REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dlaczego samochód się przegrzewa – co mogło się popsuć, co najpierw sprawdzić, ile będzie kosztowała naprawa?

Max Trela
Dlaczego samochód się przegrzewa – co mogło się popsuć, co najpierw sprawdzić, ile będzie kosztowała naprawa?
Dlaczego samochód się przegrzewa – co mogło się popsuć, co najpierw sprawdzić, ile będzie kosztowała naprawa?

REKLAMA

REKLAMA

Przegrzanie silnika to groźne zjawisko. Powodują go różne awarie układu chłodzenia, którym sprzyja wzrost temperatury otoczenia. Jeśli już teraz są jakieś niepokojące objawy, to trzeba się nimi natychmiast zająć, bo kiedy zrobi się naprawdę ciepło, może być już za późno.

Wnioski z obserwacji

Informacje o tym, jaką temperaturę ma silnik, przekazuje kierowcy zwykle zegarowy lub elektroniczny wskaźnik. W niektórych samochodach do tego celu służą jedynie dwie lampki kontrolne. Tam, gdzie temperaturę silnika pokazuje wskazówka lub graficzny diagram, łatwiej kierowcy ocenić chwilowy stan nagrzania motoru. Oczywiście wskazania nie zawsze muszą odpowiadać prawdzie, ale jeśli wskazówka podczas jazdy zaczyna zbliżać się do czerwonego pola, a wcześniej takich oznak nie było, to powinien być to wystarczający sygnał, żeby jak najszybciej złożyć wizytę w warsztacie. 

REKLAMA

Zobacz też: Jak uruchomić silnik, który nie chce „zaskoczyć”?

W niektórych autach nadmierną temperaturę silnika może jedynie sygnalizować czerwona kontrolka i momentu jej zapalenia nigdy nie wolno ignorować, bo nie wiadomo, jak bardzo w takim przypadku temperatura silnika przekroczyła dopuszczalną granicę. Wtedy najlepiej natychmiast przerwać jazdę. Zawsze w sytuacjach kiedy otrzymujemy sygnały, że wzrasta temperatura silnika koniecznie trzeba zajrzeć pod maskę. Być może od razu odkryjemy przyczynę.

Główni podejrzani

REKLAMA

Przyczyn wzrostu temperatury silnika jest kilka. Najłatwiejsze do wykrycia są nieszczelności układu chłodzenia, bo zwykle widać je gołym okiem. O wiele trudniej ocenić poprawność działania termostatu, który dość często odpowiada za wzrost temperatury pracy silnika. Jeśli z jakiegoś powodu termostat otwiera się zbyt późno, czyli powyżej ustalonej temperatury albo nie do końca, to nagrzana w silniku ciecz nie będzie mogła w odpowiednim czasie przepłynąć do chłodnicy, ustępując miejsca schłodzonemu już tam płynowi. Nieprawidłowo działający termostat nadaje się tylko do wymiany.

Inną przyczyną podwyższonej ponad normę ciepłoty motoru jest awaria wentylatora chłodnicy. W rozwiązaniach, w których wentylator napędzany jest silnikiem elektrycznym niedostateczne chłodzenie lub jego brak może być spowodowane awarią włącznika termicznego umieszczonego zwykle w chłodnicy lub innymi uszkodzeniami w obwodzie zasilania. W sytuacji, kiedy uszkodzeniu uległ termowyłącznik, doraźnym sposobem naprawy jest podłączenie wentylatora na krótko, na przykład bezpośrednio do zacisków akumulatora, ale tylko po to, żeby dojechać do warsztatu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inne przyczyny

Wzrost temperatury silnika spowodowany zmniejszoną skutecznością działania chłodnicy wynikać może z jej zabrudzenia i to zarówno od środka, jak i z zewnątrz. Gruntowne oczyszczenie rdzenia pozwala odzyskać chłodnicy utraconą sprawność. Za przegrzewanie silnika odpowiadać może również zjawisko zapowietrzenia układu chłodzenia. Pozbycie się z wnętrza układu niepotrzebnego powietrza wymaga często wykonania ciągu różnych czynności. 

Zobacz też: Jak zdiagnozować uszkodzoną turbinę?

Nieznajomość takich procedur uniemożliwia skuteczne odpowietrzenie układu. Tak samo będzie, jeśli wcześniej nie ustalimy i nie usuniemy przyczyny, z powodu której powietrze przedostaje się do układu chłodzenia. Wyższa od ustalonego poziomu temperatura pracy silnika spowodowana może być także przez niedomagania układu zarządzającego układem zapłonowym i zasilania, co w przypadku elektronicznych jednostek sterujących wymaga fachowej diagnostyki

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

REKLAMA

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

Chińskie samochody podbijają rynki – teraz także polski, Czy decyduje tylko cena

Chińskie auta nie bez powodu są znacznie tańsze od europejskich. Oczywiście chodzi tutaj przede wszystkim o zdobycie rynku, a najlepszym argumentem do tego jest przystępna cena. Dla nabywcy zresztą przyczyny są najmniej ważne, liczy się dobra cena.

REKLAMA