REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Mercedes W124: sprawdzenie paska klinowego i wycieków oleju

Robert Kuśpiel
Sprawdzanie wycieków oleju i kontrola paska klinowego w Mercedesie W124.
Sprawdzanie wycieków oleju i kontrola paska klinowego w Mercedesie W124.

REKLAMA

REKLAMA

Sprawdzenie wycieków oleju oraz paska klinowego to dwie czynności, które warto regularnie przeprowadzać. W poradniku tym pokażemy jak przeprowadzić taki przegląd w Mercedesie W124.

Co 20 000 km zaleca się sprawdzenie ewentualnych wycieków oraz stan paska klinowego. Są to dwie czynności, które można łatwo i szybko wykonać, jeśli chodzi o obsługę silnika. Zaczynamy od sprawdzenia ewentualnych wycieków. Jeżeli zobaczymy zanieczyszczenia silnika olejem, czego wynikiem będzie jego zbyt duży ubytek, świadczy to o wycieku. W takim przypadku musimy dokładnie go zlokalizować.

REKLAMA

Zaczynamy od zewnętrznych oględzin. Sprawdzamy korek wlewu oleju. Uszczelka nie powinna być porowata ani uszkodzona. Oglądamy dokładnie cały korpus silnika, jest możliwość, że przepuszcza jedna z uszczelek. Przechodzimy do filtru oleju. Pomiędzy jego kołnierzem i kadłubem silnika nie powinno być oleju. To samo tyczy się miejsca pomiędzy pokrywą i obudową filtru w Mercedesie W124.

Zobacz też:  Jak sprawdzić poziom oleju w silniku i skrzyni biegów? 

REKLAMA

W dalszej części prac będzie nam potrzebny kanał, podnośnik warsztatowy lub typu „żaba” wraz z „kobyłkami”. Najlepiej skorzystać z kanału mamy wtedy większą swobodę ruchu i możemy dokładnie przyjrzeć się wszystkim elementom Mercedesa. Zaczynamy od sprawdzenia korka spustowego. Może być wyciek spod pierścienia uszczelniającego. Sprawdzamy uszczelkę miski olejowej. Na koniec oglądamy miejsce łączenia pomiędzy silnikiem i skrzynią biegów.

Bardzo prawdopodobne, że nie uda nam się nic znaleźć. Olej rozlewa się na dużej powierzchni i ciężko jest zlokalizować wyciek. Demontujemy dolną osłonę silnika i przechodzimy do jego mycia. Będzie nam potrzebny specjalny preparat do mycia silników. Koszt ok. 20zł. Pamiętajmy o przykryciu alternatora torebką foliową, zbyt duża ilość wody może mu poważnie zaszkodzić. Miejsca uszczelnień i połączeń pokrywamy białą kredą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Udajemy się na jazdę próbną na ok. 30km. Wtedy olej będzie dostatecznie rozgrzany i łatwiej przeniknie w szczeliny. Po powrocie wyciek oleju nie powinien być trudny do zlokalizowania.

Zobacz też:  Jak sprawdzić poziom oleju w skrzyni biegów i mechanizmie różnicowym?  

Przechodzimy do pasków klinowych Mercedesa W124. Tutaj również zaczynamy od zewnętrznych oględzin. Sprawdzamy czy pasek nie ma mocnych wytarć, czy nie widać ewentualnych uszkodzeń. Oczywiście to wszystko zobaczymy w danym położeniu paska. W celu dokładnego sprawdzenia musimy zacząć obracać wałem korbowym. Do tego będzie potrzebny klucz nasadowy 27.

Podczas kręcenia oglądamy dokładnie pasek klinowy, wszelkie załamania, ukruszenia bądź stwardniałe zanieczyszczenia kwalifikują pasek do wymiany. Koszt nowego paska to wydatek ok. 50 – 70zł w zależności od miejsca zakupu.

Zobacz też: Mercedes W124: wymiana płynu chłodzącego

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

REKLAMA

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

REKLAMA