Jakie przepisy drogowe obowiązują w Szwajcarii?
REKLAMA
REKLAMA
Podstawowe informacje
Podróż do Szwajcarii nie wymaga posiadania wizy, jednak potrzebny jest do tego paszport z minimum 6 – miesięcznym terminem ważności lub dowód osobisty. Nie ma określonej wartości pieniężnej na każdy dzień pobytu, jednak może być od nas wymagane pokazanie ważnej karty kredytowej, lecz robi się to tylko w skrajnych przypadkach. Nie ma większych ograniczeń przy wwożeniu czy wymianie pieniędzy. Przepisy celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów.
REKLAMA
Zobacz też: Jakie są przepisy celne w Rosji?
Przepisy drogowe
W Szwajcarii dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila. Prawo nakazuje podróżowanie w zapiętych pasach bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach. Na autostradach ograniczenie prędkości wynosi 120 km/h. Na terenie zabudowanym musimy zwolnić do 50 km/h a na terenie niezabudowanym maksymalnie możemy poruszać się z prędkością 80 km/h. Posiadanie gaśnicy i apteczki pierwszej pomocy jest zalecane, ale nie obowiązkowe. Jazda na włączonych światłach musi odbywać się tylko za dnia, nie ma obowiązku jeżdżenia na nich przez całą dobę.
Zobacz też: Czy należy martwić się zaparowanymi reflektorami? Porada
REKLAMA
W Szwajcarii będziemy musieli zakupić roczną winietę, która należy posiadać niezależnie od okresu pobytu w tym kraju. Można ją zakupić na przejściach granicznych bądź online. Do 3 lat można poruszać się na podstawie polskiego prawa jazdy, później należy wymienić je na szwajcarskie. Zimą należy jeździć na oponach zimowych a w najbardziej niebezpiecznych rejonach zaleca się używanie łańcuchów. Ważnym przepisem w Szwajcarii jest zakaz posiadania urządzeń antyradarowych, za którą grozi od 800 do 1000 CHF oraz konfiskata aparatury.
Podróżowanie po kraju jest swobodne, poza terenami , na których panuje zakaz lub ograniczenie dla pojazdów spalinowych. Dzieje się tak , ze względu na ochronę górskich terenów o dużej wartości przyrodniczej.
REKLAMA
REKLAMA