Jakie przepisy drogowe obowiązują w Irlandii?
REKLAMA
REKLAMA
Podstawowe informacje i przepisy
REKLAMA
Republika Irlandii jest częścią Unii Europejskiej od 1973 roku. Jak we wszystkich krajach wspólnoty, obowiązują w niej zasady konwencji wiedeńskiej. Często jednak jej postulaty są traktowane drugorzędnie w stosunku do prawa rodzimego. Dlatego też warto poznać obowiązujące przepisy drogowe oraz wymagane wyposażenie, aby uczestnictwo w irlandzkim ruchu drogowym obyło się bez przykrych konsekwencji prawnych.
Zobacz też: Dekalog podróżnika
REKLAMA
Wymagane wyposażenie pojazdu różni się od obowiązującego w Polsce tylko koniecznością posiadania zapasowych żarówek. W wyposażeniu auta powinny się znaleźć: trójkąt ostrzegawczy, apteczka i gaśnica. W Irlandii obowiązuje ruch lewostronny. Ograniczenia prędkości wyrażone są w kilometrach, a nie w milach, tak jest z kolei w Irlandii Północnej. Na autostradach i drogach ekspresowych, oznaczonych niebieskimi znakami, ograniczenie wynosi 120 km/h. Z kolei zielonymi znakami oznaczone są drogi krajowe (N) z ograniczeniem 100 km/h. W terenie niezabudowanym nie można poruszać się powyżej 80 km/h, a w zabudowanym ograniczenie wynosi 50 km/h.
W Irlandii panuje bezwzględny przymus jazdy w zapiętych pasach bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach samochodu. Podróż z dzieckiem w wieku do lat 12 wiąże się z koniecznością przewożenia go w foteliku lub na podwyższeniu, dopasowanym do jego rozmiarów. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,8 promila.
Autostrady
Autostrady w Irlandii są bezpłatne, ale przejazd dublińskim Port Tunelem, łączącym port z rozjazdem w Coolock, wymaga od nas opłaty. Dostępne są tam połączenia z siecią dróg krajowych. Przejazd samochodem osobowym w godzinach szczytu wynosi 12 euro, a 6 euro w pozostałych. Jeżeli kierujemy się na południe, to wówczas opłata szczytowa obejmuje godziny od 6 do 10. Podróżowanie w stronę północną wiąże się z opłatą w godzinach od 16 do 19. Samochody ciężarowe oraz autokary nie płacą za przejazd tunelem.
Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Wielkiej Brytanii?
Na co uważać ?
REKLAMA
Nie tylko ruch lewostronny może sprawiać początkowy dyskomfort w jeździe po „zielonej wyspie”. Pamiętajmy, że używanie sygnałów dźwiękowych od godziny 23.30 do 7.00 jest zabronione. Jazda po rondach także może wywoływać trudności u kierowcy z Polski. Zjeżdżanie z ronda musi odbywać się z lewego pasa, jeśli dotyczy to pierwszego lub drugiego wyjazdu. Trzeci zjazd (i kolejne) wymuszają od kierowcy zjeżdżania z pasa prawego. Szczególną ostrożność zachowajmy podczas zjazdów ze skrzyżowania, ponieważ irlandzcy kierowcy często zajeżdżają drogę podczas zmiany pasów ruchu.
Jeżeli podróżujemy samochodem po Irlandii w celach turystycznych, to do dwóch tygodni możemy jeździć bez konieczności rejestracji pojazdu. Dłuższy pobyt wymaga zarejestrowania auta i opłacenia podatku od rejestracji pojazdów VRT (Vehicle Registration Tax).
Informacje turystyczne
Republika Irlandii skupia 26 księstw ze stolicą w Dublinie. Sześć hrabstw wchodzi w skład Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Największymi miastami Republiki są: Dublin – stolica, Cork, Limerick, Waterford i Galway. W Dublinie jednym z największych zabytków jest Zamek Dubliński, wzniesiony na miejscu dawnej fortyfikacji wikingów przez Normanów. Warto odwiedzić też znajdującą się w bliskim sąsiedztwie katedrę Christchurch z XII wieku. W Muzeum Narodowym znajdują się nie tylko elementy sztuki wikingów, lecz również obrazy klasyków, tj. Caravaggia, Rembrandta czy Tycjana.
Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Wielkiej Brytanii?
REKLAMA
REKLAMA