REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

O czym pamiętać w czasie upałów?

Jakubowski Ryszard
Podczas upałów musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach.
Podczas upałów musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach.

REKLAMA

REKLAMA

Upalne lato to trudny okres zarówno dla kierowców jak i dla ich pojazdów. Trzeba pamiętać o wielu rzeczach, na które zwykle nie zwraca się uwagi.

REKLAMA

Do rozgrzanej szyby bardzo łatwo przywierają gumki wycieraczek. Potem, po uruchomieniu, ich robocza krawędź, która musi być bardzo gładka, może ulec niewielkim, trudnym do zauważenia uszkodzeniom, powodującym rozmazywanie wody po szybie. Aby temu zapobiec, można podłożyć pod piórka wycieraczek np. wąskie paseczki papieru, odizolowujące je od szyby. Trzeba jedynie pamiętać, aby je usunąć w czasie deszczu.

REKLAMA

Nie wolno w zaparkowanym samochodzie pozostawiać ani zwierząt, ani tym bardziej dzieci, nawet przy lekko odsuniętych szybach. To samo dotyczy produktów, łatwo topiących się w wyższych temperaturach, takich jak masło, czekolada itp. Roztopione bardzo skutecznie i trwale zanieczyszczą tapicerkę. Od ciepła panującego we wnętrzu samochodu mogą odkształcić się różne plastikowe przedmioty, takie jak pióra wieczne, długopisy, pojemniki na art. spożywcze itp. Liczne tworzywa stają się plastyczne już w temperaturze rzędu 80 stopni Celsjusza, a o taką bardzo łatwo we wnętrzu samochodu podczas upałów.

Zobacz też: Jak nie dopuścić do nadmiernego zużycia paliwa podczas upałów?

REKLAMA

Nie wolno w samochodzie zostawić łatwo parujących cieczy w szczelnie zamkniętych butelkach. Zdarzały się przypadki, kiedy ciśnienie, powstające w butelce rozrywało ją a płyn - zwykle napój chłodzący - zanieczyszczał całe wnętrze. Pod wpływem wysokiej temperatury potrafią samoczynnie otwierać się puszki z farbami, zwłaszcza chlorokauczukowymi i nitro.

Pozostawiając samochód na asfaltowym parkingu warto zwrócić uwagę na wgłębienia, pozostawione przez koła parkujących wcześniej pojazdów. Należy unikać takich miejsc, gdzie wgłębienia te są szczególnie głębokie, co świadczy o marnej jakości asfaltu, bez wypełniaczy żwirowych. Samochód własnym ciężarem wyciśnie w asfalcie głębokie dołki. Gdy pod wieczór asfalt stwardnieje, wyjechanie z takiej pułapki może się okazać bardzo trudne. Opony przykleją się do niego bieżnikiem, na dodatek ich boczne ścianki zostaną oblane gęstniejącą smołą, co znakomicie utrudni lub nawet uniemożliwi ruszenie z miejsca, zwłaszcza samochodem z silnikiem o niewielkiej mocy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jak bardzo nagrzewa się wnętrze auta w lecie? Czy może to być niebezpieczne dla zdrowia?

Gorące powietrze znacznie gorzej napełnia cylindry silnika, niż powietrze chłodne i zimne. Powodem jest jego zmniejszona gęstość. Tym samym do cylindrów trafia znacznie (do 10%) mniej tlenu niż zwykle. Proces spalania jest więc zakłócony. Jeżeli składem mieszanki nie zarządza komputer, wówczas do cylindrów trafia mieszanka o większej niż normalnie zawartości paliwa. Może ono nie ulec w całości spaleniu, jego część trafi wraz ze spalinami do atmosfery. Jeżeli komputer ograniczy zawartość paliwa dostarczanego do cylindrów, wówczas spadnie moc silnika, co jest wyraźnie zauważalne w przypadku niewielkich silników o niewielkiej mocy maksymalnej.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

REKLAMA

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

REKLAMA