REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Finlandii?

Kajetan Puszek
Finlandia to kraj który w dużej mierze pokryty jest terenami bezludnymi. fot. BMW
Finlandia to kraj który w dużej mierze pokryty jest terenami bezludnymi. fot. BMW

REKLAMA

REKLAMA

Do Helsinek możemy dostać się promem bezpośrednio z Gdyni bądź przejechać krajami bałtyckimi trasą krajoznawczą. Bez względu na wybór trasy – u celu naszej podróży będziemy musieli poruszać się w ciężkich warunkach atmosferycznych. Podczas podróżowania po fińskich drogach duże zagrożenie stanowią łosie i renifery, które tarasują drogi w rejonach lasów. Nie zawsze ostrzegają przed stosowne znaki.

Podstawowe przepisy

Jeżeli znajdziemy się już na terytorium Finlandii, znajomość przepisów pomoże nam w uniknięciu mandatu oraz w bezpieczniejszej jeździe po tym kraju. Podobnie jak w większości krajów Europy, obowiązkowe jest używanie pasów bezpieczeństwa na przednich siedzeniach. Na tylnych siedzeniach muszą być one zapięte, tylko i wyłącznie jeśli model samochodu , którym jedziemy - jest w nie wyposażony. Podczas zimy – od 1 grudnia do końca lutego – obowiązkowe jest używanie opon okolcowanych.

REKLAMA

Jak przystało na skandynawski kraj, przez cały sezon zimowy musimy jeździć w zimowych oponach. Wymagane jest używanie świateł mijania przez cały rok. Najbardziej istotnym wyposażeniem jest kamizelka odblaskowa, która musi się znajdować w kabinie pasażera. Przechowywanie jej w bagażniku traktowane jest jako wykroczenie. Podróżowanie po finlandzkich drogach nie wymaga wyrobienia międzynarodowego prawa jazdy.

Zobacz też: Jak dbać o opony w samochodzie?

REKLAMA

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi – 0,5 promila. Ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym wynosi 50 km/h, 80 km/h w niezabudowanym oraz 120 km/h na autostradach. W okresie zimowym zdarza się , że w przypadku autostrad ograniczenie prędkości zostaje zmniejszone do 100 km/h.

W Finlandii za nieużywanie pasów bezpieczeństwa grozi nam mandat w wysokości 35 euro, od 10 – 40 euro dostaniemy za nieprawidłowe parkowanie. Ten kraj jest bardzo surowy w kwestii karania kierowców – za przekroczenie prędkości o 20 km/h można otrzymać mandat od 70 -120 euro. Obcokrajowcy i tak postawieni są w lepszej sytuacji od Finów – którzy otrzymują mandaty naliczane na podstawie wysokości zarobków. W systemie karania kierowców uwzględnia się także ilość osób na utrzymaniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Czy inspektor może wystawić mandat?

Ciekawą propozycją jest wycieczka krajoznawcza kamperem po terytorium Finlandii, która może być połączona z wędkowaniem. Doskonałe warunki panują w prowincji Taivalkosk, która położona jest niespełna 150 km od koła podbiegunowego.

Możliwości dojazdu

Samochodem mamy trzy możliwości dojazdu z Polski. Pierwsza – krajoznawcza, czyli podróż samochodem przez Estonię i stamtąd promem z Tallina do Helsinek. Drugą jest przepłynięcie promem przez Bałtyk za pośrednictwem któregoś z przewoźników. Rekomendujemy przepłynięcie trasy relacji Gdynia – Helsinki firmą „Finnlines” za cenę 290 złotych. W pakiecie usługi wliczona jest podróż w kabinie w jedna stronę. Alternatywnym rozwiązaniem jest skorzystanie z rejsu z terytorium Niemiec.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

REKLAMA

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA