REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak postępować z samochodem podczas upałów?

Jakubowski Ryszard
Gorąco jest także szkodliwe dla tapicerki samochodowej, skracając jej żywotność w bardzo istotny sposób, powodując płowienie, pękanie i kruszenie się.
Gorąco jest także szkodliwe dla tapicerki samochodowej, skracając jej żywotność w bardzo istotny sposób, powodując płowienie, pękanie i kruszenie się.

REKLAMA

REKLAMA

Wnętrze samochodu jest jednym z lepszych zasobników energii słonecznej. Auto pozostawione na słońcu nagrzewa się błyskawicznie, a temperatura wewnątrz może osiągnąć nawet kilkadziesiąt stopni Celsjusza.

REKLAMA

Wysoka temperatura wnętrza grozi uszkodzeniem lub zniszczeniem pozostawionych w nim przedmiotów, które nie są odporne na ogrzewanie powyżej temperatury pokojowej, takich jak pióra wieczne, długopisy, zapalniczki gazowe, płyty CD i DVD, notebooki, przenośne dyski komputerowe i wiele innych rzeczy. Jeszcze mniej odporne na wysokie temperatury są zwierzęta i dzieci, a te czasem są pozostawiane w pojazdach. Gorąco jest także szkodliwe dla tapicerki samochodowej, skracając jej żywotność w bardzo istotny sposób, powodując płowienie, pękanie i kruszenie się.

REKLAMA

Nie ma skuteczniejszego sposobu na upały, jak parkowanie w miejscach zacienionych lub przynajmniej w półcieniu. Dla pojazdu, stojącego w miejscu nasłonecznionym, połowicznym rozwiązaniem są różnego rodzaju żaluzje i zasłony, wkładane za szyby. Nieco ratuje sytuację pozostawienie otwartych wszystkich nawiewów i otworów wentylacyjnych, a nawet – szyb okiennych, opuszczonych o kilka milimetrów. To ostatnie rozwiązanie ma pewną wadę – szpara w oknie może skusić złodzieja, a w najgorszym wypadku dowcipnisia, który może wrzucić przez nią niedopałek papierosa lub wlać cuchnącą ciecz.

Zobacz też: Czyszczenie wnętrza auta

Zasługuje na uwagę dość dobre i sprawdzone w warunkach turystyki samochodowej rozwiązanie, polegające na pozostawieniu we wnętrzu pojazdów dużych „magazynów chłodu”, np w postaci kilkunastolitrowych plastikowych lub metalowych, zamykanych pojemników z zimną wodą, choćby kanistrów. Woda pochłonie sporo energii, zanim rozgrzeje się, a więc wnętrze samochodu dość długo pozostanie chłodne. Jedynym problemem jest przewiezienie takich pojemników w sytuacji, gdy wszystkie miejsca w kabinie są zajęte, a w bagażniku brakuje miejsca. Aby spowolnić nagrzewanie się wody, należy dodatkowo zasłonić wszystkie okna po stronie słonecznej.

Zobacz też: Jak wyregulować spryskiwacz szyby przedniej?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Nie jest możliwe pozostawienie w parkującym samochodzie pracujących urządzeń klimatyzacyjnych. Zużywają one sporo energii i po pewnym czasie mogą doprowadzić do całkowitego rozładowania akumulatora. Jest jednak na to pewien sposób. Należy zasilać klimatyzację z odrębnego akumulatora, nie używanego do rozruchu. Wymaga to pewnej przeróbki instalacji elektrycznej pojazdu i znalezienia miejsca na sporej wielkości dodatkową baterię ogniw. Akumulator ten podłącza się przez dodatkowy wyłącznik pomiędzy przewód, zasilający klimatyzację pojazdu i jego masę.

Między miejscem jego podłączenia a akumulatorem rozruchowym należy przeciąć ten przewód i w miejscu tym podłączyć diodę o dużej mocy, katodą w stronę dodatkowego akumulatora. Dioda zapobiegnie „przedostawaniu się” prądu z dodanego akumulatora do odbiorników samochodowych, które normalnie, na postoju są od zasilania odłączone przez styki w stacyjce. Podczas pracy silnika dodatkowy akumulator będzie doładowywany z pokładowej instalacji samochodu. Na postoju będzie zasilał klimatyzację, którą należy ustawić na temperaturę około 25 - 30 stopni, aby zminimalizować zużycie energii elektrycznej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

REKLAMA

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

REKLAMA

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek

W czwartek, 29 sierpnia warszawscy radni mają zadecydować, czy strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Warszawie zostanie rozszerzona. Zgodnie z projektem ustawy, rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego ma nastąpić 3 lutego 2025 r. 

QUIZ Dopasuj model do marki samochodu. 12/12 tylko dla fanów motoryzacji
Dopasujesz poprawnie model do marki? Pytania dotyczą także modeli i marek, które już nie są produkowane.

REKLAMA