REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak myć samochód podczas upałów?

Jakubowski Ryszard
Jeśli myjąc swe auto nie będziemy uważać, to zamiast polepszyć jego wygląd, zaszkodzimy mu.
Jeśli myjąc swe auto nie będziemy uważać, to zamiast polepszyć jego wygląd, zaszkodzimy mu.
Mateusz Szymański

REKLAMA

REKLAMA

Mycie samochodu jest czynnością, która może zarówno pomóc jego estetycznemu wyglądowi, jak i mu zaszkodzić. Wszystko zależy od tego, jak zostanie wykonana.

Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z profesjonalnej myjni samochodowej (nawet samoobsługowej) gdzie wszystko, łącznie z detergentami i temperaturą wody myjącej jest dobrane pod kątem maksymalnej optymalizacji zabiegów kosmetycznych przeprowadzanych na karoserii auta. Jeżeli jest to niemożliwe z dowolnego powodu, a auto wymaga mycia, można to zrobić w warunkach domowych.

REKLAMA

Mycie auta na publicznym parkingu lub na ulicy w miejscu do tego nieprzeznaczonym, np. na brzegu rzek i odkrytych zbiorników wodnych jest nielegalne i może spotkać się z ostrymi i mało przyjemnymi represjami ze strony służb porządkowych.

Zobacz też: Przegląd auta po sezonie letnim - porady

REKLAMA

Do mycia samochodu można stosować w zasadzie tylko specjalne szampony, zawierające dodatki antykorozyjne i hydrofobowe, zapobiegające pozostawaniu kropel wody na powierzchni lakieru. Szampony te mają także silne środki zapobiegające wytrącaniu się wapnia, który jest jednym z minerałów, znajdujących się w wodzie zarówno czerpanej z rzek lub jezior, jak i studziennej lub wodociągowej. Jest on główną przyczyną powstawania brzydkich, jasnoszarych plamek na lakierze, jeżeli samochód po myciu nie zostanie bardzo dokładnie opłukany i osuszony.

Detergenty, zawarte w szamponach najkorzystniej działają w temperaturze około 50-60 stopni Celsjusza, a więc do mycia auta powinno się stosować wodę bardzo ciepłą, ale nie gorącą. Roztwór szamponu musi być przyrządzany w zalecanych proporcjach. Zbyt mało detergentu uniemożliwi usunięcie części zanieczyszczeń, np smarów. Nadmiar detergentu może uniemożliwić dokładne wypłukanie go nie tylko z zakamarków karoserii, ale także z większych płaszczyzn, np. z dachu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do mycia samochodu nadają się najlepiej specjalne, bardzo miękkie szczotki. Trochę gorzej spisują się gąbki. W ich porach mogą zatrzymywać się drobne ostre zanieczyszczenia, np. ziarnka piasku lub grubsze drobiny kurzu, którymi dość szybko i łatwo można doprowadzić do zmatowienia powierzchni lakieru. Najgorszym rozwiązaniem jest mycie karoserii szmatami, zwłaszcza owiniętymi na sztywnych szczotkach – zmiotkach. Jedynie felgi można myć szczotkami o dość sztywnym włosiu, najlepiej naturalnym. Nie stosować szczotek o sztywnym i grubym włosiu plastikowym.

Zobacz też: Jak zadbać o samochód na wiosnę i lato?

Podczas upałów samochód należy myć „na raty”, czyli natychmiast spłukiwać umyty fragment karoserii. W przeciwnym wypadku może nastąpić zasychanie detergentu zmieszanego z brudem, a tego rodzaju plamy bywają kłopotliwe do usunięcia. Po zakończeniu mycia należy starannie spłukać bieżącą wodą, najlepiej pod ciśnieniem, a potem osuszyć lakier strumieniem sprężonego powietrza albo bardzo miękkimi i czystymi ściereczkami, np irchowymi.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA