REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W silniku przybywa oleju? A twój diesel ma DPF?

bagnet olej poziom oleju Fot. Fotolia
bagnet olej poziom oleju Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rosnący poziom oleju w silniku to scenariusz, który coraz częściej zdarza się w przypadku nowoczesnych diesli. Co to oznacza i jak radzić sobie z problemem?

Przez lata powtarzano kierowcom, że ci powinni kontrolować poziom oleju w silniku, bo zbyt niski może doprowadzić do zatarcia motoru. Dziś sytuacja zaczyna się odwracać. W nowoczesnych silnikach diesla wyposażonych w DPF poziom smarowidła nie spada, a rośnie. Z czego to wynika? Problem jest związany z filtrem cząstek stałych, a właściwie przerwaną procedurą jego wypalania.

REKLAMA

Bardzo często zdarza się tak, że w sytuacji w której komputer sterujący pracą silnika inicjuje procedurę wypalania sadzy w osadniku, samochód akurat porusza się w mieście. To oznacza, że kierowca nie ma możliwości zwiększenia obciążenia silnika na kilka czy kilkanaście minut. Sterownik jednak nie zdaje sobie z tego sprawy i mimo wszystko wzbogaca mieszankę paliwową. Skutek? Cały olej napędowy nie zostaje spalony oraz zaczyna ściekać po ściankach cylindra do układu smarowania i miesza się z olejem silnikowym.

Rosnący poziom oleju w dieslu: to groźny scenariusz!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Scenariusz, w którym w silniku diesla z DPF przybywa oleju jest skrajnie niebezpiecznym i to z kilku powodów. Po pierwsze przekroczenie wartości maksymalnej w misce olejowej może doprowadzić do przedostania się smarowidła do komory spalania i powstania tzw. efektu rozbiegania silnika. W takim przypadku jednostka będzie pracować tak długo, dopóki nie zużyje całego oleju i nie dojdzie do zatarcia jej metalowych elementów. Proces kończy się efektownym hukiem i pojawieniem się dużej ilości dymu z rury wydechowej.

Czy rozbieganie można zatrzymać? Z pewnością mało skuteczne jest wyłączenie stacyjki. Silnik i tak żyje swoim życiem. Tym samym odcięcie zasilania nic tutaj nie zmieni. Mało skuteczne jest też wrzucenie luzu. Tak, auto w ten sposób zatrzyma się. Mimo wszystko rozbieganie dalej będzie postępować. Jedyną skuteczną metodą ograniczenia skali zniszczeń może się stać próba wygaszenia procesu spalania za pomocą hamowania biegami.

Oczywiście rozbieganie choć jest najbardziej drastyczne, nie wyczerpuje jeszcze listy niepożądanych skutków przybywania oleju w silniku. Drugą z konsekwencji jest bowiem utrata właściwości pierwotnych przez smarowidło. Rzadki olej nie jest w stanie prawidłowo chronić nie tylko elementów ukrytych w bloku, ale także np. turbosprężarki. To w skali długofalowej eksploatacji jest w stanie doprowadzić do uszkodzenia silnika, ewentualnie jego przedwczesnej i poważne awarii.

W silniku przybywa oleju - co zrobić?

Co zrobić, aby gdy w silniku diesla z DPF przybywa oleju? W pierwszej kolejności należy udać się na wymianę smarowidła. Po zalaniu motoru nowym płynem, konieczne jest skupienie się na filtrze cząstek stałych. W przypadku, w którym auto jest eksploatowane głównie w warunkach miejskich i na krótkich dystansach, konieczne okazuje się systematyczne zabieranie samochodu w trasę w celu „przepalenia” osadnika. Podczas kilkunastokilometrowego przejazdu należy wrzucić czwarty bieg i utrzymywać obroty silnika nieco powyżej 2000. Wystarczy robić podobną wycieczkę np. na obwodnicę miasta przeciętnie raz w tygodniu.

Na koniec warto dodać, że problem rosnącego poziomu oleju w dieslu nie dotyczy wszystkich silników. Przede wszystkim wolne od niego są te motory, które osadnika nie posiadają lub posiadają filtr typu mokrego FAP. Kiedy DPF przestaje być powodem rozrzedzania smarowidła? Głównie wtedy, gdy samochód jest eksploatowany intensywnie i porusza się na dłuższych trasach. W takim przypadku procedura wypalenia osadnika jest przeprowadzana prawidłowo i przestaje stanowić problem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uwaga kierowcy! Jest ostrzeżenie przed opadami śniegu i ślizgawicą

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega: dziś w nocy i jutro rano opady deszczu będą zamarzały. Jest duże prawdopodobieństwo oblodzenia. Należy więc zachować szczególną ostrożność na drodze i nie tylko. Śnieg spadnie w niedzielę.

Jakiego samochodu szukają Polacy, gdy chcą wymienić pojazd [RAPORT]

Polacy planujący wymianę samochodu rozglądają się raczej za opcją używaną z silnikiem spalinowym. Tak deklaruje 55 proc. ankietowanych raportu Santander Consumer Multirent. Jakie kwoty mają w planach przeznaczyć?

Nie słabnie popyt na nowe samochody. W listopadzie do grona liderów, w tym Toyoty, dołączył nieoczekiwanie Ford

Popyt na nowe auta – zarówno osobowe jak i dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony nie słabnie. W tej drugiej kategorii listopad przyniósł niespodziankę – Renault na fotelu lidera zajmowanym przez tę markę od niepamiętnego czasu zastąpił Ford.

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

REKLAMA

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

System RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o włączeniu systemu RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer. Czym jest system RedLight i jak działa? Kto otrzyma mandat?

Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

KGP: 99 221 interwencji, 380 wypadków drogowych, 22 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 221 interwencji. Byli wzywani do 380 wypadków drogowych.

REKLAMA

Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

REKLAMA