REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Przepisy drogowe na Cyprze

Kajetan Puszek
Drogi cypryjskie mają dobra nawierzchnie, fot. newspress
Drogi cypryjskie mają dobra nawierzchnie, fot. newspress

REKLAMA

REKLAMA

Cypr to wyspa położona na Morzu Śródziemnym, która rozciąga się na skrzyżowaniu szlaków Azji, Europy i Afryki. Podzielona jest na strefy wpływów – grecką i turecką. W części południowej (greckiej), zdominowanej przez turystów z całego świata, obowiązuje lewostronny ruch drogowy.

Informacje podstawowe

Cypr jest częścią UE, dlatego też dokumentem uprawniającym do bezwizowego przebywania na jego terenie, jest paszport lub dowód osobisty. Wyspa podzielona jest na dwie strefy wpływów – grecką i turecką. Obie części oddzielone są od siebie tzw. linią demarkacyjną, którą można przekroczyć w wyznaczonych punktach kontrolnych, m.in. w stolicy Nikozji oraz w Strovilia i Pergamos. Ledra Palace w stolicy państwa jest głównym przejściem granicznym dla pieszych. W pozostałych punktach można przekroczyć granicę z Turcją samochodem.

REKLAMA

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Hiszpanii?

REKLAMA

Pobyt po stronie tureckiej wiąże się z dużymi obostrzeniami celnymi. Mimo że przekroczenie granicy następuje bezwizowo (paszport lub dowód osobisty), to pobyt w północnej części może wynosić maksymalnie jeden dzień. Powrót musi odbyć się do godziny 17.30.

Przekroczenie granicy jest równoznaczne z uiszczeniem opłaty. Jeżeli zdecydujemy się na wycieczkę w północną część wyspy, to pamiętajmy, że wartość zakupionych produktów nie może przekroczyć 135 euro. Ponadto towary wyprodukowane na miejscu mogą zostać skonfiskowane na przejściu granicznym. Legalnie możemy przewieźć dwa litry alkoholu i dwie paczki papierosów.

Przepisy drogowe

Kierowcy muszą przygotować się na lewostronny ruch, który obowiązuje na wyspie. Największe kurorty połączone są siatką autostrad o dobrej nawierzchni. Jedna z nich prowadzi na sam szczyt góry Olimpos (1952 m.n.p.m).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polskie i międzynarodowe prawo jazdy jest honorowane przez władze cypryjskie. Wszystkie znaki drogowe umiejscowione są po lewej stronie drogi, do czego trudno się przyzwyczaić, podobnie jak do skrzyni biegów, umiejscowionej po lewej stronie.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w San Marino?

Prędkość minimalna na autostradach wynosi 65 km/h, górna granica osiąganej prędkości to 100 km/h. Na pozostałych drogach ograniczenie wynosi 80 km/h, o ile nie występują znaki z niższymi limitami. Na przednim i tylnym siedzeniu obowiązuje jazda w zapiętych pasach bezpieczeństwa. Dzieci poniżej 12. roku życia i poniżej 150 cm wzrostu powinno się przewozić w specjalnych fotelikach. Dopuszczalny limit alkoholu we krwi to 0,9 promila.

Wypożyczalnie samochodów

REKLAMA

Grecka część wyspy odwiedzana jest przez tysiące turystów, głównie ze względu na gorący klimat i piękne krajobrazy. Na Cyprze funkcjonuje wiele wypożyczalni samochodowych, najtańsze oferty dostępne są za 25-30 euro za dzień. W Nikozji za wypożyczenie Opla Astry (1.4) w wypożyczalni „Europcar” na 2 dni zapłacimy 140 Euro. Jest to cena za wynajem w środku sezonu.

Zawsze możemy zadowolić się autem niższej klasy z bogatej oferty wypożyczalni – wówczas mamy szansę zaoszczędzić nawet połowę tej kwoty. Warto wiedzieć, że wypożyczone auta mają czerwone rejestracje, przez co możemy liczyć na sporą pobłażliwość ze strony miejscowych kierowców, zaprawionych w jeździe w ruchu lewostronnym.

Najważniejsze atrakcje

Na Cyprze do najważniejszych ośrodków należy Nikozja, w której znajdują się weneckie mury oraz „martwa strefa”. Najpopularniejsze kurorty to Ayia Napa, Larnaca (południowe wybrzeże). Limassol to jednocześnie najważniejszy port na wyspie oraz drugie co do wielkości miasto wyspy. Dech w piersiach zapierają widoki plaż (Kourion, Pissouri) oraz wysokogórska roślinność Gór Troodhos. W obrębie tychże gór znajdują się największe winne wioski na Cyprze. Historyczny charakter najlepiej wyraża starożytny Kourion. 

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Bośni i Hercegowinie?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

REKLAMA

Rekordowa sprzedaż samochodów w grudniu. Toyota i Renault wciąż obiektami największego pożądania

Specjalne oferty na koniec roku oraz widmo wyższych cen od nowego roku spowodowały historyczny miesiąc w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Zarejestrowano najwięcej samochodów od początku notowań, a wszystkie marki samochodów osobowych z TOP 20 odnotowały wzrost rejestracji.

Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

REKLAMA

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

REKLAMA