REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy zostawienie auta na słońcu może być szkodliwe?

Jakubowski Ryszard
Czy zostawienie auta na słońcu może być szkodliwe? Jak zabezpieczyć samochód przed słońcem? Fot. Fotolia
Czy zostawienie auta na słońcu może być szkodliwe? Jak zabezpieczyć samochód przed słońcem? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W widmie światła słonecznego znajdują się, oprócz światła widzialnego, także podczerwień i ultrafiolet. Te dwa rodzaje światła mają bardzo negatywny wpływ zarówno na ludzi jak i na wiele elementów samochodu i jego wyposażenia. Dlatego właśnie zostawienie auta na słońcu może być dla niego szkodliwe.

Promieniowanie podczerwone niesie ze sobą ciepło, rozgrzewające blachy karoserii i wnętrze pojazdu, często do bardzo wysokiej temperatury, dochodzącej nawet do 100 stopni Celsjusza. Tak wysoka temperatura może zaistnieć w kabinie pasażerskiej samochodu, pozostawionego podczas upałów na nasłonecznionym miejscu z zamkniętymi wszystkimi szybami. Otwory wentylacyjne, w jakie są wyposażone wszystkie karoserie współczesnych pojazdów, nie zapewniają na postoju wymiany powietrza pomiędzy ich wnętrzami a atmosferą. Ratunkiem jest pozostawienie niedomkniętych okien, co z kolei jest zachętą dla złodziei i dowcipnisiów.

REKLAMA

Zobacz też: Jak przygotować auto na lato?

Promieniowanie ultrafioletowe bardzo silnie oddziałuje negatywnie na barwę lakieru oraz na kolorystykę tapicerki samochodowej. Kolory płowieją, a na dodatek w tapicerce zachodzą zintensyfikowane procesy starzeniowe, powodujące osłabienie jej wytrzymałości, kruchość i podatność na wycieranie się oraz pękanie. Nie jest prawdą, że szyby samochodowe nie przepuszczają promieni UV. Nawet najdoskonalsze filtry nie pochłaniają ich w 100%.

Czy przyciemnianie szyb pomoże jeśli zostawimy auto na słońcu?

Od kilkunastu co najmniej lat w sklepach motoryzacyjnych są do nabycia specjalne samochodowe ekrany odblaskowe w postaci cienkiej maty, pokrytej warstwą folii aluminiowej. Umieszczenie ich tuż przy szybach po ich wewnętrznej stronie chroni w dużym stopniu wnętrze pojazdu przed przedostawaniem się do niego promieniowania UV i pewnej części promieniowania podczerwonego. Nie jest to ochrona całkowita, którą może zapewnić jedynie pozostawienie samochodu w cieniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jak przedłużyć okres eksploatacji auta?

Modne od pewnego czasu oklejanie szyb samochodowych folią, powodującą ich przyciemnienie, z całą pewnością uniemożliwia przeniknięcie do wnętrza pojazdu sporej części światła widzialnego i promieni podczerwonych oraz pewnej części promieniowania UV. Nie wiadomo, jak duża jest to część, zwłaszcza że na rynku znajdują się różne rodzaje folii do szyb, produkowanej często przez nieznanych producentów, o nieznanych właściwościach i parametrach. Co prawda na ich etykietach są zapewnienia o ich niemal nadprzyrodzonej skuteczności, ale w rzeczywistości informacje te nie znajdują prawie żadnego potwierdzenia w praktyce. Często skuteczniejsze od nich jest nakrycie szyb samochodowych jasnym płótnem lub nawet kilkoma warstwami papieru gazetowego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA