REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dlaczego samochód się przegrzewa – co mogło się popsuć, co najpierw sprawdzić, ile będzie kosztowała naprawa?

Max Trela
Dlaczego samochód się przegrzewa – co mogło się popsuć, co najpierw sprawdzić, ile będzie kosztowała naprawa?
Dlaczego samochód się przegrzewa – co mogło się popsuć, co najpierw sprawdzić, ile będzie kosztowała naprawa?

REKLAMA

REKLAMA

Przegrzanie silnika to groźne zjawisko. Powodują go różne awarie układu chłodzenia, którym sprzyja wzrost temperatury otoczenia. Jeśli już teraz są jakieś niepokojące objawy, to trzeba się nimi natychmiast zająć, bo kiedy zrobi się naprawdę ciepło, może być już za późno.

Wnioski z obserwacji

Informacje o tym, jaką temperaturę ma silnik, przekazuje kierowcy zwykle zegarowy lub elektroniczny wskaźnik. W niektórych samochodach do tego celu służą jedynie dwie lampki kontrolne. Tam, gdzie temperaturę silnika pokazuje wskazówka lub graficzny diagram, łatwiej kierowcy ocenić chwilowy stan nagrzania motoru. Oczywiście wskazania nie zawsze muszą odpowiadać prawdzie, ale jeśli wskazówka podczas jazdy zaczyna zbliżać się do czerwonego pola, a wcześniej takich oznak nie było, to powinien być to wystarczający sygnał, żeby jak najszybciej złożyć wizytę w warsztacie. 

REKLAMA

Zobacz też: Jak uruchomić silnik, który nie chce „zaskoczyć”?

W niektórych autach nadmierną temperaturę silnika może jedynie sygnalizować czerwona kontrolka i momentu jej zapalenia nigdy nie wolno ignorować, bo nie wiadomo, jak bardzo w takim przypadku temperatura silnika przekroczyła dopuszczalną granicę. Wtedy najlepiej natychmiast przerwać jazdę. Zawsze w sytuacjach kiedy otrzymujemy sygnały, że wzrasta temperatura silnika koniecznie trzeba zajrzeć pod maskę. Być może od razu odkryjemy przyczynę.

Główni podejrzani

REKLAMA

Przyczyn wzrostu temperatury silnika jest kilka. Najłatwiejsze do wykrycia są nieszczelności układu chłodzenia, bo zwykle widać je gołym okiem. O wiele trudniej ocenić poprawność działania termostatu, który dość często odpowiada za wzrost temperatury pracy silnika. Jeśli z jakiegoś powodu termostat otwiera się zbyt późno, czyli powyżej ustalonej temperatury albo nie do końca, to nagrzana w silniku ciecz nie będzie mogła w odpowiednim czasie przepłynąć do chłodnicy, ustępując miejsca schłodzonemu już tam płynowi. Nieprawidłowo działający termostat nadaje się tylko do wymiany.

Inną przyczyną podwyższonej ponad normę ciepłoty motoru jest awaria wentylatora chłodnicy. W rozwiązaniach, w których wentylator napędzany jest silnikiem elektrycznym niedostateczne chłodzenie lub jego brak może być spowodowane awarią włącznika termicznego umieszczonego zwykle w chłodnicy lub innymi uszkodzeniami w obwodzie zasilania. W sytuacji, kiedy uszkodzeniu uległ termowyłącznik, doraźnym sposobem naprawy jest podłączenie wentylatora na krótko, na przykład bezpośrednio do zacisków akumulatora, ale tylko po to, żeby dojechać do warsztatu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inne przyczyny

Wzrost temperatury silnika spowodowany zmniejszoną skutecznością działania chłodnicy wynikać może z jej zabrudzenia i to zarówno od środka, jak i z zewnątrz. Gruntowne oczyszczenie rdzenia pozwala odzyskać chłodnicy utraconą sprawność. Za przegrzewanie silnika odpowiadać może również zjawisko zapowietrzenia układu chłodzenia. Pozbycie się z wnętrza układu niepotrzebnego powietrza wymaga często wykonania ciągu różnych czynności. 

Zobacz też: Jak zdiagnozować uszkodzoną turbinę?

Nieznajomość takich procedur uniemożliwia skuteczne odpowietrzenie układu. Tak samo będzie, jeśli wcześniej nie ustalimy i nie usuniemy przyczyny, z powodu której powietrze przedostaje się do układu chłodzenia. Wyższa od ustalonego poziomu temperatura pracy silnika spowodowana może być także przez niedomagania układu zarządzającego układem zapłonowym i zasilania, co w przypadku elektronicznych jednostek sterujących wymaga fachowej diagnostyki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

REKLAMA

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA