REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Przepisy drogowe w Finlandii

Kajetan Puszek
W Finlandii nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy, fot. Jeep
W Finlandii nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy, fot. Jeep

REKLAMA

REKLAMA

Finlandia to państwo o umiarkowanym chłodnym klimacie, w którym zachodzi zjawisko nocy i dnia polarnego. Kraj, w którym przeważają lasy i jeziora, jest doskonały do zwiedzania go samochodem. Poznajmy podstawowe przepisy drogowe kraju św. Mikołaja.

Przepisy drogowe

REKLAMA

W Finlandii nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy. Obligatoryjne jest posiadanie wszystkich dokumentów samochodu (tj. dowodu rejestracyjnego) oraz ważnego ubezpieczenia. Wszystkich pasażerów obowiązuje nakaz jazdy w pasach bezpieczeństwa. Od 1 grudnia do 1 marca mamy obowiązek jazdy na oponach zimowych. Jazda na włączonych światłach mijania wymagana jest przez cały rok. Prawo zezwala na jazdę w oponach okolcowanych.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują na Węgrzech?

REKLAMA

Maksymalna prędkość osiągana na autostradach nie może przekraczać 120 km/h, a 90 km/h na drogach ekspresowych. Poza obszarem zabudowanym, maksymalna prędkość poruszania się wynosi 80 km/h,  a od 30-40 km/h w miastach. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi to 0,5 promila. Policja często przeprowadza kontrole drogowe, dlatego też miejmy się na baczności podczas beztroskich wojaży samochodowych.

Finowie dostosowują się do obowiązujących przepisów, rzadko więc zdarzają się tam korki. Szczególną uwagę należy zwrócić na zwierzynę leśną – renifery i łosie, niebezpieczne dla ruchu drogowego. Przy drogach znajdują się znaki ostrzegawcze, informujące o zagrożeniu ze strony zwierzyny leśnej. Zimą problemy sprawiają również niektóre drogi, których nawierzchnia jest śliska i oblodzona.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto wiedzieć, że serwisy i warsztaty samochodowe zwykle czynne są w godzinach od 7 do 21, stacje benzynowe oferują natomiast całodobową obsługę. Przed wyjazdem warto zapoznać się z kilkoma fińskimi słowami, np. stacja benzynowa, benzyna bezołowiowa – znacznie ułatwi nam to podróżowanie.

Zobacz też: O czym należy pamiętać wyjeżdżając za granicę?

REKLAMA

Autostrady nie są płatne, lecz fińska policja potrafi karcić kierowców drakońskimi karami za przestępstwa drogowe. Finlandia jako jeden z niewielu krajów nie posiada ustalonego taryfikatora mandatów. Wysokość mandatów obliczana jest na podstawie zarobków i ilości osób na utrzymaniu kierowcy. Mimo że ta zasada nie dotyczy obcokrajowców, nakładane w Finlandii mandaty należą do najwyższych w UE.

Za nieprawidłowe parkowanie możemy dostać od 10 do 40 euro grzywny, za przekroczenie prędkości do 20 km/h – od 70 do 115 euro. Dużo większy wymiar kary nakładany jest w przypadku odholowania pojazdu. Jeśli poruszamy się dieslem po finlandzkich drogach, to nie zdziwmy się, jak odmówią nam tankowania na niektórych stacjach. Specjalnie oznaczone dystrybutory z paliwem przeznaczone są tylko dla określonej grupy społecznej, która posiada zwolnienia podatkowe.

Co warto zobaczyć?

W Helsinkach na uwagę zasługuje dzielnica Kruununhaka, można w niej podziwiać domy z XVI i XVII wieku. Do sztandarowych zabytków zalicza się Plac Senacki, Uniwersytet Yliopisto oraz siedziba rządu finlandzkiego, czyli budynek parlamentu. Warto przejść się Mostem Pikasilta, który datowany jest na 1878 rok.

Ponadto, można wybrać się do dawnej stolicy Finlandii, położonej w południowo-zachodniej części kraju – Turku. W Tampere znajduje się główna siedziba Nokii oraz średniowieczny kościół z XV wieku.

Zobacz też: Jakie leczenie pokrywa Europejska Karta Ubezpieczania Zdrowotnego - EKUZ?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA