Jak radzić sobie z zabrudzeniem tapicerki?
REKLAMA
REKLAMA
Każde czyszczenie tapicerki zaczynamy od odkurzania. Większość środków czyszczących działa na tej zasadzie, że krystalizuje cząsteczki brudu. Warto więc zebrać odkurzaczem to, co się da bez krystalizacji.
REKLAMA
Do usunięcia brudu ze wszystkich wykładzin będzie potrzeba więcej niż jednego opakowania środka czyszczącego. Przed rozpoczęciem właściwego czyszczenia warto zastosować środek na niewielkiej powierzchni w mało widocznym miejscu, by zobaczyć jak reaguje na niego wykładzina. Większość materiałów tapicerki jest łatwa do czyszczenia i jest mało podatna na przebarwienia, ale nie warto ryzykować zniszczenia.
REKLAMA
Po nałożeniu i wtarciu płynu lub piany należy poczekać kilkadziesiąt minut. Zazwyczaj czas jest podany na opakowaniu. Potem płyn albo ścieramy ciepłą wodą, albo odkurzamy, ale musi być to odkurzacz przystosowany do zbierania wody. Potem powinniśmy dać czas, by samochód wysechł.
W nagłych wypadkach, na przykład gdy coś zostanie rozlane, czy wypadnie żywność, można skorzystać z chusteczek do czyszczenia tapicerki. Są mało wydajne, więc nie nadają się do dużego sprzątania.
Zobacz również: Jak usunąć czekoladę z tapicerki?
Warto pamiętać, że jeśli nie mamy garażu, nie należy czyścić samochodu w zimie podczas mrozów, a latem w deszczowe dni. W pierwszym wypadku przy czyszczeniu na mokro płyn zamarza w tapicerce, rozsadza ją i niszczy, w drugim możemy spodziewać się pleśni.
W niektórych wypadkach do usunięcia zabrudzeń trzeba sięgnąć po inne środki niż popularne substancje czyszczące. Ślady po smarach lub jedzeniu najlepiej usuwa się za pomocą benzyny lub rozpuszczalnika ekstrakcyjnego. To substancje o intensywnym zapachu, ale bardzo szybko się ulatniają. Po czyszczeniu trzeba wywietrzyć samochód. Samo czyszczenia warto przeprowadzić w rękawiczkach, bo substancje te silnie i szybko wysuszają skórę. Należy też unikać czyszczenia nimi elementów klejonych, bowiem osłabiają siłę spojenia.
Zobacz również: Wady i zalety myjni ręcznej
Gumę i klej najłatwiej zamrozić substancjami stosowanymi do miejscowej krioterapii w wypadku urazów. Zamrożone zabrudzenie wykrusza się i zbiera odkurzaczem. Z kolei ślady po długopisach czy flamastrach można usunąć biurową taśmą klejącą. Wystarczy przykleić ją i odkleić w zabrudzonym miejscu.
REKLAMA
REKLAMA