Jak usunąć zapach papierosów z samochodu?
REKLAMA
REKLAMA
Okna
Przede wszystkim musimy otworzyć wszystkie okna w samochodzie, a jeśli mamy auto o nadwoziu typu hatchback, liftback, kombi lub minivan, to również warto otworzyć bagażnik. Zapewnijmy wnętrzu naszego auta tyle świeżego powietrza, ile to możliwe. Najlepiej byłoby, gdybyśmy zadbali o jakieś bezpieczne miejsce (np. działka), gdzie moglibyśmy pozostawić otwarty samochód na cały dzień.
REKLAMA
Zobacz także: Jak wysuszyć wnętrze samochodu?
Tapicerka
Musimy usunąć odór z wszystkich części samochodu, pokrytych tkaniną. Najskuteczniejszą metodą jest wtarcie proszku do prania w tapicerkę. Pamiętajmy jednak, aby zrobić to delikatnie i koniecznie używać preparatu odpowiedniego dla prania kolorowego. W ten sposób unikniemy wybielenia materiału i brzydkich plam. Proszek należy pozostawić w samochodzie np. na całą noc, a następnie dokładnie odkurzyć. Możemy również umieścić w samochodzie na noc małą miseczkę z octem winnym, który powinien zadziałać podobnie do palonej kawy w starej szafie, czyli oczyścić auto z wszelkich zapachów. Jeśli jednak nie ufamy zapachowi octu, warto do miseczki z wodą wycisnąć sok z owoców cytrusowych, takich jak pomarańcza, cytryna czy grejpfrut. Trzeba jednak się liczyć z tym, że samochód będzie pachniał przez dłuższy czas właśnie cytrusami. Warto też porządnie wymyć wszystkie plastikowe i skórzane elementy. Powinniśmy stosować specjalnie przeznaczone do tego celu preparaty (dostępne w supermarketach).
Zobacz też: Jak czyścić wnętrze pojazdu?
Odświeżacz powietrza
Gdy wykonaliśmy już któryś powyżej wymienionych zabiegów, dopiero wówczas nadchodzi czas na odświeżacz powietrza. Wbrew pozorom najlepiej działają przeznaczone do rozpylania, a nie odświeżacze stałe, które możemy zawiesić gdzieś w samochodzie lub umieścić przy nawiewie ciepłego powietrza. Problemem może być jednak to, że dostępne w supermarketach preparaty nie do końca zdają egzamin. Najlepiej byłoby zamówić na stronie internetowej producenta odświeżacz z katalogu. Profesjonalne kosmetyki działają bardzo dobrze, dają trwały efekt i mimo tego, że są nieco droższe, wydatek się na pewno opłaci. Możemy też wtedy wybrać dowolny zapach. O ich jakości świadczy fakt, że są to odświeżacze stosowane do prania tapicerki na myjniach ręcznych. Na rynku są również dostępne specjalne odświeżacze do usuwania zapachu papierosów.
Zobacz także: Jak przygotować auto do długiego postoju?
Należy pamiętać, że same środki odświeżające zapach działają krótko i tak naprawdę nie mają szans z cuchnącym papierosami wnętrzem. Na szczęście istnieje kilka zabiegów, do których możemy się uciec, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Najważniejsze jest, że możemy zrobić to sami, zaoszczędzając przy tym sporo pieniędzy.
Polecamy: Samochód w firmie - zmiany od 1 kwietnia 2014
REKLAMA
REKLAMA