REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zapobiegać skutkom letnich burz, nawałnic i innych zjawisk meteorologicznych?

Jakubowski Ryszard
nie tylko zimą warunki pogodowe mogą szkodzić kierowcom fot. Fotolia
nie tylko zimą warunki pogodowe mogą szkodzić kierowcom fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Samochody bardzo często ulegają różnego rodzaju uszkodzeniom w wyniku zjawisk atmosferycznych, takich jak burze, gradobicia, ulewy, silne wiatry i huragany, itp. Straty są pokrywane z ubezpieczenia AC, o ile posiada je dane auto.

Nie można dostatecznie skutecznie zabezpieczyć samochodu przed gradobiciem, z wyjątkiem okrycia go czymś, co będzie dostatecznie tłumiło uderzenia brył lodowych. W skrajnym przypadku mogą to być dywaniki z wnętrza pojazdu, którymi można nakryć dach, a gdy ich starczy, to także szyby i maskę. Nieraz warto poświęcić kołdrę lub pierzynę – są one znacznie tańsze niż potrącony przez ubezpieczyciela tzw. udział własny w likwidacji szkody. Na wsiach znakomitym okryciem samochodu są snopki słomy – nie przedrze się przez nie nawet największa lodowa kula podczas gradobicia.

REKLAMA

Zobacz też: Samochód w lecie: czego nie wolno robić podczas upału?

Przed nadchodzącą burzą warto usunąć samochody spod drzew i energetycznych linii przesyłowych. Porywy wiatru, które często pojawiają się na samym początku burzy, mogą łamać gałęzie, a nawet – wywracać drzewa i słupy. Samochód stojący daleko od nich jest w takiej sytuacji prawie całkowicie bezpieczny – rzadko się zdarza tak silny wiatr, aby mógł przenieść ciężką, oderwaną od drzewa gałąź na odległość kilkudziesięciu metrów.

Zobacz też: Jak zadbać o samochód na wiosnę i lato?

Letnie burze charakteryzują się intensywnymi, choć na szczęście niezbyt długotrwałymi opadami. Powodują one wytworzenie się na nawierzchni drogi w początkowym okresie śliskiej mazi, złożonej z pyłu drogowego i kurzu, zmieszanych z wodą. Maź ta ma podobne właściwości jak gołoledź – wydłuża znacznie drogę hamowania i bardzo łatwo wpaść na niej w poślizg. Na szczęście jest ona dość szybko spłukiwana. Na jej miejsce pojawia się warstwa wody, czasem o grubości co najmniej kilkunastu milimetrów. Jeżeli opony samochodu mają zbyt płytką rzeźbę bieżnika, a na dodatek samochód jedzie zbyt szybko, część wody nie zostanie usunięta spod opony, tworząc pod nią klin wodny, Klin ten jest przyczyną bardzo niebezpiecznego zjawiska, nazywanego w fachowej literaturze aquaplanningiem. Koła nie dotykają wówczas drogi, ale unoszą się nad nią, co powoduje całkowitą utratę ich przyczepności, o wiele większą niż utrata przyczepności na gładkim lodzie. Oderwanie kół od nawierzchni drogi nie musi być i często nie jest duże: wystarczy milimetrowa warstwa wody pod kołami aby kierowca całkowicie utracił kontrolę nad pojazdem. Na dodatek nie ma i prawdopodobnie nigdy nie powstanie skuteczna metoda wychodzenia z poślizgu spowodowanego klinem wodnym. Samochód nie reaguje w takiej sytuacji ani na ruchy kierownicy, ani na hamowanie lub przyspieszanie. Jest bezwładną masą, przemieszczającą się po drodze siłą bezwładności w sposób całkowicie przypadkowy. Jedynym sposobem na uniknięcie śmiertelnej pułapki aquaplanningu jest radykalne zmniejszenie prędkości do takiej, przy której nie powstanie klin wodny. Im gorsza jakość bieżnika opon, tym prędkość ta musi być mniejsza.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA