REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Szwecji?

Kajetan Puszek
Ograniczenia prędkości na szwedzkich drogach zależą od panujących warunków.
Ograniczenia prędkości na szwedzkich drogach zależą od panujących warunków.

REKLAMA

REKLAMA

Do monarchii położonej w sercu Skandynawii możemy dostać się promem. Przed wjazdem na szwedzkie autostrady zapoznajmy się z przepisami drogowymi obowiązującymi w tym kraju.

Podstawowe przepisy

Szwecja jest częścią UE, więc do wjazdu do tego kraju, potrzebny jest nam ważny dowód osobisty lub paszport. Wymaganym wyposażeniem pojazdu jest trójkąt ostrzegawczy; władze zwracają uwagę również na zapięte pasy bezpieczeństwa u pasażerów i, rzecz jasna, u kierowcy. Minimalna głębokość bieżnika wynosi 1,6 mm, zalecane jest natomiast 3 mm. Tak jak w Polsce, samochód musi mieć gaśnicę oraz apteczkę. Dodatkowo musimy zabrać ze sobą komplet zapasowych żarówek. Istnieje obowiązek jazdy na oponach zimowych od 1 grudnia do 31 marca oraz posiadania na wyposażeniu kompletu łańcuchów przeciwpoślizgowych. Podróż z dzieckiem do 135 cm wzrostu wymaga przygotowania w postaci fotelika z homologacją UE.

REKLAMA

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Mołdawii?

Ograniczenia prędkości na szwedzkich drogach przedstawiają się następująco:

- 120 km/h – autostrady
- 100 km/h – drogi ekspresowe
- 60 km/h teren zabudowany

Nie przywiązujmy się do tych ograniczeń, gdyż mogą one ulec zmianie w zależności od warunków i bezpieczeństwa na danej drodze. W Królestwie Szwecji istnieje obowiązek jazdy na światłach przez cały rok.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mandaty i policja

Policja bardzo restrykcyjnie karze za wykroczenia drogowe. Szwedzkie władze szczególnie wyczulone są na jazdę po spożyciu alkoholu. W Szwecji dozwolony limit stężenia alkoholu we krwi wynosi 0,2 promila, a w wydychanym powietrzu - 0,1 mg/l. Delikwenci przyłapani na jeździe po kieliszku mogą zostać ukarani wysokim mandatem, zabraniem prawa jazdy bądź nawet aresztem. Ważne, aby pamiętać o zachowaniu trzeźwości także podczas przeprawy promowej, często bowiem można trafić na kontrole policyjne w portach.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w San Marino?

Mandaty to spory wydatek dla polskiego kierowcy. Przekroczenie prędkości, w zależności od skali wykroczenia, kierowca przypłaci mandatem od 800 do 2000 SEK (od 362 do 907 złotych). Za brak zapiętych pasów zapłacimy 600 SEK (272 zł).

REKLAMA

Szwecja może poszczycić się szerokimi autostradami, których łącznie jest 1500 kilometrów. Dobra wiadomość dla kierowców – wszystkie są bezpłatne, tak samo jak drogi ekspresowe. Płatny jest jedynie przejazd mostem Oresund, łączącym Szwecję z Danią. Jednorazowa opłata za przejazd dla samochodów osobowych wynosi 275 SEK (124 zł).

Przyjeżdżając do Szwecji warto wykupić polisę AC oraz assistance, ponieważ są tam bardzo wysokie koszty holowania. W tym zalesionym kraju dużym niebezpieczeństwem jest zwierzyna leśna (np. łosie), która jest przyczyną częstych kolizji. Musimy zwracać na to szczególną uwagę. Na niektórych odcinkach dróg informują o tym zagrożeniu znaki ostrzegawcze.

Co warto zwiedzić ?

Z pewnością trzeba zobaczyć stolicę Szwecji (Sztokholm), oddaloną o 50 km Uppsalę, Goeteborg, Malmo oraz Lund czy Linkoping. W stolicy najważniejsze zabytki, to: Vasamuseet - Muzeum Okrętu Waza, skansen, Storykyrkan – kościół osławiony dzięki koronacjom monarchów, a także Pałac Królewski, w którym rezyduje rodzina królewska.

Zobacz też: Kraje, w których używa się euro



Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

Rekordowa sprzedaż samochodów w grudniu. Toyota i Renault wciąż obiektami największego pożądania

Specjalne oferty na koniec roku oraz widmo wyższych cen od nowego roku spowodowały historyczny miesiąc w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Zarejestrowano najwięcej samochodów od początku notowań, a wszystkie marki samochodów osobowych z TOP 20 odnotowały wzrost rejestracji.

Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

REKLAMA

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

W 2024 r. wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Podsumowanie roku na polskich drogach

Komenda Główna Policji opublikowała wstępne dane dotyczące roku 2024 na polskich drogach. Wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Liczba ofiar śmiertelnych zmalała.

REKLAMA

Jak odpalić samochód z kabli rozruchowych? Czy ważna jest kolejność?

Chyba większość kierowców spotkała sytuacja, w której nie mogli odpalić auta z powodu rozładowanego akumulatora. Czasem wystarczy noc z przymrozkami, aby samochód przestał współpracować. Z pomocą przychodzą wtedy kable rozruchowe i pojazd "dawca". Jak prawidłowo podłączyć kable, aby bezpiecznie odpalić auto? Podpowiadamy.

Rok 2024 w motoryzacji. Zmiany, wyzwania i przełomowe momenty

Rok 2024 przyniósł kluczowe zmiany i wyzwania dla przemysłu motoryzacyjnego. Zaostrzone regulacje, jak Fit for 55 i AFIR, przyspieszają przejście na elektromobilność, podczas gdy spadające zainteresowanie elektrykami, rosnąca konkurencja z Chin i niedostateczna infrastruktura ładowania utrudniają rozwój tego sektora. Eksperci podsumowują najważniejsze wydarzenia i trendy, które ukształtowały rynek motoryzacyjny w minionym roku, oraz dzielą się prognozami na przyszłość.

REKLAMA