REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak czyścić wnętrze pojazdu?

Jakubowski Ryszard
Warto dbać o swój samochód Fot. Jeep
Warto dbać o swój samochód Fot. Jeep

REKLAMA

REKLAMA

Ci, którzy lubią mieć w aucie higieniczną czystość, zwykle wiedzą co i czym czyścić. W sprzedaży jest dostatecznie dużo preparatów, ułatwiających usuwanie nawet największych zanieczyszczeń z tapicerki.

Kierowcy dzielą się na dwie kategorie: tych, co mają w samochodzie czyściej, niż w domu i tych, których wnętrze samochodu przypomina stajnię Augiasza..

REKLAMA

Nie zawsze jest czas na gruntowne mycie całego wnętrza. Bywa że musi wystarczyć samo wyczyszczenie dywaników, połączone z ich odkurzeniem. Aby uniknąć niespodzianek, przed tym ważnym zabiegiem trzeba sprawdzić, czy pod dywanikami nie zebrała się wilgoć. O niczym nie świadczy to, że są one na wierzchu idealnie suche. Trzeba je odchylić i sprawdzić, w jakim stanie się znajdują, a przy okazji obejrzeć rzadko kontrolowaną podłogę kabiny. Być może zaatakowała ją korozja, być może są odpryski lakieru które warto jak najszybciej zlikwidować. 

Zobacz również: Jak przywrócić blask lakieru?

Wilgoć pod dywanikami

Nie wysuszona wilgoć pod dywanikami prawie zawsze zostaje wciągnięta na ich wierzch przez odkurzacz i wówczas czas sprzątania auta znacznie się wydłuża. Nie tylko konieczne jest wyjęcie dywaników i ich suszenie, wietrzenie itp. zabiegi. Powstaje jeszcze problem do rozwiązania z odkurzaczem. Pół biedy, gdy jest to odkurzacz wodny. Jeżeli jest to klasyczny odkurzacz z workiem papierowym, lub starszy model z workiem płóciennym, wówczas woda, która zostanie wciągnięta do wnętrza tej maszyny, rozmiękczy papier worka lub wydostanie się przez płótno i zamoczy całe wnętrze odkurzacza. W porę nie usunięta może doprowadzić do zwarcia lub przebić w jego instalacji, a nawet – do skorodowania jego istotnych elementów.

Czyszczenie szyb

REKLAMA

Trzeba pamiętać starannym czyszczeniu wewnętrznych płaszczyzn szyb, zwłaszcza szyby przedniej. Na rynku są specjalne płyny, do szyb samochodowych, czyszczące i myjące całkowicie bez pozostawiania smug. Przynajmniej tak mówią napisy na ich etykietach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Smugi jednak pozostaną po użyciu nawet najlepszego z tych płynów, jeżeli do mycia szyby zostanie użyta brudna szmatka, a jeszcze będą gorsze, gdy szmatka ta będzie pozostawiała kłaczki i włoski. Musi więc to być szmatka czysta, dobrze chłonąca wodę, z której na szybie nie pozostaną żadne resztki. Bywa, że szyby są tak brudne (choć tego nie widać), że już po umyciu jednej lub dwóch szmata jest tak brudna, że nie nadaje się do użytku. Nie ma innego wyjścia, należą ją zamienić na inną, czystą.

Zobacz również: Jak wybrać wycieraczki?

Idealnie do czyszczenia szyb samochodowych nadaje się ściereczka irchowa. Gorzej spisują się ściereczki z mikrofibry lub starych ręczników, zaś zupełnie dobrze wykonane ze zwykłego płótna, najlepiej bez dodatków sztucznych włókien. Nie nadają się szmatki z materiałów nie wchłaniających wody lub chłonących je słabo, takich jak polar.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

REKLAMA

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

W 2024 r. wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Podsumowanie roku na polskich drogach

Komenda Główna Policji opublikowała wstępne dane dotyczące roku 2024 na polskich drogach. Wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Liczba ofiar śmiertelnych zmalała.

Jak odpalić samochód z kabli rozruchowych? Czy ważna jest kolejność?

Chyba większość kierowców spotkała sytuacja, w której nie mogli odpalić auta z powodu rozładowanego akumulatora. Czasem wystarczy noc z przymrozkami, aby samochód przestał współpracować. Z pomocą przychodzą wtedy kable rozruchowe i pojazd "dawca". Jak prawidłowo podłączyć kable, aby bezpiecznie odpalić auto? Podpowiadamy.

Rok 2024 w motoryzacji. Zmiany, wyzwania i przełomowe momenty

Rok 2024 przyniósł kluczowe zmiany i wyzwania dla przemysłu motoryzacyjnego. Zaostrzone regulacje, jak Fit for 55 i AFIR, przyspieszają przejście na elektromobilność, podczas gdy spadające zainteresowanie elektrykami, rosnąca konkurencja z Chin i niedostateczna infrastruktura ładowania utrudniają rozwój tego sektora. Eksperci podsumowują najważniejsze wydarzenia i trendy, które ukształtowały rynek motoryzacyjny w minionym roku, oraz dzielą się prognozami na przyszłość.

REKLAMA

Stop bandytom drogowym – projekt Ministerstwa Sprawiedliwości już gotowy

Stop bandytom drogowym – projekt Ministerstwa Sprawiedliwości już gotowy. Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha zapewnił, że osoby łamiące sądowy zakaz będą surowo karane i najmocniej odczują proponowane przez nas zmiany. Projekt nowego prawa jest już przygotowany.

Badanie techniczne pojazdu 2025 r. Ile wynosi?

Zgodnie z prawem o ruchu drogowym, każdy właściciel pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej, motoroweru, przyczepy lub samochodu osobowego przeznaczonego do zawodów sportowych jest obowiązany przedstawiać go do badania technicznego. Ile wynosi badanie techniczne pojazdu w 2025 r.?

REKLAMA