizy dostępnych opcji. Polacy chętnie wybierają auta z drugiej ręki – w bazie CARFAX, liczącej 23 mln używanych samochodów w Polsce, pojazdy pozostające własnością pierwszego właściciela stanowią 16 proc. Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie używanego samochodu?

Kładki dla zwierząt – zielona moda czy tykająca bomba nad głowami kierowców?

Kładki dla zwierząt to ważny krok w kierunku ekologii i już obowiązkowy element infrastruktury. Ale, gdy nikt się nimi odpowiednio nie zajmie, mogą stanowić zagrożenie dla kierowców. Dlaczego? Jak to zmienić?

Ceny benzyny 95 spadną poniżej 6 zł za litr [Prognozy]

Gwałtowna obniżka cen ropy najprawdopodobniej przełoży się w przyszłym tygodniu na spadek cen benzyny 95 poniżej 6 zł za litr i diesla z ceną w okolicach 6 zł.

W Łodzi zrobią porządek z hulajnogami

Łódź chce zapanować nad hulajnogami. Źle zaparkowane, leżące na chodniku jednoślady utrudniają przejście pieszym, więc włodarze chcą uporządkować ich zwrot. Do końca maja w Śródmieściu powstanie 313 miejsc do parkowania hulajnóg - ich działania dopilnują operatorzy.

REKLAMA

Amerykańskie cła odbiją się na polskim przemyśle motoryzacyjnym

Jak to możliwe skoro w Polsce nie produkuje się samochodów, które trafiają na amerykański rynek? Ale wartość wytwarzanych w Polsce komponentów montowanych w tych pojazdach szacowana jest nawet na 350 mln euro rocznie. O tym, co nas czeka w branży w rozmowie z PAP mówi prezes PZPM, Jakub Faryś.

Jazda na rowerze staje się ulubionym sportem Polaków

Jazda na rowerze z każdym rokiem zyskuje na popularności. Kolarstwo uchodzi za ulubioną aktywność fizyczną Polaków. Rodacy nie zadowalają się już zwykłym "góralem". Ci, którzy planują w najbliższym czasie zaopatrzyć się w dwa kołka kupują kolejny rower albo wymieniają na lepszy.

REKLAMA