REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Mercedes W124: przegląd wstępnego układu podgrzewania

Robert Kuśpiel
Warto wiedzieć, że ustawiając zapłon w położenie podgrzewania jest ono utrzymywane przez ok. 20 – 25 sekund, jeśli silnik Mercedesa nie zostanie uruchomiony.
Warto wiedzieć, że ustawiając zapłon w położenie podgrzewania jest ono utrzymywane przez ok. 20 – 25 sekund, jeśli silnik Mercedesa nie zostanie uruchomiony.

REKLAMA

REKLAMA

Układ wstępnego podgrzewania silnika jest bardzo ważny w modelach z silnikiem Diesla. W poradniku tym pokażemy jak dokonać przeglądu układu podgrzewania w Mercedesie W124.

Zalecamy przeprowadzić kontrolę wstępnego układu podgrzewania przed okresem zimowym. Nie ma tutaj żadnego limitu kilometrów. Sprawne podgrzewanie jest potrzebne zwłaszcza zimą. Polecamy poświęcić trochę czasu na sprawdzenie, nieplanowany postój może być dużym zaskoczeniem.

REKLAMA

Zobacz też: Mercedes W124: sprawdzanie ciśnienia sprężania w silniku diesla

REKLAMA

Na samym początku warto przedstawić zasadę działania podgrzewania wstępnego silnika. Zaczynamy od zapoznania się z elementami składowymi wchodzącymi w taki układ. Składa się on z przekaźnika czasowego wraz z czujnikiem temperatury, bezpiecznika 80A, świec żarowych ( w zależności od silnika od 4 do 6) oraz kontrolki podgrzewania wstępnego. Znajduje się ona na tablicy rozdzielczej naszego auta.

Podgrzewanie wstępne silnika daje o sobie znać zwłaszcza w zimne dni. Temperatura samoczynnego zapłonu nie jest osiągnięta i dlatego powietrze w komorze spalania należy podgrzać. Od tego jak niska jest temperatura otoczenia zależy czas nagrzewania. Odpowiedzialny jest za to przekaźnik podgrzewania. Wyłącza on podgrzewanie w przypadku uszkodzenia świec żarowych lub przewodów zasilających. Świece podłączone są równolegle do źródła zasilania napięciem.

Zobacz też:  Wymiana świec zapłonowych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto wiedzieć, że ustawiając zapłon w położenie podgrzewania jest ono utrzymywane przez ok. 20 – 25 sekund, jeśli silnik Mercedesa W 124 nie zostanie uruchomiony. Po tym czasie obwód zabezpieczający w przekaźniku wyłącza je. Ponowne podgrzewanie następuje, gdy ustawimy zapłon w pozycji „0” i ponownie przekręcimy kluczyk. Jeśli lampka nie zapala się, czekamy ok. 20 sekund i odpalamy silnik. W przypadku braku problemów, sprawdzamy przede wszystkim lampkę, świece i przewody zasilające.

Jeżeli auto nie odpala musimy sprawdzić czy nie ma przerw w głównym obwodzie prądowym układu podgrzewającego. Kontrolujemy również świece żarowe. Polecamy zajrzeć również do przekaźnika czasowego podgrzewania. Znajduje się on w lewym nadkolu. Do przeprowadzenia sprawdzenia głównego obwodu prądowego będzie nam potrzebny woltomierz.

Zobacz też:  Co zrobić, gdy spod maski wydobywa się dym? 

Podłączamy go między zacisk 30 (przy prawej dolnej śrubce) przekaźnika czasowego podgrzewania i masę. Woltomierz powinien wskazywać 12V. W innym przypadku należy skontrolować przewody łączące. Sprawdzamy bezpiecznik, który się znajduje u góry na przedniej stronie przekaźnika czasowego podgrzewania. Często spotykana jest też usterka samego modułu. W takim wypadku konieczna jest jego wymiana.

Sprawdzając świece żarowe, warto być przygotowanym na ich wymianę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

REKLAMA

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.

REKLAMA