Jak podróżować autem bez klimatyzacji podczas największych upałów?
REKLAMA
REKLAMA
Aby choć częściowo zniwelować negatywne oddziaływanie wysokiej temperatury na kierowcę i pasażerów należy przedsięwziąć pewne proste i dość skuteczne kroki. Pierwszym z nich jest dokładne wietrzenie wnętrza pojazdu podczas jazdy. Bardzo pomocne jest otwarcie okien. Prowadzi to jednak do powstawania przeciągów. Z tego powodu należy otwierać okna po jednej stronie pojazdu – tej najsilniej nasłonecznionej. Szyby rozgrzewają się od słońca bardzo szybko, od nich nagrzewa się wnętrze pojazdu. Gdy są opuszczone, zjawisko to nie zachodzi, a więc temperatura we wnętrzu pojazdy nie przekracza temperatury otoczenia.
REKLAMA
Zobacz też: Jak jeździć podczas upału?
REKLAMA
Jazda z opuszczonymi szybami powoduje większy hałas w pojeździe. Co ciekawe, zwykle jest on najmniejszy, gdy szyba w przednich drzwiach jest opuszczona tylko o kilka centymetrów, zaś szyba w tylnych znacznie bardziej. Nie jest to regułą, dlatego warto poświęcić trochę czasu na dobranie optymalnego ustawienia, przy którym w samochodzie hałas będzie najmniej dokuczliwy, a przeciągi nie będą „urywały głów” pasażerom i kierowcy.
Podróżując podczas upałów należy spożywać dużo płynów, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu. W normalnych warunkach dorosłemu człowiekowi wystarczy w zupełności nieco ponad litr płynów na dobę. W czasie upałów ilość ta wzrasta co najmniej dwukrotnie. Nie należy się przejmować koniecznością częstych postojów, wynikającą z potrzeb fizjologicznych. Postoje dają pewien odpoczynek, a o zmęczenie podczas jazdy w upale jest bardzo łatwo. Co ciekawe, upały wywołują uczucie senności, a sen za kierownicą jest największym wrogiem kierowcy. Nie ma takiego kierowcy, który by zasnął, marząc o dojechaniu do najbliższego miejsca, gdzie będzie mógł usunąć z organizmu nadmiar płynów!
Zobacz też: Jak parkować podczas upałów?
Rodzaj i jakość spożywanych przez kierowcę płynów mają kolosalne znaczenie. Najlepiej gaszą pragnienie różnego rodzaju wody mineralne, a zwłaszcza wody o zawartości minerałów ponad 1000 mg/litr. Dobrze działa mrożona kawa, pod warunkiem że nie jest słodka. Najgorsze są modne napoje, o dużej zawartości cukrów, barwników, sztucznych lub prawdziwych aromatów i mnóstwa konserwantów. Bez wątpienia lepsze są napoje słabo gazowane lub niegazowane. Można je pić bez ryzyka zalania ubrania wprost z butelki. Napoje gazowane są pod tym względem dość niebezpieczne – burzą się i pienią już podczas otwierania butelki, co może zakończyć się zalaniem ubrania, a na pewno odwróci uwagę kierowcy od sytuacji na drodze, gdy będzie on chciał się napić podczas jazdy.
REKLAMA
REKLAMA