REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Silnik TSI awarie - jakie usterki trapią poszczególne wersje?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Silnik VW Golf, 1.4 TSi fot. Newspress
Silnik VW Golf, 1.4 TSi fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Volkswagen na początku nowego millenium postawił na bezpośredni wtrysk i doładowanie. To sprawiło, że moc i oszczędność połączyły się w silniku TSI. Awarie? Tych niestety też nie brakuje.

Volkswagen przez lata cieszył się opinią producenta świetnych silników benzynowych. Wolnossące jednostki być może nie oferowały nowych zdobyczy techniki, w zamian były w stanie bezawaryjnie pokonywać setki tysięcy kilometrów, a do tego nadawały się do zasilania gazem. W nowym millenium sytuacja zmieniła się. Niemcy postawili na zaawansowanie i choć to dało motorom moc, przyniosło szereg wad na polu trwałości. Przed zakupem używanego auta Grupy Volkswagena warto zatem wiedzieć który z silników wybrać.

REKLAMA

Silnik 1.2 TSI awarie - EA111 (2009 - 2012):

1.2 TSI EA111

Materiały prasowe Volkswagen

Silnik 1.2 TSI zaprezentowany w roku 2009 miał stanowić powiew technologicznej świeżości i zapewnić dynamikę oraz oszczędność. Korzystał z bezpośredniego wtrysku i doładowania, a do tego miał rozrząd napędzany za pomocą łańcucha. Jednostka występowała w trzech wersjach mocy - 86, 90 i 105 koni mechanicznych oraz napędzała szereg modeli Grupy Volkswagena - segmentu B, C czy kombivan. Choć nadzieje wiązane z silnikiem były duże, kierowcy dość szybko rozczarowali się. Konstrukcja nie okazywała się najbardziej dopracowana.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

  • Łańcuch rozrządu potrafi rozciągnąć się jeszcze przed przekroczeniem przebiegu na poziomie 100 tysięcy kilometrów. Winny uszkodzenia często był wadliwie wykonany napinacz.
  • Zacinający się zawór sterujący pracą turbosprężarki.
  • Znane są przypadki uszkodzeń uszczelki pod głowicą.
  • Potrafi spalać duże ilości oleju.

Silnik 1.2 TSI awarie - EA211 (2012 - 2018):

To wersja silnika produkowana od roku 2012. Inżynierowie postanowili przeprojektować kilka newralgicznych punktów po to, aby zwiększyć trwałość jednostki. I tak zastosowali 16-zaworową głowicę oraz zamienili łańcuch na pasek rozrządu. Napęd ma fabrycznie określoną trwałość na 210 tysięcy kilometrów. Podczas częstej eksploatacji w mieście, mechanicy zalecają jednak skrócenie interwału wymiany. Identycznie jak w poprzedniku standardem pozostał bezpośredni wtrysk paliwa oraz doładowanie. Na rynku spotykane są dwa warianty mocy - 90 i 105 koni mechanicznych.

  • Silniki 1.2 TSI EA211 sprawują się bez większych problemów.
  • Należy skrócić interwał wymiany oleju z 30 na 15 tysięcy kilometrów.

Silnik 1.4 TSI awarie - EA111 (2005 - 2012):

1.4 TSI EA111

Materiały prasowe Volkswagen

Silnik benzynowy nowej generacji został zaprezentowany w roku 2005 i dedykowany w pierwszej kolejności piątej odsłonie Volkswagena Golfa. Jednostka miała połączyć dynamikę jazdy z oszczędnością, a wszystko za sprawą bezpośredniego wtrysku paliwa i doładowania. W mocniejszych wariantach turbosprężarka została zestawiona z kompresorem. I choć to dawało siłę, stało się też źródłem awarii. Silnik 1.4 TSI w wersji EA111 występuje w kilku wariantach mocy: 122, 140, 150, 160, 170, 180 i 185 KM.

  • Popularną usterką jest rozciąganie się łańcucha rozrządu - winny uszkodzenia jest wadliwie zaprojektowany napinacz.
  • Konstrukcja łańcucha rozrządu została poprawiona w roku 2010 - zabieg nie wyeliminował jednak problemów w stu procentach, a jedynie wydłużył interwał wymiany.
  • Znane są przypadku uszkodzenia sprzęgiełka magnetycznego pompy wody - występuje w mocniejszych wersjach.
  • Potrafi spalać duże ilości oleju silnikowego.
  • Zdarzają się pęknięcia tłoków i pierścieni - dotyczy to przede wszystkim wersji o mocy ponad 160 KM.

Silnik 1.4 TSI awarie - EA211 (od 2012 r.):

1.4 TSI EA211

Materiały prasowe Volkswagen

Silnik 1.4 TSI identycznie jak 1.2 TSI został zmodernizowany w roku 2012. Konstrukcja została nieco uproszczona. Inżynierowie zrezygnowali z możliwości montażu kompresora oraz zamienili łańcuch rozrządu na pasek. Napęd należy wymieniać średnio co 200 tysięcy kilometrów. Interwał należy skrócić przede wszystkim w przypadku, w którym samochód jest eksploatowany głównie w mieście. Ciekawostką jest np. system ACT, który pozwala na odłączanie dwóch cylindrów przy niskim obciążeniu w celu zwiększenia oszczędności paliwa. Silnik 1.4 TSI EA211 jest zdecydowanie bardziej trwały. Tak właściwie ciężko wskazać jego słabe punkty - przy zachowaniu dbałości serwisowej sprawuje się bez zarzutu na dużych dystansach. Motor występuje przede wszystkim w dwóch wersjach mocy - 125 i 150 KM.

Tak właściwie ciężko wskazać jakiekolwiek słabe punkty tego silnika. Kierowca powinien pamiętać głównie o regularnej wymianie płynów i filtrów.

Silnik 1.8 TSI awarie - EA888:

1.8 TSI EA888

SEAT

Dynamiczny kompakt, ewentualnie limuzyna segmentu D potrzebują silnika benzynowego o dużej mocy. W te właśnie wymogi miała się wpisać jednostka 1.8 TSI o oznaczeniu EA888 produkowana przez koncern Volkswagena. Motor dysponuje mocą na poziomie 160, 170, 180, a nawet 192 koni mechanicznych. A wszystko za sprawą nowoczesnego osprzętu. Co ciekawe, to nie zaawansowana konstrukcja zazwyczaj decyduje o awaryjności niemieckiego benzyniaka. Na ogół problemy powodują niedopracowane drobiazgi.

  • Znane są przypadki zerwania łańcucha rozrządu przy niewielkich przebiegach. Choć producent oficjalnie tego nie przyznaje, winę za uszkodzenie ponosi wadliwy napinacz.
  • W roku 2010 przeprojektowano napinacz, tym samym wydłużając czas życia łańcucha rozrządu.
  • Benzyniak potrafi spalać duże ilości oleju silnikowego.

Silnik 2.0 TSI awarie - EA888:

2.0 TSI EA888

Materiały prasowe Volkswagen

2-litrowy, doładowany benzyniak powstał z myślą o dwóch typach modeli - topowych wersjach limuzyn segmentu D, ewentualnie sportowych wariantach kompaktowych hatchbacków. Konstrukcja silnika 2.0 TSI EA888 jest mocno zaawansowana. Inżynierowie postawili na bezpośredni wtrysk, doładowanie czy koło dwumasowe. I choć jednostka rzeczywiście oferuje napędzanym modelom świetne osiągi, nie jest bez wad.

  • Znane są przypadki zerwania łańcucha rozrządu przy niewielkich przebiegach. Choć producent oficjalnie tego nie przyznaje, winę za uszkodzenie ponosi wadliwy napinacz.
  • W roku 2010 przeprojektowano napinacz, tym samym wydłużając czas życia łańcucha rozrządu.
  • Potrafi zużywać duże ilości oleju silnikowego - dotyczy wersji produkowanych do roku 2012. Brak uzupełniania ubytków smarowidła prowadzi do zużycia wałków rozrządu.
  • W roku 2011 - na podstawie modernizacji Gen.3 i Gen.3B problem ze zużyciem oleju został usunięty.

Silnik TSI awarie - podsumowanie

Niemcom na początku nowego millenium poślizgnęła się noga. Nagromadzenie awarii wynika z tego, że być może chcieli być zbyt innowacyjni, a być może w zbytnim pośpiechu wprowadzali kolejne produkty na rynek. Szczęście w nieszczęściu jest takie, że z czasem dopracowali swoje motory benzynowe. W efekcie jednostki TSI produkowane po roku 2012 są wolne od większości chorób wieku dziecięcego i pod pewnymi warunkami mogą się stać godne uwagi na rynku wtórnym.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1500 zł mandatu i 10 punktów karnych za stłuczkę? Jak tego uniknąć? Wystarczy smartfon z aplikacją mObywatel

Kolizja na drodze to stres, mandaty, punkty karne i długie czekanie na patrol. Na szczęście już niedługo w niektórych przypadkach będzie można tego wszystkiego uniknąć. Legalnie, szybko i bez papierologii. Sprawdź, co się zmieni i jak wkrótce będziesz mógł oszczędzić nawet 1500 zł.

Taniej na stacjach! Już w przyszłym tygodniu kierowcy zatankują wyraźnie taniej – znamy nowe ceny paliw

Nadchodzą spadki cen paliw, które wielu kierowców przyjmie z ulgą. Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują wyraźne obniżki cen benzyny 95-oktanowej oraz autogazu, które pojawią się już w nadchodzącym tygodniu. Dobra wiadomość dla wszystkich wybierających się w wakacyjne podróże – będzie taniej przy dystrybutorze.

Prawie ⅓ osób sprzedających używane samochody spotkała się z próbą oszustwa. Na co zwracać uwagę i jak się chronić przed nieuczciwymi praktykami?

Rynek sprzedaży samochodów używanych coraz częściej staje się polem działania oszustów, którzy wykorzystują zaufanie czy determinację sprzedających. Z raportu CARFAX wynika, że w Polsce aż 30 proc. sprzedawców zetknęło się z podejrzanymi zachowaniami, jak próba skopiowania dokumentów pojazdu, czy z kradzieżą samochodu. By zminimalizować prawdopodobieństwo strat, warto stosować odpowiednie środki ostrożności i zasadę ograniczonego zaufania wobec potencjalnych klientów.

Nowy egzamin na prawo jazdy 2025. Za te błędy oblejesz od razu – zobacz pełną listę

Od lipca 2025 roku jeden błąd wystarczy, by zakończyć egzamin na prawo jazdy wynikiem negatywnym – bez możliwości dokończenia jazdy. Zobacz, co się zmieniło, które błędy kończą egzamin natychmiast i jak się do niego przygotować.

REKLAMA

Od kiedy nowy tachograf 2025? Błędy lokalizacji, problemy z czasem pracy [OBSŁUGA]

Od kiedy w przewozach międzynarodowych Unii Europejskiej obowiązuje wyłącznie nowy tachograf (G2V2)? Jak go obsługiwać? Są błędy lokalizacji i problemy z czasem pracy. Na co uważać, by uniknąć kar?

5 tys. euro kary dla przewoźnika. 120 euro mandatu dla kierowcy. Kary za złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą [Normy]

Złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą może słono kosztować przewoźnika i kierowcę. W Niemczech przewoźnik zapłaci nawet 5 tys. euro kary, a kierowca 120 euro mandatu. Jakie są przepisy i normy w krajach UE?

Kupiłeś opony w internecie? Podatek PCC w 2025 może Cię zaskoczyć – zobacz, kiedy zapłacić i jak uniknąć kary

W 2025 roku fiskus sprawdza, kto powinien zapłacić podatek PCC za zakupy online. Jeśli kupiłeś opony przez internet: na OLX, Allegro lub Facebook Marketplace i możesz mieć obowiązek złożenia deklaracji PCC-3 i zapłacenia należnego podatku. Podatek od zakupu opon przez internet dotyczy także osób prywatnych. Zobacz, kiedy trzeba zapłacić PCC, ile wynosi kara za brak zgłoszenia oraz jak uniknąć konsekwencji.

Wakacyjny drink i… utracone prawo jazdy? Co grozi za alkohol na wodzie i ścieżkach

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu stanowi poważne zagrożenie – niezależnie od tego, czy poruszamy się po drogach, wodzie czy ścieżkach rowerowych. Przepisy są w tym względzie jasne, choć w niektórych sytuacjach mogą budzić wątpliwości. Warto wiedzieć, jakie konsekwencje grożą za nieodpowiedzialne zachowanie, w tym potencjalna utrata prawa jazdy.

REKLAMA

KGP: 122 159 interwencji, 550 wypadków drogowych, 37 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 122 159 interwencji. Byli wzywani do 550 wypadków drogowych.

Punkty karne: ile możesz mieć, kiedy się kasują, jak odzyskać prawo jazdy?

Zastanawiasz się, ile punktów karnych możesz mieć i kiedy znikają z Twojego konta? Interesują Cię najnowsze przepisy na 2025 rok dotyczące kasowania punktów, kursów redukcyjnych i tego, jak nie stracić prawa jazdy ani nie przepłacić za OC w 2025 roku? Ten kompleksowy przewodnik rozwieje wszelkie wątpliwości. Dowiedz się, co oznaczają punkty karne, jak działają nowe limity dla doświadczonych i początkujących kierowców, a także jakie są konsekwencje przekroczenia dozwolonej liczby punktów.

REKLAMA