REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak podróżować autem bez klimatyzacji podczas największych upałów?

Jakubowski Ryszard
Brak klimatyzacji może być uciążliwy, lecz i bez niej można minimalizować skutki upału.
Brak klimatyzacji może być uciążliwy, lecz i bez niej można minimalizować skutki upału.

REKLAMA

REKLAMA

Starsze lub tańsze pojazdy nie są wyposażane w urządzenia klimatyzacyjne, co powoduje, że jazda nimi w czasie dużych upałów nie należy do przyjemności. Temperatura w ich wnętrzu zwykle jest wyższa, niż temperatura na zewnątrz. Co zrobić, by podróż w upale była znośna?

Aby choć częściowo zniwelować negatywne oddziaływanie wysokiej temperatury na kierowcę i pasażerów należy przedsięwziąć pewne proste i dość skuteczne kroki. Pierwszym z nich jest dokładne wietrzenie wnętrza pojazdu podczas jazdy. Bardzo pomocne jest otwarcie okien. Prowadzi to jednak do powstawania przeciągów. Z tego powodu należy otwierać okna po jednej stronie pojazdu – tej najsilniej nasłonecznionej. Szyby rozgrzewają się od słońca bardzo szybko, od nich nagrzewa się wnętrze pojazdu. Gdy są opuszczone, zjawisko to nie zachodzi, a więc temperatura we wnętrzu pojazdy nie przekracza temperatury otoczenia.

REKLAMA

Zobacz też: Jak jeździć podczas upału?

REKLAMA

Jazda z opuszczonymi szybami powoduje większy hałas w pojeździe. Co ciekawe, zwykle jest on najmniejszy, gdy szyba w przednich drzwiach jest opuszczona tylko o kilka centymetrów, zaś szyba w tylnych znacznie bardziej. Nie jest to regułą, dlatego warto poświęcić trochę czasu na dobranie optymalnego ustawienia, przy którym w samochodzie hałas będzie najmniej dokuczliwy, a przeciągi nie będą „urywały głów” pasażerom i kierowcy.

Podróżując podczas upałów należy spożywać dużo płynów, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu. W normalnych warunkach dorosłemu człowiekowi wystarczy w zupełności nieco ponad litr płynów na dobę. W czasie upałów ilość ta wzrasta co najmniej dwukrotnie. Nie należy się przejmować koniecznością częstych postojów, wynikającą z potrzeb fizjologicznych. Postoje dają pewien odpoczynek, a o zmęczenie podczas jazdy w upale jest bardzo łatwo. Co ciekawe, upały wywołują uczucie senności, a sen za kierownicą jest największym wrogiem kierowcy. Nie ma takiego kierowcy, który by zasnął, marząc o dojechaniu do najbliższego miejsca, gdzie będzie mógł usunąć z organizmu nadmiar płynów!

Zobacz też: Jak parkować podczas upałów?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rodzaj i jakość spożywanych przez kierowcę płynów mają kolosalne znaczenie. Najlepiej gaszą pragnienie różnego rodzaju wody mineralne, a zwłaszcza wody o zawartości minerałów ponad 1000 mg/litr. Dobrze działa mrożona kawa, pod warunkiem że nie jest słodka. Najgorsze są modne napoje, o dużej zawartości cukrów, barwników, sztucznych lub prawdziwych aromatów i mnóstwa konserwantów. Bez wątpienia lepsze są napoje słabo gazowane lub niegazowane. Można je pić bez ryzyka zalania ubrania wprost z butelki. Napoje gazowane są pod tym względem dość niebezpieczne – burzą się i pienią już podczas otwierania butelki, co może zakończyć się zalaniem ubrania, a na pewno odwróci uwagę kierowcy od sytuacji na drodze, gdy będzie on chciał się napić podczas jazdy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA