REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaka jest zalecana technika jazdy podczas dni słonecznych?

Jakubowski Ryszard
Prowadząc auto latem, tak jak podczas innych pór roku, trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach.
Prowadząc auto latem, tak jak podczas innych pór roku, trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach.

REKLAMA

REKLAMA

Jazda w dni słoneczne tylko teoretycznie należy do przyjemnych. Silne nasłonecznienie, refleksy słoneczne pochodzące z szyb mijanych samochodów i okiem przydrożnych budynków, nisko stojące słońce itp. mogą bardzo utrudniać jazdę i powodować nadmierne zmęczenie kierowcy.

Podstawą bezpiecznej jazdy w dni słoneczne, bez względu na porę roku, są dobre okulary przeciwsłoneczne. Najlepsze są specjalnie produkowane z myślą o kierowcach, ze szkłami polaryzującymi, które nie zmieniają w najmniejszym stopniu barw. Takie okulary są dość drogie, ale ich kupno jest bardzo opłacalne. Najgorsze są okulary z plastikowymi szybkami o modnych barwach zamiast normalnych szkieł, sprzedawane za niewielką cenę w hipermarketach i na straganach ulicznych, oraz – co jest naganne – na większości stacji paliw.

REKLAMA

Zobacz też: Jak przetrwać lato – poradnik dla kierowców bez „klimy”

REKLAMA

Optymalna barwa szkieł okularów przeciwsłonecznych dla kierowcy jest zbliżona do szarej. Dobrze spisują się okulary z napyloną po zewnętrznej stronie szkieł warstwą lustrzaną, odbijającą sporo światła. Niestety, ze względu na trendy panujące w modzie i poglądy związane z tzw. estetycznym wyglądem, okulary takie są dość trudno dostępne. Większość z nich nie ma zdolności do polaryzowania światła. Niestety, niektóre zmieniają dodatkowo barwy oglądanych przedmiotów i świateł, np czerwone wydaje się być pomarańczowym. Trzeba więc zwrócić baczną uwagę, czy wybrane okulary nie mają tego przykrego mankamentu.

Jeżeli nisko stojące słońce, np przed zachodem lub rano, świeci wprost w oczy kierowcy, należy skorzystać z osłon przeciwsłonecznych, w które jest wyposażony każdy samochód. Powszechnym błędem jest całkowite opuszczanie ich, co znacznie ogranicza pole widzenia kierowcy. Dlatego należy je opuszczać jedynie tak, aby tylko zasłaniały oślepiające słońce. Osłony te można w niektórych autach stosować także do przysłaniania bocznych szyb. Jeżeli to nie jest możliwe, warto wykonać taką osłonę samemu, choćby z kartonu, i zakładać ją na boczne okno tak aby podniesiona szyba przytrzymywała ją i nie pozwoliła opaść. Cały czas należy pamiętać o jak najmniejszym ograniczaniu pola widzenia kierowcy.

Zobacz też: Jak używać samochodu podczas upałów?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Słońce, świecące od tyłu na jadący samochód, może powodować oślepianie kierowcy przez lusterka. Można tego uniknąć dwojako: albo odpowiednio odchylając głowę, aby oczy nie znalazły się w miejscu, gdzie zbiegają się promienie odbite w lusterkach, albo opuszczając je tak, żeby drogę za pojazdem było widać najwyżej na odcinku 100 metrów. Oczywiście jest to zabieg doraźny i należy jak najszybciej przywrócić poprzednie ustawienie lusterek, natychmiast po ustaniu przyczyny zmiany ich ustawienia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA