Jak skutecznie pozbyć się brzydkich zapachów?
REKLAMA
REKLAMA
Brzydkie zapachy z naszej klimatyzacji bądź z pozostawionych resztek jedzenia w samochodzie są częstym problemem powodującym dyskomfort pasażerów i kierowcy. Żeby móc je skutecznie wyeliminować z naszego samochodu, musimy określić źródło brzydkich zapachów. Mogą one powstawać na siedzeniach, wykładzinie czy w innym miejscu. Jeśli po umyciu tapicerki detergentem, nieprzyjemny zapach nadal pozostaje w Twoim samochodzie, to znaczy, że nie został on do końca usunięty. Wówczas musimy użyć wyciągu bądź odkurzacza.
REKLAMA
Głównym powodem pojawiania się brzydkich zapachów jest klimatyzacja, ponieważ to przez nią dostają się do auta wszystkie toksyny z zewnątrz.
Środek, którego użyjemy nie powinien być toksyczny i musi być antyalergiczny. Przede wszystkim powinien mieć mocny zapach , który zabije woń jedzenia spożywanego w aucie, sierści zwierząt czy innych niepożądanych zapachów.
REKLAMA
Jeśli przyczyną jest nieprzyjemny zapach z klimatyzacji to wówczas możemy ją wyczyścić w warsztacie i problem powinien się rozwiązać. Innym sposobem jest zakup preparatu odświeżającego klimatyzację. Możemy zlecić również czyszczenie klimatyzacji ozonem, który dogłębnie przeczyści wentylację i pozbawi samochód zapachów, tj. jak papierosy czy pleśnie.
Przyczyną brzydkiego zapachu w naszym aucie mogą być pozostawione we wnętrzu samochodu resztki jedzenia bądź śmieci znajdujące się pod dywanikami. Zalecamy rutynowe używanie odświeżaczy do samochodów czyli tzw. zapachów, które oczyszczają powietrze w środku auta. Jeśli na własną rękę zabieramy się do usunięcia brzydkiego zapachu z samochodu to musimy wówczas zacząć od odkurzenia dywaników i wnętrza oraz od wyczyszczenia detergentem tapicerki. Jest to najprostszy sposób na przywrócenie świeżości i przyjemnego zapachu w naszym samochodzie.
Zobacz również: Pleśń w samochodzie, jak sobie z nią poradzić?
REKLAMA
Skupmy się zatem na metodach dezynfekcji naszej klimatyzacji. Jedną z nich, poza ozonową, jest metoda ultradźwiękowa. Polega ona na rozprowadzeniu we wnętrzu pojazdu środka dezynfekującego, który wnika nie tylko w parownik klimatyzacyjny , ale również w tapicerkę. Inną metodą jest metoda piankowa. Polega ona z kolei na umieszczeniu płynu dezynfekującego w formie pianki bezpośrednio na powierzchni parownika i w kanałach nawiewowych. Innym sposobem na pozbycie się przykrego zapachu jest wypranie tapicerki i siedzeń tzw. karcherem. Można to zrobić w myjni samochodowej lub w innym punkcie usługowym. Czasem tego typu czyszczenie daje dobry rezultat, szczególnie wtedy, kiedy przyczyną niemiłego zapachu nie jest klimatyzacja.
Często nowe auta prosto z fabryki również mają w sobie nieprzyjemny zapach. Wówczas czuć w środku plastik i inne chemiczne zapachy, które nie są dla nas przyjemne i są szkodliwe dla zdrowia. Sposobem na pozbycie się takich zapachów jest często wietrzenie auta , stosowanie zapachów wiszących, tzw. choinek i częste mycie tapicerki zapachowymi preparatami. Regularne stosowanie się do powyższych wskazówek sprawi, iż problem brzydkich zapachów powinien się rozwiązać i wyeliminować je na zawsze.
Zobacz również: Jak wysuszyć wnętrze samochodu?
REKLAMA
REKLAMA