REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Mercedes W124: przegląd wstępnego układu podgrzewania

Robert Kuśpiel
Warto wiedzieć, że ustawiając zapłon w położenie podgrzewania jest ono utrzymywane przez ok. 20 – 25 sekund, jeśli silnik Mercedesa nie zostanie uruchomiony.
Warto wiedzieć, że ustawiając zapłon w położenie podgrzewania jest ono utrzymywane przez ok. 20 – 25 sekund, jeśli silnik Mercedesa nie zostanie uruchomiony.

REKLAMA

REKLAMA

Układ wstępnego podgrzewania silnika jest bardzo ważny w modelach z silnikiem Diesla. W poradniku tym pokażemy jak dokonać przeglądu układu podgrzewania w Mercedesie W124.

Zalecamy przeprowadzić kontrolę wstępnego układu podgrzewania przed okresem zimowym. Nie ma tutaj żadnego limitu kilometrów. Sprawne podgrzewanie jest potrzebne zwłaszcza zimą. Polecamy poświęcić trochę czasu na sprawdzenie, nieplanowany postój może być dużym zaskoczeniem.

REKLAMA

Zobacz też: Mercedes W124: sprawdzanie ciśnienia sprężania w silniku diesla

REKLAMA

Na samym początku warto przedstawić zasadę działania podgrzewania wstępnego silnika. Zaczynamy od zapoznania się z elementami składowymi wchodzącymi w taki układ. Składa się on z przekaźnika czasowego wraz z czujnikiem temperatury, bezpiecznika 80A, świec żarowych ( w zależności od silnika od 4 do 6) oraz kontrolki podgrzewania wstępnego. Znajduje się ona na tablicy rozdzielczej naszego auta.

Podgrzewanie wstępne silnika daje o sobie znać zwłaszcza w zimne dni. Temperatura samoczynnego zapłonu nie jest osiągnięta i dlatego powietrze w komorze spalania należy podgrzać. Od tego jak niska jest temperatura otoczenia zależy czas nagrzewania. Odpowiedzialny jest za to przekaźnik podgrzewania. Wyłącza on podgrzewanie w przypadku uszkodzenia świec żarowych lub przewodów zasilających. Świece podłączone są równolegle do źródła zasilania napięciem.

Zobacz też:  Wymiana świec zapłonowych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto wiedzieć, że ustawiając zapłon w położenie podgrzewania jest ono utrzymywane przez ok. 20 – 25 sekund, jeśli silnik Mercedesa W 124 nie zostanie uruchomiony. Po tym czasie obwód zabezpieczający w przekaźniku wyłącza je. Ponowne podgrzewanie następuje, gdy ustawimy zapłon w pozycji „0” i ponownie przekręcimy kluczyk. Jeśli lampka nie zapala się, czekamy ok. 20 sekund i odpalamy silnik. W przypadku braku problemów, sprawdzamy przede wszystkim lampkę, świece i przewody zasilające.

Jeżeli auto nie odpala musimy sprawdzić czy nie ma przerw w głównym obwodzie prądowym układu podgrzewającego. Kontrolujemy również świece żarowe. Polecamy zajrzeć również do przekaźnika czasowego podgrzewania. Znajduje się on w lewym nadkolu. Do przeprowadzenia sprawdzenia głównego obwodu prądowego będzie nam potrzebny woltomierz.

Zobacz też:  Co zrobić, gdy spod maski wydobywa się dym? 

Podłączamy go między zacisk 30 (przy prawej dolnej śrubce) przekaźnika czasowego podgrzewania i masę. Woltomierz powinien wskazywać 12V. W innym przypadku należy skontrolować przewody łączące. Sprawdzamy bezpiecznik, który się znajduje u góry na przedniej stronie przekaźnika czasowego podgrzewania. Często spotykana jest też usterka samego modułu. W takim wypadku konieczna jest jego wymiana.

Sprawdzając świece żarowe, warto być przygotowanym na ich wymianę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy fotoradar sieje postrach w Warszawie. Ponad 7840 zarejestrowanych wykroczeń w niecały miesiąc

Nowy fotoradar sieje postrach w Warszawie. Ponad 7840 zarejestrowanych wykroczeń w niecały miesiąc. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o najświeższych statystykach dotyczących wykroczeń przekroczenia dozwolonej prędkości.

Uwaga kierowcy! Jest ostrzeżenie przed opadami śniegu i ślizgawicą

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega: dziś w nocy i jutro rano opady deszczu będą zamarzały. Jest duże prawdopodobieństwo oblodzenia. Należy więc zachować szczególną ostrożność na drodze i nie tylko. Śnieg spadnie w niedzielę.

Jakiego samochodu szukają Polacy, gdy chcą wymienić pojazd [RAPORT]

Polacy planujący wymianę samochodu rozglądają się raczej za opcją używaną z silnikiem spalinowym. Tak deklaruje 55 proc. ankietowanych raportu Santander Consumer Multirent. Jakie kwoty mają w planach przeznaczyć?

Nie słabnie popyt na nowe samochody. W listopadzie do grona liderów, w tym Toyoty, dołączył nieoczekiwanie Ford

Popyt na nowe auta – zarówno osobowe jak i dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony nie słabnie. W tej drugiej kategorii listopad przyniósł niespodziankę – Renault na fotelu lidera zajmowanym przez tę markę od niepamiętnego czasu zastąpił Ford.

REKLAMA

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

System RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o włączeniu systemu RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer. Czym jest system RedLight i jak działa? Kto otrzyma mandat?

Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

REKLAMA

KGP: 99 221 interwencji, 380 wypadków drogowych, 22 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 221 interwencji. Byli wzywani do 380 wypadków drogowych.

Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

REKLAMA