REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Używana Skoda Octavia II 1.4 TSI facelifting

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Pasjonat motoryzacji, pracownik warsztatu mechanicznego
Skoda Octavia II facelifting
Skoda Octavia II facelifting
Skoda

REKLAMA

REKLAMA

Skoda Octavia szturmem podbiła rynki europejskie. Czeski bestseller przekonał tysiące klientów oraz firm znakomitą relacją ceny do oferowanych możliwości. II generacja umocniła pozycję Skody na listach hitów sprzedaży. Sprawdzamy ile warta jest Octavia II FL z benzynowym silnikiem 1.4 TSI w wersji Elegance po kilku latach eksploatacji i przebiegu 92 tysięcy kilometrów.

Karoseria i wnętrze

Dobrze znana bryła nie wywołuje ciarek na plecach, w końcu widzimy ja za każdym rogiem, ale jest funkcjonalna. W oczy kłuje mnogość zarysowań i odprysków lakieru - jest on po prostu słabej jakości. Wersja kombi wygląda spójnie i zapewnia dużo przestrzeni dla pasażerów i ładunku. Pod tylną klapą znajduję się przepastny bagażnik o pojemności 580 litrów, który nie boi się żadnych wyzwań. Jego regularne kształty pozwalają na pełne wykorzystanie oferowanej przestrzeni. Pomimo upływu czasu to ciągle najlepszy wynik w klasie aut kompaktowych. Wiedząc, że nasze rzeczy podręczne mają się świetnie, zasiadam na tylną kanapę w poszukiwaniu podobnej wygody! I tu zaskoczenie!

REKLAMA

Wnętrze Skody Octavii II wykonano z dobrych materiałów. Stałym problemem są łuszczące się, posrebrzane klamki oraz elementy lewarka zmiany biegów.

Skoda

Skoda

O ile poprzednia generacja wypadała słabo jeśli chodzi o miejsce w drugim rzędzie siedzeń, nowszy model jest o wiele lepszy! Nawet z odsuniętym fotelem kierowcy moje nogi mają się nieźle i nie są wgniatane w oparcie. Przesiadka na miejsce pracy kierowcy wzmacnia pozytywne wrażenie przestrzeni. Prowadzący pojazd ma pełno miejsca. Całkiem dobrze sprawdzają się fotele, są przyjemnie miękkie i przy tym wygodne. Typowo niemiecka ergonomia deski rozdzielczej jest nudna, ale sprawia, że zawsze mamy pod ręką to czego szukamy. Wykonanie pulpitu środkowego stoi na całkiem dobrym poziomie, materiały są miękkie i nie zmęczone. Rodzinne aspiracje zdradzają liczne schowki rozlokowane po całym wnętrzu. Wszystko na swoim miejscu! Czas na rodzinną przejażdżkę!

Silnik i zawieszenie

Odpalam auto, ściszając radio, w napięciu nasłuchuję czy spod maski nie wydobywa się podejrzany hałaśliwy terkot zwiastujący konieczność wymiany napędu rozrządu. Rozruch przebiegł prawidłowo, silnik od razu zszedł na niższe obroty i był gotowy do pracy. W testowanej wersji zamontowano silnik 1.4 TSI CAXA o mocy 122 KM. Auto wyprodukowana w 2011 roku, więc teoretycznie powinno mieć napęd rozrządu oparty o zmodyfikowane części.

Silnik 1.4 TSI CAXA - sprawca całego zmieszania, motor chwalony za osiągi i rozsądne spalanie z podatnym na awarie rozrządem.

VW

VW

Niestety informacje jakie docierają od użytkowników sugerują, że problem nie został całkowicie wyeliminowany. Terkot potrafi pojawić się w dowolnym momencie nawet krótko po wymianie rozrządu w komplecie z nastawnikiem faz rozrządu. Właściciel mojej „testówki” również usłyszał niepokojące dźwięki pewnego chłodnego poranka…. Sytuacja nie powtórzyła się jednak i auto dalej jeździ na fabrycznych częściach. Czy słusznie czas pokaże.

Zobacz też: Używana Skoda Octavia II (2004 - ) - pojemna "Czeszka"

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spokojny o kondycję silnika wrzucam jedynkę i ruszam! Pierwszy kontakt z lewarkiem zmiany biegów jest bardzo pozytywny. Bieg wrzuca się lekko i bez oporu. Skrzynia nie zgrzyta i łatwo trafia w zadane miejsce. Tradycyjnie dla samochodów z grupy VAG posrebrzane elementy lewarka są starte… Puszczenie sprzęgła daję informację o jego zużyciu. Jeszcze parę tysięcy kilometrów i będzie wymagało wymiany. Auto płynnie przyspiesza pomimo sporej masy własnej. Gdy wciśnie się gaz do oporu Skoda potrafi miło zaskoczyć osiągami i... zawieść właściciela wysokim spalaniem. Trzeba się liczyć z tym, że mała jednostka zmuszona do wytężonej pracy spali nawet 10 litrów benzyny na sto kilometrów. Tylko w przypadku „głaskania” pedału przyspieszenia możemy liczyć na wyniki na poziomie 6 litrów. Wniosek jest prosty, jeśli dużo jeździmy i zależy nam na realnym małym spalaniu musimy zdecydować się na diesla. Generalnie mi jechało się dobrze, silnik jest elastyczny, ma bardzo dobrą kulturę pracy. Szybsza jazda oznacza niestety pojawienie się szumów z okolic górnych uszczelek drzwi.

Zawieszenie i podwozie

Muszę powiedzieć, że zaskoczyła mnie frajda z prowadzenia tak dużego auta! Łatwość z jaką pokonuje zakręty to niemałe przecież auto zachęca do dynamicznej jazdy. Należy podkreślić, że przy tym zapewnia należyty komfort podróżowania. Dopiero przy naprawdę dużych nierównościach czuć na plecach obecność niskoprofilowych opon. Przez okres  użytkowania nie zepsuło się w nim nic poważniejszego. Stukanie dochodzące z prawego koła udało się wyeliminować poprzez wymianę łącznika stabilizatora. Więcej ingerencji w harmonijną pracę zawieszenia nie było potrzebne. Znakomicie pod względem trwałości wypada tylna belka, przód wypada w tej kategorii nieco gorzej. Na szczęście części zamienne są łatwo dostępne i dosyć tanie.

Przegląd

Zakres naprawy

15 000

Wymiana oleju (Motul X-cess);

Filtr oleju (knecht);

Filtr powietrza

Filtr kabinowy

30 000

Wymiana oleju (Motul X-cess);

Filtr oleju (knecht);

Filtr powietrza

Filtr kabinowy

45 000

Wymiana oleju (Motul X-cess);

Filtr oleju (knecht);

Filtr powietrza

Filtr kabinowy

Wymiana klocków hamulcowych

60 000

Wymiana oleju (Motul X-cess);

Filtr oleju (knecht);

Filtr powietrza

Filtr kabinowy

Wymiana łącznika stabilizatora

Wymiana świec zapłonowych

75 000

Wymiana oleju (Motul X-cess);

Filtr oleju (knecht);

Filtr powietrza

Filtr kabinowy

Wymiana tarcz hamulcowych i klocków

Wymiana zepsutego czujnika parkowania

Poprawa mocowania osłony silnika

Skoda Octavia II - co jeszcze się psuje?

Testowany egzemplarz ominęły usterki, na które skarżą się inni użytkownicy. Częstą przypadłością jest utrzymywanie się wysokich obrotów zaraz po odpaleniu zimnego silnika, będące procedurą wypalania katalizatora. W tym wypadku pomagała zmiana software’u. Niemal pewna jest awaria któregoś z czujników cofania. W silniku zawodzi sprzęgiełko elektromagnetyczne pompy wody. Niską trwałością wykazują się sprzęgła. Nagminnie dochodzi do korodowania gniazd oświetlenia tablicy rejestracyjnej w tylnej klapie.

Podsumowanie

Skoda Octavia II po latach potwierdza swoje walory. Samochód można śmiało polecić szerokiemu spektrum odbiorców, nie tylko rodzinom potrzebującym auta przestronnego z dużymi możliwościami przewozowymi. Dobre własności jezdne i mała usterkowość modelu sprawiają, że jest to jeden z najchętniej szukany modeli na rynku wtórnym. Ostrożnie należy podchodzić do silnika 1.4 TSI. Przed zakupem warto sprawdzić stan układu rozrządu, głównego powodu kiepskiej opinii o tej jednostce napędowej. 

Ceny części zamiennych

części

Cena [PLN]

filtr oleju

37-70

filtr powietrza

60-116

filtr paliwa

80-160

zestaw łańcucha rozrządu

675-822

nastawnik faz rozrządu

2200-2400

łącznik stabilizatora

60-160

sprzęgło

854

turbosprężarka

2840

Osiągi:

Silnik

1390 cm3

Moc silnika KM

122 KM

Moment obrotowy

200/1500-4000 Nm/rpm

Układ zasilania paliwem

Wtrysk bezpośredni

Turbina

Tak

Liczba cylindrów

4

Liczba zaworów na cylinder

4

Liczba biegów

6

Przyspieszenie 0-100km/h

9.7 [s]

Prędkość maksymalna

200 [km/h]

Średnie spalanie

7,6 [l/100km]

Skoda Octavia II facelifting
Skoda
Skoda Octavia II facelifting
Skoda
Skoda Octavia II facelifting
Skoda
Skoda Octavia II facelifting
Skoda
Skoda Octavia II facelifting
Skoda
Skoda Octavia II facelifting
Skoda
Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 115 999 interwencji, 481 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia + podsumowanie długiego weekendu czerwcowego 2025]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 115 999 interwencji. Byli wzywani do 481 wypadków drogowych.

Prawo jazdy seniorów: Czy możesz je stracić od 1 lipca 2025?

W życie miały wejść nowe przepisy dla kierowców, którzy ukończyli 65 lat. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury, seniorzy mieli regularnie przechodzić badania lekarskie kierowców po 65. roku życia, aby zachować ważność prawa jazdy. Dodatkowe obowiązki, w tym częstsze kontrole specjalistyczne (okulistyczne i neurologiczne), czekają również kierowców po 75. roku życia.

Jeden błąd i po egzaminie. Sprawdź nowe zasady egzaminu na prawo jazdy od 1 lipca 2025

Od 1 lipca 2025 roku obowiązują nowe przepisy, które rewolucjonizują sposób przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy. Wprowadzenie tzw. błędów krytycznych sprawia, że wystarczy jeden poważny błąd, by zakończyć egzamin wynikiem negatywnym – bez szansy na dokończenie jazdy. Sprawdź, czego unikać, aby nie oblać na pierwszym zakręcie.

R.Kubica: Le Mans to wyścig, który powinien zostać zakazany. Ludzie nie śpią przez dwa dni próbując się zdrzemnąć na krzesełku. Jak spalić 12 tys. kalorii w jedną noc

Robert Kubica uważa, że zwycięstwo w 24-godzinnym wyścigu Le Mans było jego celem odkąd wystąpił w nim pierwszy raz w 2021 r. "Dało mi to mnóstwo pozytywnych emocji, mimo że był to jeden z trudniejszych momentów w mojej karierze" - powiedział podczas briefingu w Warszawie. Podkreślił wyczerpujący charakter tego wyścigu, a brak snu był jednym z poważniejszych wyzwań.

REKLAMA

Do którego momentu dziecko musi jeździć w foteliku? Czy wiek dziecka ma znaczenie? Kto nie musi zapinać pasów bezpieczeństwa? {przepisy}

Nie każdy musi zapinać pasy bezpieczeństwa, ale warto pamiętać, że za nieprzestrzeganie przepisów grożą mandaty. Czy wiesz do którego momentu dziecko musi podróżować w foteliku? Kto jest zwolniony z obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa?

Rząd otwiera drogi dla pojazdów autonomicznych [projekt przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy umożliwiający testowanie pojazdów autonomicznych na polskich drogach. Nowe regulacje mają wesprzeć innowacje i rozwój branży motoryzacyjnej, dostosowując przepisy do wyzwań współczesnego transportu.

Zmiana zasad rejestracji pojazdów w 2026 r. Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym - projekt deregulacyjny

W dniu 17 czerwca 2025 r. opublikowany został projekt ustawy, która ma znowelizować Prawo o ruchu drogowym. Nowelizacja ta ma zrealizować m.in. postulaty deregulacyjne zespołu SprawdzaMy kierowanego przez Rafała Brzoskę - w szczególności w zakresie rejestracji pojazdów. Zmiany mają wejść w życie w większości po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, a więc z pewnością już w 2026 roku.

Sektor logistyczny pokazuje w I połowie 2025 r., że radzi sobie z globalnymi zakłóceniami (wojna handlowa USA-Chiny). Koszty wymiany handlowej będą jednak rosły

Widmo historycznego spadku wolumenu przeładunków i wzrost kosztów transportu to dwa dominujące efekty w logistyce, które wywołała wojna handlowa na linii Chiny-USA. Pomimo obniżenia globalnych prognoz dla PKB i handlu, operatorzy logistyczni wciąż radzą sobie zaskakująco dobrze, choć wśród europejskich ekspertów zarządzających łańcuchami dostaw panuje zgodność co do tego, że koszty wymiany handlowej będą rosły. Jednocześnie 70% z nich twierdzi, że na kolejne zakłócenia i nieoczekiwane zwroty akcji będzie w stanie odpowiedzieć w ciągu maksymalnie 3 dni.

REKLAMA

Większa elastyczność w wypowiadaniu umów OC [Projekt nowelizacji trafił do konsultacji]

Do uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania trafił projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Chodzi o zmiany w OC.

KGP: 112 716 interwencji, 470 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 112 716 interwencji. Byli wzywani do 470 wypadków drogowych.

REKLAMA