REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaka jest zalecana technika jazdy podczas dni słonecznych?

Jakubowski Ryszard
Prowadząc auto latem, tak jak podczas innych pór roku, trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach.
Prowadząc auto latem, tak jak podczas innych pór roku, trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach.

REKLAMA

REKLAMA

Jazda w dni słoneczne tylko teoretycznie należy do przyjemnych. Silne nasłonecznienie, refleksy słoneczne pochodzące z szyb mijanych samochodów i okiem przydrożnych budynków, nisko stojące słońce itp. mogą bardzo utrudniać jazdę i powodować nadmierne zmęczenie kierowcy.

Podstawą bezpiecznej jazdy w dni słoneczne, bez względu na porę roku, są dobre okulary przeciwsłoneczne. Najlepsze są specjalnie produkowane z myślą o kierowcach, ze szkłami polaryzującymi, które nie zmieniają w najmniejszym stopniu barw. Takie okulary są dość drogie, ale ich kupno jest bardzo opłacalne. Najgorsze są okulary z plastikowymi szybkami o modnych barwach zamiast normalnych szkieł, sprzedawane za niewielką cenę w hipermarketach i na straganach ulicznych, oraz – co jest naganne – na większości stacji paliw.

REKLAMA

Zobacz też: Jak przetrwać lato – poradnik dla kierowców bez „klimy”

REKLAMA

Optymalna barwa szkieł okularów przeciwsłonecznych dla kierowcy jest zbliżona do szarej. Dobrze spisują się okulary z napyloną po zewnętrznej stronie szkieł warstwą lustrzaną, odbijającą sporo światła. Niestety, ze względu na trendy panujące w modzie i poglądy związane z tzw. estetycznym wyglądem, okulary takie są dość trudno dostępne. Większość z nich nie ma zdolności do polaryzowania światła. Niestety, niektóre zmieniają dodatkowo barwy oglądanych przedmiotów i świateł, np czerwone wydaje się być pomarańczowym. Trzeba więc zwrócić baczną uwagę, czy wybrane okulary nie mają tego przykrego mankamentu.

Jeżeli nisko stojące słońce, np przed zachodem lub rano, świeci wprost w oczy kierowcy, należy skorzystać z osłon przeciwsłonecznych, w które jest wyposażony każdy samochód. Powszechnym błędem jest całkowite opuszczanie ich, co znacznie ogranicza pole widzenia kierowcy. Dlatego należy je opuszczać jedynie tak, aby tylko zasłaniały oślepiające słońce. Osłony te można w niektórych autach stosować także do przysłaniania bocznych szyb. Jeżeli to nie jest możliwe, warto wykonać taką osłonę samemu, choćby z kartonu, i zakładać ją na boczne okno tak aby podniesiona szyba przytrzymywała ją i nie pozwoliła opaść. Cały czas należy pamiętać o jak najmniejszym ograniczaniu pola widzenia kierowcy.

Zobacz też: Jak używać samochodu podczas upałów?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Słońce, świecące od tyłu na jadący samochód, może powodować oślepianie kierowcy przez lusterka. Można tego uniknąć dwojako: albo odpowiednio odchylając głowę, aby oczy nie znalazły się w miejscu, gdzie zbiegają się promienie odbite w lusterkach, albo opuszczając je tak, żeby drogę za pojazdem było widać najwyżej na odcinku 100 metrów. Oczywiście jest to zabieg doraźny i należy jak najszybciej przywrócić poprzednie ustawienie lusterek, natychmiast po ustaniu przyczyny zmiany ich ustawienia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA