REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Przepisy drogowe w Finlandii

Kajetan Puszek
W Finlandii nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy, fot. Jeep
W Finlandii nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy, fot. Jeep

REKLAMA

REKLAMA

Finlandia to państwo o umiarkowanym chłodnym klimacie, w którym zachodzi zjawisko nocy i dnia polarnego. Kraj, w którym przeważają lasy i jeziora, jest doskonały do zwiedzania go samochodem. Poznajmy podstawowe przepisy drogowe kraju św. Mikołaja.

Przepisy drogowe

REKLAMA

W Finlandii nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy. Obligatoryjne jest posiadanie wszystkich dokumentów samochodu (tj. dowodu rejestracyjnego) oraz ważnego ubezpieczenia. Wszystkich pasażerów obowiązuje nakaz jazdy w pasach bezpieczeństwa. Od 1 grudnia do 1 marca mamy obowiązek jazdy na oponach zimowych. Jazda na włączonych światłach mijania wymagana jest przez cały rok. Prawo zezwala na jazdę w oponach okolcowanych.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują na Węgrzech?

REKLAMA

Maksymalna prędkość osiągana na autostradach nie może przekraczać 120 km/h, a 90 km/h na drogach ekspresowych. Poza obszarem zabudowanym, maksymalna prędkość poruszania się wynosi 80 km/h,  a od 30-40 km/h w miastach. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi to 0,5 promila. Policja często przeprowadza kontrole drogowe, dlatego też miejmy się na baczności podczas beztroskich wojaży samochodowych.

Finowie dostosowują się do obowiązujących przepisów, rzadko więc zdarzają się tam korki. Szczególną uwagę należy zwrócić na zwierzynę leśną – renifery i łosie, niebezpieczne dla ruchu drogowego. Przy drogach znajdują się znaki ostrzegawcze, informujące o zagrożeniu ze strony zwierzyny leśnej. Zimą problemy sprawiają również niektóre drogi, których nawierzchnia jest śliska i oblodzona.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto wiedzieć, że serwisy i warsztaty samochodowe zwykle czynne są w godzinach od 7 do 21, stacje benzynowe oferują natomiast całodobową obsługę. Przed wyjazdem warto zapoznać się z kilkoma fińskimi słowami, np. stacja benzynowa, benzyna bezołowiowa – znacznie ułatwi nam to podróżowanie.

Zobacz też: O czym należy pamiętać wyjeżdżając za granicę?

REKLAMA

Autostrady nie są płatne, lecz fińska policja potrafi karcić kierowców drakońskimi karami za przestępstwa drogowe. Finlandia jako jeden z niewielu krajów nie posiada ustalonego taryfikatora mandatów. Wysokość mandatów obliczana jest na podstawie zarobków i ilości osób na utrzymaniu kierowcy. Mimo że ta zasada nie dotyczy obcokrajowców, nakładane w Finlandii mandaty należą do najwyższych w UE.

Za nieprawidłowe parkowanie możemy dostać od 10 do 40 euro grzywny, za przekroczenie prędkości do 20 km/h – od 70 do 115 euro. Dużo większy wymiar kary nakładany jest w przypadku odholowania pojazdu. Jeśli poruszamy się dieslem po finlandzkich drogach, to nie zdziwmy się, jak odmówią nam tankowania na niektórych stacjach. Specjalnie oznaczone dystrybutory z paliwem przeznaczone są tylko dla określonej grupy społecznej, która posiada zwolnienia podatkowe.

Co warto zobaczyć?

W Helsinkach na uwagę zasługuje dzielnica Kruununhaka, można w niej podziwiać domy z XVI i XVII wieku. Do sztandarowych zabytków zalicza się Plac Senacki, Uniwersytet Yliopisto oraz siedziba rządu finlandzkiego, czyli budynek parlamentu. Warto przejść się Mostem Pikasilta, który datowany jest na 1878 rok.

Ponadto, można wybrać się do dawnej stolicy Finlandii, położonej w południowo-zachodniej części kraju – Turku. W Tampere znajduje się główna siedziba Nokii oraz średniowieczny kościół z XV wieku.

Zobacz też: Jakie leczenie pokrywa Europejska Karta Ubezpieczania Zdrowotnego - EKUZ?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
89 stacji ładowania pojazdów elektrycznych już jest, w planach 60 nowych. Gdzie?

Kierowcy z Łodzi mają już 89 punktów, w których mogą naładować samochody elektryczne. Łódzki magistrat poinformował, że kolejnych 60 stacji jest w planach. 

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni. Widać to zwłaszcza w zatłoczonych miastach. Z badań wynika także, że kobiety bardziej skupiają się na kwestiach ekologicznych. 

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii, 0,2 promile w Polsce. Jazda pod wpływem powodem 6500 zgonów w UE

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii i Malcie, 0,2 promile w Polsce. Okazuje się, że jazda pod wpływem jest powodem 6500 zgonów w Unii Europejskiej. Państwa planują jednak obniżanie limitów. Gdzie jest całkowity zakaz prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu?

Nowy samochód dla Polaka: nie elektryk i nie auto z tradycyjnym silnikiem – więc co

Najpierw decyzja Unii Europejskiej o rychłym zaprzestaniu rejestracji i produkcji aut z tradycyjnymi silnikami na benzynę i olej napędowy. Teraz wahanie, i nieoficjalne wiadomości, że z tak radykalnym krokiem trzeba zaczekać. Zamieszkanie na rynku motoryzacyjnym trwa i czy wpływa znacząco na decyzje zakupowe?

REKLAMA

Stacje ładowania elektryków w Polsce co 3,3 km (średnio). Maksymalnie 76 km. Mapa zagęszczenia. Kierowcy elektryków czy spalinówek – kto ma lepiej?

Tylko 3,3 km dzieli średnio w Polsce najbliżej sąsiadujące ze sobą stacje ładowania aut elektrycznych – wynika z analizy Powerdot Data Center. Pomimo, że odległość ta jest zdumiewająco mała, to na mapie Polski wciąż jest kilka białych plam ze słabo rozwiniętą infrastrukturą. 

16-latek urządził sobie tor wyścigowy na parkingu przed marketem

16-letni drifter urządzał sobie tor wyścigowy na parkingu przed jednym z piaseczyńskich marketów. Został złapany na gorącym uczynku. Sprawą zajmie się sąd rodzinny.

KGP: 99 237 interwencji, 415 wypadków drogowych, 31 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 237 interwencji.

15-latek zabrał na przejażdżkę starszych kolegów swoim samochodem. Auto dachowało

15-latek kupił samochód i zabrał dwóch starszych kolegów na przejażdżkę. Chłopak stracił panowanie nad pojazdem i doprowadził do dachowania. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. 

REKLAMA

Jechał tak pijany na skuterze, że gdy się wywrócił to zasnął

O takim zdarzeniu policjanci dawno nie słyszeli. 31-letni kierowca skutera jechał tak pijany, że gdy stracił panowanie nad pojazdem i wywrócił się - zasnął. 

Pijany motocyklista uciekał przed policją, do aresztu trafił... jego pasażer

33-letni motocyklista nie zatrzymał się do policyjnej kontroli. Podczas ucieczki spowodował kolizję. Okazało się, że był pijany, a jego pasażer poszukiwany do odbycia kary. 

REKLAMA