REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Top 5: Najmniej awaryjne silniki benzynowe

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
1.0 MPi Skoda
1.0 MPi Skoda
Fot. Skoda

REKLAMA

REKLAMA

Najmniej awaryjne silniki benzynowe to nie tylko konstrukcje starego typu! Nowoczesne jednostki też mogą być tytanami pracy. Przykład? Ten daje Toyota, PSA, Grupa Volkswagena, Kia i Hyundai, a nawet Mercedes!

Nowoczesne silniki to przede wszystkim downsizing, dbałość o emisję spalin i jednocześnie windowanie możliwości. A te trzy czynniki złożone w całość nie mogą się skończyć dobrze. A może mogą? Postanowiliśmy przejrzeć rynek motoryzacyjny w poszukiwaniu nowoczesnych benzyniaków, które mogą się pochwalić wyjątkową trwałością. W ten sposób stworzyliśmy listę pięciu silników, które z czystym sumieniem można polecić kupującym auta na rynku wtórnym.

REKLAMA

1.8 2ZR-FXE Toyota

1.8 2ZR-FXE Toyota

1.8 2ZR-FXE Toyota

Materiały prasowe Toyota

Silnik o pojemności 1.8 litra i oznaczeniu 2ZR-FXE zadebiutował w gamie Toyoty w roku 2007. Jednostka powstała z myślą o... układzie hybrydowym. Właśnie dlatego została pozbawione całej serii zbędnego osprzętu. I tak nie posiada pasków napędowych, alternatora, rozrusznika czy nie współpracuje z żadnym sprzęgłem. Wtrysk paliwa jest realizowany wielopunktowo, a rozrząd napędza trwały łańcuch. Skutek? W tym silniku tak naprawdę nie ma się co zepsuć. Jeżeli kierowca będzie pamiętał o regularnym serwisie, jednostka z powodzeniem wykręci przebiegi dochodzące nawet do miliona kilometrów!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

  • 1.8 2ZR-FXE - dane techniczne: 1798 cm3, R4, 136 KM, 207 Nm
  • 1.8 2ZR-FXE - modele samochodów: Toyota Prius III, Toyota Prius+, Toyota Auris Hybrid I, Toyota Auris Hybrid II, Lexus CT

Zobacz również: Używane: Toyota Hybrid - awarie nie są takie oczywiste!

1.2 PureTech PSA

Silnik 1.2 PureTech - awarie, problemy, opinie

Silnik 1.2 PureTech PSA

Materiały prasowe PSA

Francuzi bardzo wszechstronnie podeszli do opracowywania nowego silnika benzynowego. Wybrali bowiem optymalną pojemność, która pozwoliła na stworzenie zarówno słabszej, wolnossącej wersji, jak i mocniejszej, doładowanej. Skutek? Motor 1.2 PureTech dysponuje mocą oscylującą od 75 do 130 koni mechanicznych. Jednostka ma 3 cylindry, 12 zaworów i spełnia wymogi normy emisji spalin Euro 6. Poza tym jest oszczędna i wybitnie trwała. Bez żadnych awarii wytrzymuje przebiegi przekraczające 250 tysięcy kilometrów. I ma tak właściwie tylko jedną wadę - właściciel samochodu powinien pamiętać o skróceniu interwału wymiany paska osprzętu. Najlepiej zmieniać go co jeden, maksymalnie dwa przeglądy olejowe.

  • 1.2 PureTech - dane techniczne: 75 KM, 82 KM, 110 KM, 130 KM
  • 1.2 PureTech - modele samochodów: Citroen C1, C3, C4, C3 Aircross, C4 Cactus, C-Elysee, C4 Picasso, DS3, DS4, Peugeot 108, 208, 301, 308, 2008, 3008, 5008, Opel Crossland i Grandland

Zobacz również: Silnik 1.2 PureTech - awarie, problemy, opinie

1.0 MPi EA211 Grupa Volkswagena

1.0 MPi Skoda

1.0 MPi Grupa Volkswagena

Fot. Skoda

Koniec pierwszej dekady XXI wieku uświadomił Niemcom, że potrzebują nowego, małolitrażowego benzyniaka, który będzie zasilał modele segmentu A i B. I tak powstał 3-cylindrowy motor 1.0 MPi. Silnik choć ma pewne braki w kwestii kultury pracy, otrzymał trzy potężne zalety. Po pierwsze jest wybitnie oszczędny. Skoda Fabia zasilana nim potrafi spalić średnio tylko 5 litrów benzyny! Po drugie dobrze współpracuje z instalacją LPG, a to pozwala sprawić że zaczyna jeździć za grosze. Po trzecie jest naprawdę trwały. Przebiegi na poziomie 250 tysięcy kilometrów nie stanowią żadnego problemu dla regularnie serwisowanych jednostek. Nawet trwałość paska rozrządu producent określa na 240 tysięcy kilometrów!

  • 1.0 MPi EA211 - dane techniczne: 60 KM, 65 KM, 68 KM, 75 KM
  • 1.0 MPi EA211 - modele samochodów: Seat mii, Seat Ibiza, Skoda Citigo, Skoda Fabia, Volkswagen Up!, Volkswagen Polo

Zobacz również: Silnik 1.0 MPi i 1.0 TSI VAG - oznaczenia i opis konstrukcji

1.6 MPi Gamma Kia/Hyundai

1.6 MPi Gamma Kia/Hyundai

1.6 MPi Gamma Kia/Hyundai

Materiały prasowe Kia

Choć producenci motoryzacyjni w XXI wieku zaczynają odchodzić od silników wolnossących, Kia i Hyundai nadal oferują je w swoich samochodach. Świetny przykład stanowi jednostka o pojemności 1.6 litra z rodziny Gamma o oznaczeniach G4FC i G4FG. Benzyniak ma wtrysk wielopunktowy, zmienne fazy rozrządu i rozrząd napędzany za pomocą łańcucha. W skrócie benzyniak jest na tyle prosty, że właściwie niewiele może się w nim zepsuć w toku eksploatacji. Jeżeli już jakieś elementy ulegają awariom, to te zazwyczaj dotyczą tanich w wymianie cewek zapłonowych lub silniczka krokowego i nie pojawiają się wcześniej niż w okolicy przebiegu na poziomie 200 tysięcy kilometrów.

Silnik 1.6 MPi Gamma Kii i Hyundaia dobrze współpracuje z instalacją gazową. To pozwala drastycznie obniżyć koszty eksploatacji. Poza tym jednostka ma też wariant wyposażony we wtrysk bezpośredni. Mowa o wersji GDi.

  • 1.6 MPi Gamma - dane techniczne: 126 KM, 132 KM
  • 1.6 MPi Gamma - modele samochodów: Kia Cee`d I i II, Kia Soul, Hyundai i30 I i II, Hyundai Veloster

Zobacz również: Używana Kia cee’d: kompakt za rozsądne pieniądze

1.6 M270 Mercedes

1.6 M270 Mercedes

1.6 M270 Mercedes

Materiały prasowe Mercedes

1.6-litrowy benzyniak zadebiutował w gamie Mercedesa w roku 2011. Początkowo dysponował stadem 156 koni mechanicznych (wersja DE16 LA). W roku 2015 do rodziny dołączyły wersje o mocy 102 i 122 koni mechanicznych (wersja DE16 LA R). Silnik posiada i głowicę, i blok wykonane z aluminium. Poza tym korzysta z bezpośredniego wtrysku paliwa i wtłacza powietrze do komory spalania przy użyciu turbosprężarki. Te wszystkie cechy sprawiły, że bez większych trudności wpisał się w wymogi normy emisji spalin Euro 6. Konstrukcja jest stosunkowo młoda. Z drugiej strony jest montowana przede wszystkim w modelach niższej klasy, które bywają intensywnie eksploatowane. Zatem brak sygnałów mówiących o jej awaryjności bez wątpienia jest dobrą informacją.

  • 1.6 M270 - dane techniczne: 102 KM, 122 KM, 156 KM
  • 1.6 M270 - modele samochodów: Mercedes klasy A, Mercedes GLA, Mercedes CLA

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Turysto, płać i nie narzekaj! Urzędnik parkuje za darmo, Ty sponsorujesz – nawet w weekendy!

Czy właśnie staliśmy się świadkami kolejnego skoku na kieszeń zmotoryzowanych Polaków? Sejm w błyskawicznym tempie przegłosował zmiany w Ustawie o drogach publicznych, otwierając samorządom drogę do tworzenia śródmiejskich stref płatnego parkowania nawet w małych miejscowościach.

Weekendowy zlot fanów motoryzacji zakończył się interwencjami policji – funkcjonariusze odnotowali ponad 100 wykroczeń

Policjanci mieli ręce pełne roboty. Skontrolowanie fanów na zlocie motoryzacyjnym w Olsztynie w wielu przypadkach skończyło się zatrzymaniem praw jazdy, dowodów rejestracyjnych i wlepieniem mandatów. Ponadto uczestnicy chcieli zorganizować nielegalny wyścig.

KGP: 110 856 interwencji, 350 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 856 interwencji. Byli wzywani do 350 wypadków drogowych.

Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy 4 razy droższe niż dla seniora. Jest na to pewien sprawdzony sposób

Młodzi kierowcy muszą więcej płacić za OC. W I kwartale 2025 roku średnia cena OC dla 19-latka wyniosła aż 2 619 zł, podczas gdy 61-latek zapłacił za to samo ubezpieczenie zaledwie 578 zł. To prawie czterokrotna różnica! Jak pokazuje najnowsze badanie Rankomat.pl, ponad połowa Polaków (55%) uważa, że młodzi kierowcy płacą za dużo. Tylko 23% badanych uznaje taką politykę firm ubezpieczeniowych za uzasadnioną. Jednym z najbardziej efektywnych sposobów na tańsze OC dla młodych kierowców jest rejestracja pojazdu wraz z osobą posiadającą wypracowane zniżki, np. z rodzicem.

REKLAMA

Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego samochodu? [Porady eksperta]

Zakup samochodu to poważna decyzja finansowa, wymagająca dokładnej analizy dostępnych opcji. Polacy chętnie wybierają auta z drugiej ręki – w bazie CARFAX, liczącej 23 mln używanych samochodów w Polsce, pojazdy pozostające własnością pierwszego właściciela stanowią 16 proc. Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie używanego samochodu?

Kładki dla zwierząt – zielona moda czy tykająca bomba nad głowami kierowców?

Kładki dla zwierząt to ważny krok w kierunku ekologii i już obowiązkowy element infrastruktury. Ale, gdy nikt się nimi odpowiednio nie zajmie, mogą stanowić zagrożenie dla kierowców. Dlaczego? Jak to zmienić?

Ceny benzyny 95 spadną poniżej 6 zł za litr [Prognozy]

Gwałtowna obniżka cen ropy najprawdopodobniej przełoży się w przyszłym tygodniu na spadek cen benzyny 95 poniżej 6 zł za litr i diesla z ceną w okolicach 6 zł.

W Łodzi zrobią porządek z hulajnogami

Łódź chce zapanować nad hulajnogami. Źle zaparkowane, leżące na chodniku jednoślady utrudniają przejście pieszym, więc włodarze chcą uporządkować ich zwrot. Do końca maja w Śródmieściu powstanie 313 miejsc do parkowania hulajnóg - ich działania dopilnują operatorzy.

REKLAMA

Amerykańskie cła odbiją się na polskim przemyśle motoryzacyjnym

Jak to możliwe skoro w Polsce nie produkuje się samochodów, które trafiają na amerykański rynek? Ale wartość wytwarzanych w Polsce komponentów montowanych w tych pojazdach szacowana jest nawet na 350 mln euro rocznie. O tym, co nas czeka w branży w rozmowie z PAP mówi prezes PZPM, Jakub Faryś.

Jazda na rowerze staje się ulubionym sportem Polaków

Jazda na rowerze z każdym rokiem zyskuje na popularności. Kolarstwo uchodzi za ulubioną aktywność fizyczną Polaków. Rodacy nie zadowalają się już zwykłym "góralem". Ci, którzy planują w najbliższym czasie zaopatrzyć się w dwa kołka kupują kolejny rower albo wymieniają na lepszy.

REKLAMA