REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Volkswagen Passat B7 (2010-2014)

Tomasz Korniejew
Volkswagen Passat B7  (2010-2014)
Volkswagen Passat B7 (2010-2014)
Volkswagen

REKLAMA

REKLAMA

Volkswagen Passat B7, to tak naprawdę dogłębnie zmodernizowana szósta generacja modelu. I choć na rynku jest już w sprzedaży Passat B8, B7 wciąż jest drogi. Czy w tym przypadku cena odzwierciedla jakość?
rozwiń >

Volkswagen Passat B7  (2010-2014)

Volkswagen Passat B7, to tak naprawdę dogłębnie zmodernizowana szósta generacja modelu. I choć na rynku jest już w sprzedaży Passat B8, B7 wciąż jest drogi. Czy w tym przypadku cena odzwierciedla jakość?

REKLAMA

REKLAMA

Wprowadzenie do sprzedaży Passata oznaczonego w nomenklaturze Volkswagena symbolem B7 wywołało trochę kontrowersji. Wszystko przez to, że model B7 to tak naprawdę znacznie zmodernizowany B6, a nie nowa generacja modelu, jak obecny już na rynku B8.

Wprawne oko zapewne bez trudu dojrzy podobieństwa w modelach B6 i B7. Choć nowsza wersja ma zmienione m.in. reflektory i tylne lampy, wyraźnie widać taką samą, jak w B6 linię nadwozia, czy kształt drzwi.

Nie zmienia to jednak faktu, że wersja B7 mimo wizualnych podobieństw do poprzednika, przeszła znaczną modernizację, w wyniku której udało się wyeliminować wiele niedoskonałości.

REKLAMA

Co prawda jeszcze zbyt wcześnie, żeby jednoznacznie stwierdzić, czy opisywany model jest np. lepiej zabezpieczony przed korozją niż model B6, ale wstępne opinie powracające od użytkowników najstarszych egzemplarzy dają nadzieję, że w Passacie B7 nie będą się pojawiać punktowe ogniska korozji w okolicach listew i uszczelek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Używany Volkswagen Touareg (2002 – 2010) – usterki

Volkswagen Passat B7  (2010-2014) – wnętrze

Przedział pasażerski Volkswagena Passata B7 jest bardzo przestronny i został wykończony materiałami wysokiej jakości. Design kokpitu jest podobny, do zastosowanego w Passacie B6, ale w B7 zastosowano lepsze tworzywa i całość zmontowano z większą precyzją.

Nawet w egzemplarzach pięcioletnich, intensywnie eksploatowanych, z dużym przebiegiem nie widać wyraźnych oznak zużycia, przetarć kierownicy, przycisków, czy tapicerki.

Bagażnik Passata B7 ma taką samą pojemność, jak w modelu B6 – 565 l w wersji sedan oraz 605l w wersji kombi.

Zobacz też: Używany Volkswagen Phaeton (2002 - ) – wady i zalety

W ofercie rynkowej, tradycyjnie dla Volkswagena znalazły się trzy wersje wyposażeniowe, które na polskim rynku były skonfigurowane w następujący sposób:

Trendline – podstawowa wersja, wyposażona m.in. w ABS z ASR i ESP, dwustrefową klimatyzację, komputer pokładowy, radioodtwarzacz z ośmioma głośnikami, sześć poduszek powietrznych, elektrycznie sterowane szyby z przodu i z tyłu, światła do jazdy dziennej oraz szesnastocalowe stalowe obręcze kół.

Comfortline – wersja pośrednia, droższa od Trendline zawierała dodatkowo m.in. fotele z regulacją podparcia odcinka lędźwiowego, kierownicę obszytą skórą, oparcie tylnej kanapy z podłokietnikiem, sygnalizator zmęczenia kierowcy, czujnik deszczu, lusterko wsteczne automatycznie przyciemniane szesnastocalowe obręcze kół ze stopów lekkich.

Highline – Była droższa o 10 tys. zł od Trendline i zawierała dodatkowo m.in. częściowo skórzaną tapicerkę, światła przeciwmgielne z funkcją doświetlania zakrętów, siedemnastocalowe obręcze z lekkich stopów, czujnik ciśnienia w ogumieniu, przednie siedzenia podgrzewane, czy podgrzewane dysze spryskiwaczy.

Na rynku bez trudu można znaleźć Passaty wyposażone w opcjonalny system nawigacji, czy dwustrefową klimatyzację Climatronic.

Na rynku są też dostępne odmiany Volkswagena Passata B7 z napędem na obie osie (4motion). Jest to napęd oparty o sprzęgło Haldex, w którym elektroniczny mechanizm przekazuje w razie potrzeby moment obrotowy na tylną oś.

Volkswagen Passat B7  (2010-2014) – gama silnikowa

Bez wątpienia najpopularniejszymi jednostkami napędowymi spotykanymi w Passacie B7 na polskim rynku są odmiany napędzane przez silnik 2.0 TDI CR w wariantach 140 i 170 KM.

Ale przez długi czas na polskim rynku Passat B7 był dostępny z następującymi jednostkami napędowymi:

Silniki benzynowe:

1.4 TSI/122 KM – Było to podstawowe źródło napędu. Według danych producenta 122-konny Passat sedan przyspiesza od 0 do 100 km/h w 10,3 s, a w ruchu miejskim spala 8,1 l/100 km.               

1.8 TSI/160 KM – Silnik był droższy o około 5 tys. zł w stosunku do jednostki 1.4 TSI. Według danych producenta 160-konny Passat rozpędza się od 0 do 100 km/h w 8,5 s, a w ruchu miejskim spala 9,6 l/100 km.

2.0 TSI/210 KM – Silnik dostępny jest od poziomu wyposażenia Comfortline. 210-konna jednostka napędowa to propozycja dla wymagających kierowców, szczególnie ceniących osiągi. Według danych producenta silnik 2.0 TSI rozpędza Passata od 0 do 100 km/h w 7,6 s, a zużycie paliwa w ruchu miejskim wynosi 10 l/100 km.

Silniki Diesla:

1.6 TDI/105 KM – najsłabszy silnik w gamie jest jednocześnie najoszczędniejszy. Jest to propozycja dla kierowców, dla których przede wszystkim liczy się niskie zużycie paliwa. Według danych producenta 105-konny TDI spala 5,2 l/100 km w ruchu miejskim. Nie może się za to wylegitymować dobrą dynamiką - jak podaje producent przyspieszenie od 0 do 100 km/h trwa 12,2 s. Na zakup podstawowego diesla trzeba było przeznaczyć o około 11 tys. zł więcej niż na zakup podstawowego silnika benzynowego.

2.0 TDI/140 KM – Jest droższy o około 6 tys. zł od najsłabszego diesla. Według danych producenta przyspieszenie od 0 do 100 km/h tej odmiany Passata trwa 9,8 s, a zżycie paliwa w ruchu miejskim wynosi 5,6 l/100 km.

2.0 TDI/170 KM – najmocniejszy diesel zapewnia Passatowi niezłą dynamikę przy niskim zużyciu paliwa. Według danych producenta 170-konny TDI rozpędza Passata od 0 do 100 km/h w 8,6 s, i spala w ruchu miejskim 5,4 l/100 km. 170-konna wersja była dostępna z bogatszą odmianą wyposażeniową niż jednostka 140-konna.

Zobacz też: Używany Volkswagen Bora (1998-2005) – między Golfem a Passatem

Volkswagen Passat B7  (2010-2014) – jaki silnik wybrać?

Ze względu na złą prasę silników 1.4 TSI i 1.8 TSI, które na początku produkcji miały problemy z łańcuchami rozrządu, mimo zapewnień producenta, że problem został wyeliminowany, ich zakup wciąż jest obarczony ryzykiem. Poza tym mogą się pojawić problemy z odsprzedażą.

Za to dobrą opinią w modelu B7 cieszy się jednostka 2.0 TSI.

Według opinii użytkowników, kłopoty z awaryjnością dwulitrowych silników Diesla w gamie Volkswagena skończyły się w 2007 r. Dane po pięciu latach eksploatacji modelu B7 jasno pokazują, że wszystkie dostępne jednostki wysokoprężne w tym modelu są wolne od poważnych wad konstrukcyjnych, a jedyne zdarzające się usterki dotyczą osprzętu i często wynikają ze specyfiki silników wysokoprężnych. Po prostu, w nowoczesnych dieslach po pewnym przebiegu trzeba wymienić np. filtr cząstek stałych, turbinę, koło dwumasowe, czy wtryskiwacze.

Podsumowując, stosunkowo bezpiecznym wyborem będzie jednostka 2.0 TDI 140 KM z możliwie małym przebiegiem. Z kolei spośród silników benzynowych warto odszukać zadbanego egzemplarza z jednostką 2.0 TSI.

Volkswagen Passat B7  (2010-2014) – co się psuje?

Jak dotąd, przez pięć lat obecności na rynku, Volkswagen Passat B7 udowodnia, że jest konstrukcją o wiele doskonalszą od modelu B6. Gruntowna modernizacja sprawiła, że wyeliminowano wady poprzednika, a model B7 okazuje się bezproblemowy w eksploatacji. Nie oznacza, to jednak, że jest zupełnie bezusterkowy.

Volkswagen Passat B7 – na to uważaj:

Przeciekające nadwozie – problem z uszczelkami, który skutkuje gromadzeniem się wody pod nogami pasażera przedniego rzędu

Problem ze sterownikami silników Diesla – część użytkowników zgłaszało usterki elektronicznego osprzętu objawiające się np. przechodzeniem jednostki w tryb awaryjny.

Zobacz też: Volkswagen Passat B6 (2005-2011)

Volkswagen Passat B7  (2010-2014) – opinia

Volkswagen Passat B7 jest konstrukcją dopracowaną i doskonalszą niż poprzednik. Ostrożność należy zachować, przy rozważaniu zakupu wersji benzynowych, zwłaszcza 1.4 TSI.

Silniki wysokoprężne są wolne od wad konstrukcyjnych, ale podczas oględzin trzeba zachować zdrowy rozsądek i zdawać sobie sprawę, że duże przebiegi mogą skutkować koniecznością wymiany bardzo kosztownych podzespołów.

Ceny części zamiennych do Passata B7 bywają odrobinę niższe lub pozostają na tym samym poziomie, co do modelu B6. Ale jest druga strona medalu. Ze względu na stosunkowo skomplikowaną obsługę serwisową, nawet poza ASO ceny napraw będą wysokie.

Zalety: Wysoka jakość wykończenia, wysoki komfort jazdy, oszczędne jednostki napędowe, stosunkowo niska awaryjność.

Wady: Wysokie koszty obsługi serwisowej, wysoka cena zakupu, spora popularność wśród złodziei.

Zobacz też: Volkswagen Passat B5 (1996-2005)

Ceny części do Volkswagena Passata B7 2.0 TDI 140 KM

Amortyzator przedni: od 200 zł

Klocki hamulcowe (przód): od 180 zł

Tarcze hamulcowe (przód): od 190 zł

Sprzęgło (zestaw): od 960 zł

Rozrząd (pasek i zestaw rolek): od 820 zł

Volkswagen Passat B7  (2010-2014) –  historia modelu

2010: Prezentacja modelu Volkswagen Passat B7

2012: Debiut odmiany Alltrack ze zwiększonym prześwitem i napędem na obie osie

2013: Volkswagen Passat B7 2.0 TDI bije rekord Guinessa przejeżdżając przez wszystkie stany USA osiągając średni wynik zużycia paliwa 3,02 l na 100 km.

2014: Prezentacja następcy modelu – Passata B8

Volkswagen Passat B7  (2010-2014) – dane techniczne

Volkswagen Passat B7 - najpopularniejsze silniki benzynowe
Silnik 1.4 TSI 1.8 TSI 2.0 TSI
Zasilanie benzynowy, turbo benzynowy, turbo benzynowy, turbo
Pojemność  1390 ccm 1798 ccm 1984 ccm
Układ cylindrów/zawory R4/16 R4/16 R4/16
Maksymalna moc 122 KM 160 KM 210 KM
Maksymalny moment obrotowy 200 Nm 250 Nm 280 Nm
V-max 200 km/h 220 km/h 238 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h 10,3 s 8,5 s 7,6 s
Śr. zużycie paliwa 6,3 l/100 km 6,9 l/100 km 7,2 l/100 km
Volkswagen Passat B7 - najpopularniejsze silniki Diesla
Silnik 1.6 TDI 2.0 TDI CR 2.0 TDI CR
Zasilanie turbodiesel turbodiesel turbodiesel
Pojemność  1598 ccm 1968 ccm 1968 ccm
Układ cylindrów/zawory R4/16 R4/16 R4/16
Maksymalna moc 105 KM 140 KM 170 KM
Maksymalny moment obrotowy 250 Nm 320 Nm 350 Nm
V-max 195 km/h 213 km/h 227 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h 12,2 s 9,8 s 8,6 s
Śr. zużycie paliwa 4,3 l/100 km 4,8 l/100 km 4,6 l/100 km
Volkswagen Passat B7 (2010-2014)
Volkswagen
Volkswagen Passat B7 (2010-2014)
Volkswagen
Volkswagen Passat B7 (2010-2014)
Volkswagen
Volkswagen Passat B7 (2010-2014)
Volkswagen
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Powrót VAT-u uderzył w kierowców. Ceny paliw wystrzeliły i to nie koniec podwyżek

Kierowcy muszą przygotować się na kolejne wydatki. Po powrocie 23-proc. VAT na wybrane paliwa ceny na stacjach wzrosły o ponad złotówkę, a w najbliższych dniach podwyżki będą kontynuowane – prognozuje e-petrol.pl. Benzyna E10 może kosztować 7,83-7,99 zł/l, a diesel 8,79-8,87 zł/l.

Jaka marka ma najdroższe OC? Aktualne ceny w różnych miastach i województwach

Jaka marka ma najdroższe OC w Polsce? Oto aktualne ceny w różnych miastach i województwach. Jak mają się ceny ubezpieczenia aut chińskich do popularnych marek europejskich?

Dlaczego na autostradach wciąż są wypadki z udziałem ekip remontowych?

Na trasach zarządzanych przez GDDKiA rocznie dochodzi do kilkudziesięciu wypadków z udziałem ekip drogowych. Problemem mogą być nie tylko kierowcy, ale też kwestia odpowiedniego zabezpieczenia prac, czy stosowanie się wykonawców do zatwierdzonej organizacji ruchu.

Zakup używanego samochodu w Polsce. Ile trzeba zapłacić?

Ile trzeba było zapłacić za używany samochód w Polsce w czerwcu? Średnia cena wyniosła 50 717 zł, a w tym miesiącu na rynku wtórnym sprzedano 247 477 aut. Dane pochodzą z raportu AAA Auto, obejmującego analizę sprzedaży w komisach, internecie oraz u dealerów samochodów używanych.

REKLAMA

Technologia pomaga za kierownicą, ale może mieć nieoczekiwany skutek [SONDAŻ]

Technologia pomaga kierowcom, ale może też sprawić, że będą mniej uważni za kierownicą. Tak wynika z badania wykonanego na zlecenie Santander Consumer Multirent. Choć 62 proc. respondentów pozytywnie ocenia wpływ nowych rozwiązań na bezpieczeństwo jazdy, aż 81 proc. wskazuje na ryzyko nadmiernego polegania na systemach wspomagających prowadzenie auta.

Polskie fabryki części motoryzacyjnych toną w długach, a salony i warsztaty płyną na fali

Dokładnie 310,7 mln złotych - tyle wynoszą dziś zaległości polskich producentów części motoryzacyjnych, czyli aż o 15,4% więcej niż rok temu. Jednocześnie zaległości w salonach i warsztatach rosną już tylko w tempie 0,55% rocznie. Dane BIG InfoMonitor i BIK pokazują, że polska motoryzacja rozjeżdża się na dwie strony: fabryki tonące w długach oraz handel i warsztaty odzyskujący stabilność. Według danych, aż 45 tysięcy miejsc pracy w Polsce jest zagrożone.

Panoramiczny dach, kamera 360° i podgrzewane fotele w cenie podstawowej. Tak zmienia się rynek SUV-ów

Duże ekrany, systemy wspomagające kierowcę czy elektrycznie regulowane fotele jeszcze niedawno były zarezerwowane dla droższych wersji samochodów. JAC JS6 i JS8 PRO oferują je już w podstawowej konfiguracji. JS6 kosztuje obecnie 109 900 zł w cenie promocyjnej, a JS8 PRO od 119 900 zł. Sprawdzamy, co dokładnie kryje się za tymi cenami i jak zmienił się rynek SUV-ów.

Nowa droga ekspresowa S6. Trasa Kaszubska łączy najważniejsze miasta północnej Polski: Szczecin, Koszalin, Słupsk, Gdynię i Gdańsk

Nowa droga ekspresowa S6 została oddana na początku wakacji. Usprawnia przemieszczanie się po północnej Polsce. Trasa Kaszubska łączy najważniejsze miasta północnej Polski: Szczecin, Koszalin, Słupk, Gdynię i Gdańsk.

REKLAMA

Zamówisz samochód bez kierowcy jak zwykłą taksówkę. Które miasto w Europie jest pierwsze z robotaxi?

Zagrzeb jako pierwsze miasto w Europie umożliwia zamówienie autonomicznego przejazdu przez aplikację Uber. Za technologię odpowiada chińska firma Pony.ai, flotę obsługuje Verne, a Uber integruje usługę ze swoją platformą. Na razie za kierownicą siedzi jeszcze licencjonowany operator monitorujący jazdę, ale nie prowadzi auta. Docelowo przejazdy mają być w pełni bezzałogowe.

138 godzin rocznie w korku - tyle tracisz w aucie. Za tydzień wraca najgorszy okres

Za tydzień, 1 września, wracają codzienne dojazdy do szkół i pracy - a wraz z nimi korki. W 2025 roku kierowcy w polskich miastach stracili w zatorach nawet 138 godzin (to Wrocław). Najgorszy dzień roku w Krakowie? 30 września, z zatłoczeniem sięgającym 168 proc. Na drogach jeździ już 21,1 mln aut - często używanych do przejazdów, które spokojnie obsłużyłby znacznie mniejszy pojazd.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

REKLAMA