REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moto porady

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Auto używane: jak je kupić i nie zostać oszukanym?

Decydując się na zakup samochodu używanego, chcemy zaoszczędzić. Czasem ktoś kusi wyjątkową okazją. Musimy wtedy bardzo uważać, bo rewelacyjny samochód używany o zadziwiająco niskim przebiegu i cenie może się okazać starym, odpicowanym na wysoki połysk gratem.

Dlaczego samochód się przegrzewa – co mogło się popsuć, co najpierw sprawdzić, ile będzie kosztowała naprawa?

Przegrzanie silnika to groźne zjawisko. Powodują go różne awarie układu chłodzenia, którym sprzyja wzrost temperatury otoczenia. Jeśli już teraz są jakieś niepokojące objawy, to trzeba się nimi natychmiast zająć, bo kiedy zrobi się naprawdę ciepło, może być już za późno.

Przepisy drogowe w Czarnogórze

Przepisy drogowe w Czarnogórze nie odbiegają zbytnio od tych obowiązujących w Polsce. Przed wyjazdem do Czarnogóry warto też poznać panujące w tym państwie zwyczaje oraz regulacje.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Szwajcarii?

Szwajcaria to częsty cel zimowych wypraw na narty. Jej topografia zachęca także do letnich wycieczek po stromych zboczach Alp, które możemy przeprowadzać samochodem. Przedstawiamy najważniejsze przepisy drogowe obowiązując w Konfederacji Szwajcarskiej.

REKLAMA

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Izraelu?

Znaki drogowe w Izraelu objaśniane są w języku hebrajskim, arabskim i angielskim, także nie ma problemu z ich odczytywaniem. Poszczególne autostrady mają różne ograniczenia prędkości, do których powinniśmy się stosować. Wyjazd na teren Izraela nie wymaga wizy, jednak przygotujmy się na szczegółową kontrolę celną, która czasami może się zakończyć brakiem wyrażenia zgody na wjazd na teren kraju.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Grecji?

Grecja jest częstym celem wakacyjnych wyjazdów. Jeśli pomyślelibyśmy, że tym razem warto dotrzeć tam samochodem tudzież wynająć auto na miejscu w wypożyczalni, warto zapoznać się z tym artykułem. W centrum Aten obowiązuje ograniczenie ruchu pojazdów, który funkcjonuje na zasadzie wymiennego pozwolenia na użytkowanie samochodów – raz z parzystymi a raz nieparzystymi numerami rejestracyjnymi.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Monako?

W Księstwie Monako, które jest samodzielnym państwem, obowiązują w zasadzie takie same przepisy drogowe jak we Francji. Sieć drogowa jest bardzo dobrze rozwinięta i zachęca do odwiedzania do tego przepięknego kraju. Zapoznajmy się z najważniejszymi punktami kodeksu drogowego Monako.

Naprawa samochodu

Przeprowadzanie drobnych napraw samochodu to przyjemność, konieczność lub jedno i drugie dla wielu właścicieli pojazdów. W serwisie naprawa-auta.wieszjak.pl wortalu Moto.wieszjak.pl zgromadziliśmy wiele różnego rodzaju poradników, w których nasi eksperci opisali, jak właściwie naprawiać różnego rodzaju usterki samochodu.

REKLAMA

Gwarancja i nieautoryzowany serwis: jak nie stracić gwarancji producenta?

Przeglądy okresowe w autoryzowanych stacjach obsługi są bardzo drogie? Mamy dobrą wiadomość – teoretycznie wcale nie trzeba ich robić w ASO i to bez utraty gwarancji! Wszystko dzięki tak zwanej europejskiej dyrektywie GVO. Na czym ona polega i jak serwisować auto, żeby nie stracić gwarancji?

Kiedy należy używać olejów przeznaczonych do zużytych silników?

Większość z kierowców doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że silnik ze znacznym przebiegiem nie należy zalewać olejami niskooporowymi lub syntetykami o niskiej lepkości. Ale kiedy przychodzi moment na zmianę oleju na bardziej gęsty i mniej płuczący?

Przepisy drogowe w Andorze

Andora to mały kraj pomiędzy Hiszpanią a Francją, w którym warto zostać na dłużej choćby z powodu obowiązującej tam strefy wolnocłowej. Idealnym transportem wydaje się być samochód, z którego pobytem wiąże się znajomość przepisów drogowych w Andorze.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Arabii Saudyjskiej?

Aby dostać się co Arabii Saudyjskiej należy przejść wiele procedur formalno-prawnych, które utrudniają wyrobienie wizy. Na miejscu będziemy mogli poruszać się wypożyczonym samochodem po drogach, które są bardzo dobrze oznakowane. Nie obędziemy się jednak bez znajomości przepisów jakie obowiązują w Arabii Saudyjskiej.

Czy obowiązek jazdy na światłach cały rok poprawił bezpieczeństwo na drogach w Polsce? Analiza eksperta ITS

W celu sprawdzenia wpływu jazdy z włączonymi światłami w dzień na bezpieczeństwo ruchu drogowego przeprowadzono analizę statystyczną danych o wypadkach drogowych, które wydarzyły się „przed” i „po” zmianach wprowadzonych w dniu 17 kwietnia 2007 roku dotyczących obowiązku jazdy na światłach przez cały rok.

Co Polacy myślą o obowiązku jazdy na światłach przez cały rok? Analiza eksperta ITS

Badania opinii społecznej dotyczące obowiązku jazdy na światłach przez cały rok zostały zrealizowane przez Pracownię Badań Społecznych GfK Polonia w ramach badań cykliczne przeprowadzanych co 2 tygodnie na reprezentatywnej grupie Polaków od 15 roku życia.

O ile droższa jest jazda na światłach przez cały rok? Analiza eksperta ITS

Korzystanie ze świateł przez cały rok jest droższe: nie ulega to wątpliwości. Ile jednak statystyczny kierowca wydaje rocznie więcej jeżdżąc z włączonymi światłami przez cały rok?

Obowiązek jazdy na światłach przez cały rok: doświadczenia zagraniczne. Analiza eksperta ITS

Wpływ obowiązku jazdy z włączonymi światłami w dzień na bezpieczeństwo ruchu drogowego od ponad 20 lat jest przedmiotem badań i analiz w wielu krajach. Wyniki tych prac nie zawsze są jednoznaczne, dominują jednak aspekty korzystne dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Czy dzięki obowiązkowi jazdy na światłach przez cały rok Polskie drogi są bezpieczniejsze? Pełna analiza eksperta ITS

Jazda z włączonymi światłami w dzień jest od wielu lat przedmiotem licznych prac badawczych i dyskusji. Instytut Transportu Samochodowego dokonał analizy danych statystycznych w tej sprawie.

Jak postępować na skrzyżowaniach z ruchem kierowanym przez policjanta?

W ruchu miejskim zdarza się, zwłaszcza w godzinach szczytu, że dla rozładowania korków na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną dodatkowo kierują ruchem policjanci lub inne uprawnione do tego osoby

Jak jechać jezdnią wielopasmową z buspasem i/lub torowiskiem tramwajowym?

Jazda w ruchu miejskim jest wymaga ciągłej uwagi. Dodatkowo utrudnia ją uczestniczenie w ruchu pojazdów, korzystających z pewnych przywilejów. Są nimi autobusy i tramwaje.

Jak wyprzedzać w górach?

Wszystkie manewry na górskich drogach są wielokrotnie trudniejsze, niż w terenie płaskim. Do skrajnie trudnych należy wyprzedzanie innych aut w górach, zwłaszcza na podjazdach lub na drogach o licznych zakrętach.

Uszlachetniacze oleju: czy warto je stosować? Czy naprawdę zmniejszają tarcie, dymienie, zużycie paliwa itp.?

Czy uszlachetniacze oleju faktycznie działają? Ich producenci obiecują niezwykłe właściwości, zaczynając od działania odmładzającego na silnik, na zmniejszeniu spalania kończąc. Warto pamiętać, że zapewnienia handlowców a rzeczywiste korzyści ze stosowania tego typu bardzo rzadko się pokrywają...

Czy można i czy warto stosować olej silnikowy lepszej klasy niż zaleca producent pojazdu?

Wybór oleju w dużej mierze zależy od dwóch podstawowych czynników - tego co wyczytamy w instrukcji obsługi i oczywiście od ceny. Co jednak zrobić gdy producent przewidział do naszego auta olej bardzo starej generacji, a dużo nowocześniejszy smar możemy kupić taniej? Czy można stosować oleje wyższej klasy niż te przewidziane przez fabrykę i jakie są tego konsekwencje?

Samochód w lecie: czego nie wolno robić podczas upału?

Upalne lato to okres bardzo trudny zarówno dla kierowców, jak i dla ich pojazdów. Gorące dni bezlitośnie obnażają wszystkie mankamenty w eksploatacji i obsłudze samochodów. Oto wykaz, czego nie wolno robić i co należy robić w czasie upałów.

Jak nie dopuścić do nadmiernego zużycia paliwa podczas upałów?

Silnik, pracujący w ciepłym powietrzu, powinien zużywać mniej paliwa, ponieważ od razu po jego uruchomieniu olej jest dostatecznie rzadki, aby stawiać opory tylko minimalnie większe niż w silniku rozgrzanym do normalnej temperatury pracy.

Jak podróżować autem bez klimatyzacji podczas największych upałów?

Starsze lub tańsze pojazdy nie są wyposażane w urządzenia klimatyzacyjne, co powoduje, że jazda nimi w czasie dużych upałów nie należy do przyjemności. Temperatura w ich wnętrzu zwykle jest wyższa, niż temperatura na zewnątrz. Co zrobić, by podróż w upale była znośna?

Jak najprostszymi sposobami utrudnić złodziejom pracę? Wskazówki praktyczne

Sezon urlopowy jest rajem dla złodziei. Na ich atak narażeni są zwłaszcza turyści, przemieszczający się samochodami, załadowanymi różnymi dobrami, często o sporej wartości, które mogą być przynętą dla amatorów łatwego zarobku.

Jak zapakować dużo bagaży do małego samochodu?

Pakowanie bagaży do samochodu przed wyjazdem na urlop jest dla wielu kierowców problemem, z którym nie zawsze potrafią sobie poradzić. Oto kilka wskazówek, pozwalających na przynajmniej częściowe rozwiązanie go.

Jak podczas upałów jechać z przyczepą campingową w terenie górzystym?

Przyczepa campingowa lub towarowa stanowi dodatkowe obciążenie dla silnika i hamulców ciągnącego ją samochodu. Często jest to obciążenie znaczne, z którym trzeba się liczyć.

Jak tankować paliwo na stacjach samoobsługowych?

Bezobsługowe stacje paliw są dla jednych dobrodziejstwem, ponieważ mają najniższe ceny paliw, innych odstraszają koniecznością obsługi dystrybutorów i automatów, pobierających należność za zatankowane paliwo. Jak korzystać z samoobsługowych stacji benzynowych?

Jak myć samochód podczas upałów?

Mycie samochodu jest czynnością, która może zarówno pomóc jego estetycznemu wyglądowi, jak i mu zaszkodzić. Wszystko zależy od tego, jak zostanie wykonana.

Jaka jest zalecana technika jazdy podczas dni słonecznych?

Jazda w dni słoneczne tylko teoretycznie należy do przyjemnych. Silne nasłonecznienie, refleksy słoneczne pochodzące z szyb mijanych samochodów i okiem przydrożnych budynków, nisko stojące słońce itp. mogą bardzo utrudniać jazdę i powodować nadmierne zmęczenie kierowcy.

Jak bardzo nagrzewa się wnętrze auta w lecie? Czy może to być niebezpieczne dla zdrowia?

We wnętrzu zaparkowanego na słońcu auta w porze letniej temperatura może sięgać nawet 60 stopni Celsjusza. Może to być niebezpieczne nie tylko dla zdrowia, ale i dla życia.

Olej silnikowy a instalacja gazowa: Czy potrzeba specjalnego oleju do samochodów z LPG?

Montując instalacje gazową LPG wielu kierowców zadaje sobie takie oto pytanie: Czy instalacja gazowa wymaga specjalnego oleju i czy w silniku z zasilaniem gazowym LPG trzeba wyłącznie stosować oleje przeznaczone do gazu?

Czy olej ma termin ważności? Jak długo można przechowywać otwarty olej bez utraty jego właściwości?

Oleje sprzedawane są zazwyczaj w pojemnikach jedno- i czterolitrowych. Te większe najczęściej wystarczają na wypełnienie miski olejowej, a nawet zostajemy z „dolewką”. Czy olej, który został w butelce można zastosować podczas kolejnego przeglądu i... jak długo będzie on jeszcze ważny? Czy olej ma swój termin ważności?

Toyota Corolla E10: wymiana płynu chłodniczego

Regularna wymiana płynu chłodniczego zapewni nam prawidłowe chłodzenie naszego silnika. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić płyn w układzie chłodzenia w Toyocie Corolli E10.

Toyota Corolla E10: kontrola przewodów WN, kopułki i palca rozdzielacza

W poradniku tym pokażemy, jak samemu dokonać kontroli przewodów wysokiego napięcia, kopułki i palca rozdzielacza w Toyocie Corolli E10. Nie jest to trudne zadanie i bez problemu wykonamy je we własnym zakresie.

Toyota Corolla E10: sprawdzenie i wymiana świec zapłonowych

Świece zapłonowe to kolejny element, który możemy skontrolować we własnym zakresie. W poradniku tym dowiesz się jak sprawdzić i wymienić świece zapłonowe w Toyocie Corolli E10.

Toyota Corolla E10: wymiana filtra paliwa i powietrza

O tym jak ważna jest regularna wymiana filtrów nie trzeba nikogo przekonywać. W poradniku tym dowiesz się jak wymienić filtr powietrza i paliwa w Toyocie Corolli E10.

Toyota Corolla E10: sprawdzenie układu kierowniczego i zawieszenia

Sprawne zawieszenie daje większe bezpieczeństwo i komfort podczas jazdy. W poradniku tym dowiesz się jak szybko i sprawnie dokonać przeglądu układu kierowniczego i zawieszenia w Toyocie Corolli E10.

Po co w silniku jest olej?

Olej smarujący silnik samochodowy ma do spełnienia kilka ważnych zadań. Smarowanie części trących jest jednym z nich. Równie ważnym jest odprowadzania ciepła, wydzielającego się w układzie korbowym silnika i częściowo ze ścianek tłoków oraz głowicy.

Jak sprawdzić domowymi sposobami jakość oleju w silniku i skrzyni biegów?

Bardzo trudno jest określić właściwości oleju w skrzyni bez dokładnych, a przez to kosztownych badań laboratoryjnych. Jest jednak kilka domowych sposobów, dzięki którym przynajmniej częściowo można poznać aktualny stan oleju i jego właściwości smarne.

Czy wiesz jak pozbyć się wilgoci z wnętrza pojazdu?

Wilgoć w samochodzie dokucza głównie jesienią i zimą. Jeśli masz dość wiecznie zaparowanych szyb w samochodzie, możesz wypróbować mój sposób.

Dlaczego warto dbać o płyn hamulcowy?

Zaniedbanie wymiany płynu hamulcowego może być tragiczne w skutkach dla naszego bezpieczeństwa.

Jak nie dać się oszukać kupując używane auto z Niemiec?

Utarło się, że przy sprowadzaniu aut używanych z Niemiec największymi kanciarzami są Polacy. To jednak nie do końca prawda, niemieccy handlarze też mają swoje sposoby na oszukanie klienta. I korzystają z nich bez litości.

Kompendium: silnik 3SGE Toyota 2.0 16v. Wady, zalety, eksploatacja, modyfikacje, gaz LPG

Toyota jest jedna z tych firm, która bardzo rzadko zmieniała jednostki napędowe w swoich autach. Jedna i ta sama konstrukcja potrafiła – oczywiście z modyfikacjami – przetrwać u Toyoty nawet 20 lat. Silnik 3SGE jest dobrym tego potwierdzeniem.

Toyota Corolla E10: przegląd układu hamulcowego

Sprawny układ hamulcowy niejednokrotnie decyduje o naszym bezpieczeństwie na drodze. Niedopuszczalne są jakiekolwiek usterki. W poradniku tym pokażemy, jak samemu sprawdzić hamulce w Toyocie Corolli E10.

Toyota Corolla E10: sprawdzenie układu chłodzenia

Sprawny układ chłodzenia jest bardzo ważny. Wszelkie niedociągnięcia mogą skutkować poważną awarią podczas jazdy. Oto kilka rad, jak dobrze go sprawdzić.

Toyota Corolla E10: sprawdzenie przewodów elastycznych

W poradniku tym przeprowadzimy kontrolę przewodów elastycznych w przedziale silnika Toyoty Corolli E10. Co najważniejsze, nie potrzeba wielkich umiejętności, żeby przeprowadzić ją samemu.

Kompendium: silnik Honda 1,4 16v, 90 KM. Wady, zalety, słabe punkty, eksploatacja, modyfikacje, gaz LPG

Zbudowany przez Hondę na przełomie lat 1999/2000 specjalnie dla Europy silnik o pojemności 1,4 litra miał trudne początki. Pierwsi klienci nie byli zachwyceni osiągami nowej jednostki napędowej. Konstrukcja – z biegiem czasu - obroniła się jednak sama. Silnik 1,4 16v Hondy jest niezawodny, praktycznie bezobsługowy, choć nie tak ekonomiczny jak zapewniał producent.

Kompendium: silnik ATE/AER Volkswagen, Seat - 1.0 8v, 50 KM. Wady, zalety, słabe punkty, eksploatacja, modyfikacje, gaz LPG

Czterocylindrowy silnik o pojemności 1 litra i mocy równych 50 koni mechanicznych przez kilkanaście lat był najtańszą i najbardziej ekonomiczną z benzynowych jednostek napędowych Volkswagena. Ten wybitnie niskobudżetowy silnik ma kilka znaczących zalet, warto jednak pamiętać, że koncernowi Volkswagena zdarzyła się też poważna wpadka przy unowocześnianiu jednostek AER.

REKLAMA