REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Litwie?

Kajetan Puszek
Jeżdżąc po Litwie trzeba pamiętać, że dzieci do lat 3 muszą podróżować na tylnym siedzeniu w specjalnie przystosowanych do ich rozmiaru fotelikach.
Jeżdżąc po Litwie trzeba pamiętać, że dzieci do lat 3 muszą podróżować na tylnym siedzeniu w specjalnie przystosowanych do ich rozmiaru fotelikach.

REKLAMA

REKLAMA

Podróżowanie na Litwę jest ułatwione ze względu na jej przynależność do strefy Schengen. Warto dowiedzieć się więcej o naszym wschodni sąsiedzie w kwestii przepisów drogowych, ponieważ ta wiedza może posłużyć nam jako materiał do pasjonującej wycieczki objazdowej po tym kraju.

Podstawowe przepisy

Z racji przynależności Litwy do strefy Schengen nie ma tradycyjnej kontroli paszportowej, jednak nadal istnieje obowiązek posiadania dokumentu tożsamości w razie kontroli. Pobyt do 90 dni w krajach UE nie wymaga żadnych dodatkowych dokumentów czy wiz. Tolerancja na obecność alkoholu dla kierowców ze stażem mniejszym niż dwa lata wynosi 0,2 promila, dla normalnych kierowców – 0,4 promila. Od 10 listopada do 1 kwietnia należy używać opon zimowych. Dzieci do lat 3 muszą podróżować na tylnym siedzeniu w specjalnie przystosowanych do ich rozmiaru fotelikach. Dzieci do lat 12 mogą siedzieć na przednim, siedzeniu, ale też nie może się to obyć bez fotelika.

REKLAMA

Zobacz też: Jak rozmieszczać bagaż i inne przedmioty w samochodzie?   

REKLAMA

Jazda w zapiętych pasach bezpieczeństwa jest obowiązkowa na wszystkich siedzeniach pojazdu. Używanie świateł mijania obowiązuje przez cały rok , a rozmowy przez telefon komórkowy są zabronione. Wyjątkiem jest użycie zestawu głośnomówiącego. Od 10 listopada do 1 k

Zwietnia należy używać opon zimowych. Ograniczenia prędkości wyglądają następująco : 130/110 km/h – autostrady, 110/100 – drogi dwupasmowe, 90 km/h – zabudowany a 70 km/h– pozostałe drogi. Wymaganym wyposażeniem jest trójkąt ostrzegawczy, gaśnica oraz apteczka pierwszej pomocy. Minimalna głębokość bieżnika wynosi – 1.6 mm.

Zobacz też: Jak wybrać bagażnik dachowy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W razie wypadku należy postępować z ogólnie przyjętym protokołem. W przypadku kolizji każdy ma obowiązek powiadomienia policji podczas gdy są ranni lub ofiary śmiertelne lub zderzyły się więcej niż dwa pojazdy. Innym przypadkiem zmuszającym nas do wezwania organów ścigania jest fakt, że na miejscu wypadku, której mienie zostało uszkodzone, osoba poszkodowana jest nieobecna. Zaleca się, aby wszyscy uczestnicy kolizji posiadali prawo jazdy, dowód rejestracyjny oraz polisę ubezpieczeniową. Niedopuszczalne jest bycie w tym czasie pod wpływem alkoholu. 

Jeżeli nie wystąpiły przypadki opisane powyżej, nie ma obowiązku zgłaszania wypadku na policje. Wówczas wypełniamy Deklaracje Wypadku Drogowego lub opisać okoliczności i przebieg wypadku na kartce wraz z danymi personalnymi uczestników oraz zebrać ich podpisy i świadków.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

REKLAMA

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

REKLAMA

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

REKLAMA