REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moto porady

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

BMW E39: przegląd układu hamulcowego

Niespodziewana awaria układu hamulcowego może okazać się bardzo niebezpieczna w skutkach. W poradniku tym przedstawimy podstawowy przegląd układu hamulcowego BMW Serii 5 E39.

BMW E39: układ napędowy przegląd i konserwacja

Od sprawnego układu napędowego zależy czy nasze auto będzie sprawnie jeździć. Poniżej znajduje się opis jak dokonać przeglądu i konserwacji takiego układu w BMW Serii 5 E39

BMW E39: wymiana filtru paliwa i powietrza w silniku wysokoprężnym

Nienaganny stan filtrów to podstawa w każdym silniku Diesla. W poradniku tym pokażemy jak prawidłowo zmienić filtr powietrza i paliwa w BMW serii 5 z silnikiem wysokoprężnym.

BMW E39: wymiana filtru paliwa i powietrza w silniku benzynowym

Zapchane filtry znacznie pogarszają warunki i jakość pracy naszego auta. Poniżej znajduje się opis, jak krok po kroku wymienić filtr powietrza i paliwa w silniku benzynowym BMW serii 5.

REKLAMA

BMW E39: wymiana świec zapłonowych i sprawdzenie paska wieloklinowego

Sprawdzenie paska wieloklinowego i wymiana świec zapłonowych to jedne z wielu czynności, które warto wykonać samemu. Oto opis krok po kroku jak wykonać taki przegląd i wymianę w BMW E39

BMW E39: wymiana płynu chłodzącego

Ciecz chłodząca powinna być wymieniana w równych odstępach czasu. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić płyn chłodniczy w BMW E39.

BMW E39: wymiana oleju silnikowego

Regularna wymiana oleju znacząco wydłuża żywotność naszego silnika. W poradniku tym pokażemy, jak samemu wymienić olej silnikowy w BMW serii 5.

BMW E39: plan czynności obsługowych co 20 000 km

Regularne wykonywanie podstawowych czynności obsługowych zapewni naszemu BMW E39 długą i bezawaryjną eksploatację. W poradniku tym przedstawimy plan czynności obsługowych.

REKLAMA

BMW E39: sprawdzanie ciśnienia sprężania

Sprawdzenie ciśnienia sprężania pozwala nam na realną ocenę stanu technicznego silnika. W poradniku tym pokażemy jak prawidłowo sprawdzić ciśnienie sprężania w BMW E39

Mercedes W124: wymiana płynu hamulcowego i sprawdzenie przewodów

W poradniku tym zaprezentujemy wymianę płynu hamulcowego. Sprawdzimy również przewody hamulcowe. Oto opis jak wykonać to samemu.

Przepisy drogowe w Bułgarii

Przepisy drogowe w Bułgarii są podobne do obowiązujących w Polsce. Ale przed wyjazdem warto dowiedzieć jakie panują zwyczaje i przepisy na drogach, jakich dokumentów będziemy potrzebować, jeśli wybierzemy się pożyczonym samochodem oraz jakie obowiązują w Bułgarii ograniczenia prędkości.

Jak przewozić samochodem osobowym przedmioty nie mieszczące się w jego wnętrzu?

Zachodzi czasem konieczność przewiezienia samochodem przedmiotów o znacznych gabarytach, które nie mieszczą się w jego wnętrzu, nawet po złożeniu lub zdemontowaniu foteli lub ich oparć. Wielu kierowców nie radzi sobie z tym problemem.

Jak bezpiecznie poruszać się w terenie pozamiejskim?

Jazda drogami z dala od osad ludzkich wydaje się być łatwa i bezpieczna. Jedyne zagrożenie mogą stanowić zwierzęta, wbiegające na drogę. Tymczasem są i inne zagrożenia, z których istnienia często nie zdajemy sobie sprawy.

Czy wiesz jak wymieniać koło w samochodzie?

Krok po kroku wyjaśniam jak zmienić koło w samochodzie jeśli złapiemy gumę.

Czy wiesz po co jest i jak działa ABS?

ABS to system przeciwdziałający blokowaniu się kół podczas jazdy. Wcale jednak nie służy skróceniu drogi hamowania.

Czy wiesz jak wyczyścić klemy i elektrody akumulatora?

Klemy i elektrody akumulatora samochodowego korodują i brudzą się. Aby zapewnić stały przepływ prądu, należy je oczyszczać. Jak to zrobić? Wyjaśniam krok po kroku.

Jak przejeżdżać obok robót drogowych i innych miejsc z ludźmi pracującymi na drodze albo tuż obok niej?

Miejsca, gdzie są prowadzone jakiekolwiek prace na drodze, do niedawna były oznakowane dość niechlujnie, często tylko znakiem robót drogowych i drastycznym ograniczeniem prędkości, często nawet do 10 km/godz. Obecnie najczęściej są oznakowane dobrze i w sposób zgodny z przepisami.

Hamowanie pulsacyjne: jak je bezpiecznie wykonać?

Hamowanie pulsacyjne, zwane także „ABSem dla ubogich” pozwala na uniknięcie zablokowania się kół i utrzymanie sterowności pojazdu w czasie hamowania na śliskiej nawierzchni. Dzięki hamowaniu pulsacyjnym kierowca może utrzymać panowanie nad samochodem i ominąć przeszkodę, przed którą np. nie można już zahamować.

Jak bezpiecznie hamować?

Bezpieczne hamowanie to przede wszystkim hamowanie delikatne, z dużym wyczuciem, możliwie płynne, czyli takie, przy którym prędkość spada w sposób liniowy. Hamowanie należy zawsze planować z wyprzedzeniem aby nie było zbyt gwałtowne i dawało pojazdom jadącym z tyłu odpowiednią ilość czasu na reakcję.

Poślizg samochodu: co to jest, kiedy może powstać?

Samochód wpada w poślizg, gdy jedna lub więcej opon traci przyczepność z nawierzchnią po której jedzie. Im bardziej śliska nawierzchnia, im gorszy stan techniczny samochodu, im bardziej wyeksploatowane opony, tym szansa na wpadnięcie w niebezpieczny poślizg niekontrolowany jest większa.

Zderzenie czołowe: jak go bezpiecznie uniknąć?

Zderzenie czołowe dwóch pojazdów jest najniebezpieczniejszym drogowym wypadkiem.

Czy szybki samochód może być bezpieczny?

Współczesne, szybkie samochody mają wiele możliwości, dzięki którym jazda może być bezpieczna i przyjemna. Niestety, te same możliwości, wykorzystane w niewłaściwy sposób, mogą doprowadzić do tragedii. Zbawcą lub katem jest w obu wypadkach prędkość.

Jak jeździć nocą?

Jazda nocą jest dobrą alternatywą dla podróżowania w ciągu dnia, zwłaszcza latem gdy pogoda po zmroku jest dobra, a dni są upalne. Jednak wybierając się w nocną trasę trzeba zdać sobie sprawę z kilku niebezpieczeństw, które niesie ze sobą jazda nocą.

Nietrzeźwy lub zasypiający kierowca: jak go rozpoznać?

Kierowcy nietrzeźwi lub jadący resztkami sił i przysypiający za kierownicą są niebezpieczni dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Nietrzeźwy przechodzień na drodze: jak się zachować?

Nietrzeźwy przechodzeń stanowi ogromne zagrożenie dla innych użytkowników dróg. Chociaż nie będzie ukarany za stan, w jakim się znajduje, mimo że potencjalnie jest prawie tak samo niebezpieczny, jak pijany kierowca.

Utrata kontroli nad samochodem: jak się zachować?

Podczas jazdy może wydarzyć się absolutnie wszystko. Może to być „wystrzał” opony w najmniej spodziewanym momencie, awaria hamulców, poślizg na plamie rozlanego oleju, wjechanie w głęboką wyrwę i poważne uszkodzenie zawieszenia... jak wtedy zapanować nad samochodem?

Niebezpieczny pasażer: jak go okiełznać?

Pasażer to jeden z najniebezpieczniejszych "elementów" samochodu. Jak poradzić sobie z pasażerami w samochodzie w czasie jazdy?

Michael Schumacher czy Jaś Fasola: jakim jesteś kierowcą?

Gdyby wszyscy kierowcy potrafili z boku spojrzeć na swoją wiedzę i umiejętności prowadzenia pojazdów, prawdopodobnie nie doszłoby do około 90% wypadków, jakie dziś wydarzają się na drogach. Można więc powiedzieć że obiektywna ocena swoich umiejętności kierowcy ma wartość życia swojego i innych.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Estonii?

Estonia to jeden z krajów nadbałtyckich, do którego warto wybrać się samochodem. Oddalona jest w dosyć bliskiej odległości od Polski, dlatego jest doskonały celem wycieczki objazdowej. Można potraktować ją jako postój w dalszej podróży do Skandynawii. Zapoznajmy się z jej podstawowymi przepisami.

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Litwie?

Podróżowanie na Litwę jest ułatwione ze względu na jej przynależność do strefy Schengen. Warto dowiedzieć się więcej o naszym wschodni sąsiedzie w kwestii przepisów drogowych, ponieważ ta wiedza może posłużyć nam jako materiał do pasjonującej wycieczki objazdowej po tym kraju.

Przepisy drogowe w Watykanie

Watykan to tłumnie odwiedzane stato in stato, które jest głównym punktem wycieczek pielgrzymów, podróżujących po Włoszech. Jeśli wybierzemy się samochodem do Watykanu bądź wypożyczymy auto na miejscu, warto poznać specyfikę i zasady drogowe panujące na jego terenie.

Mercedes W124: wymiana przednich klocków hamulcowych


Wymiana klocków hamulcowych to jedna z wielu czynności, które możemy wykonać samemu. W poradniku tym pokażemy jak prawidłowo wymienić przednie klocki hamulcowe w Mercedesie W124.

Mercedes W124: wymiana przednich amortyzatorów


Uszkodzone amortyzatory znacznie pogarszają komfort i bezpieczeństwo jazdy. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić przednie amortyzatory w Mercedesie W124.

Mercedes W124: kontrola automatycznej skrzyni biegów

W przypadku automatycznej skrzyni biegów stan oleju jest bardzo ważny dla jej prawidłowego funkcjonowania. W poradniku tym dowiesz się jak samemu sprawdzić i wymienić olej w automatycznej przekładni Mercedesa W124.

Mercedes W124: kontrola manualnej skrzyni biegów

Sprawdzenie szczelności oraz oleju w manualnej skrzyni biegów to dwie podstawowe czynności obsługowe. W poradniku tym dowiesz się jak je prawidłowo przeprowadzić w Mercedesie W124.

Mercedes W124: wymiana filtra paliwa i powietrza

Regularna wymiana filtrów znacząco przyczynia się do braku awaryjności naszego silnika. W poradniku tym pokażemy jak samemu dokonać wymiany tych filtrów w Mercedesie W124.

Mercedes W124: wymiana i sprawdzenie wtryskiwaczy

W poradniku tym pokażemy jak dokonać sprawdzenia i wymiany wtryskiwaczy paliwa w Mercedesie W124. Poniżej znajduje się opis krok po kroku jak wykonać całą operację.

Mercedes W124: sprawdzenie i wymiana świec żarowych

Sprawne świece żarowe ułatwiają rozruch silnika w okresie zimowym. W poradniku tym pokażemy jak sprawdzić i wymienić świece żarowe w Mercedesie W124.

Mercedes W124: przegląd wstępnego układu podgrzewania

Układ wstępnego podgrzewania silnika jest bardzo ważny w modelach z silnikiem Diesla. W poradniku tym pokażemy jak dokonać przeglądu układu podgrzewania w Mercedesie W124.

Mercedes W124: wymiana płynu chłodzącego

Regularna wymiana płynu chłodzącego jest wyjątkowo wskazana. Wysoka wydajność układu chłodzenia znacząco wpływa na pracę silnika. Oto opis jak zrobić to samemu w Mercedesie W124.

Mercedes W124: wymiana oleju silnikowego

W poradniku tym pokażemy jak wymienić olej silnikowy w Mercedesie W124 s silnikiem Diesla. Cała operacja nie jest trudna i z powodzeniem wykonamy ją we własnym zakresie.

Mercedes W124: sprawdzenie paska klinowego i wycieków oleju

Sprawdzenie wycieków oleju oraz paska klinowego to dwie czynności, które warto regularnie przeprowadzać. W poradniku tym pokażemy jak przeprowadzić taki przegląd w Mercedesie W124.

Mercedes W124: sprawdzanie ciśnienia sprężania w silniku diesla

Przeprowadzając sprawdzenie ciśnienia sprężania możemy ocenić stan techniczny naszego silnika w Mercedesie W124. W poradniku tym pokażemy jak wykonać to we własnym zakresie.

Peugeot 406: wymiana oleju silnikowego

W poradniku tym pokażemy jak dokonać sprawdzenia i wymiany oleju silnikowego w Peugeot 406. Cała operacja jest dosyć szybka i łatwa.

Toyota Corolla E10: sprawdzenie i regulacja zaworów

Sprawdzenie i regulacja zaworów wbrew pozorom nie jest trudnym zadaniem, jeżeli znamy budowę silnika. W poradniku tym zademonstrujemy jak samemu dokonać regulacji luzów zaworowych w Toyota Corolla E10.

Dwusprzęgłowa skrzynia biegów (DSG, PDK, Powershift): co to jest, jak działa, ile kosztuje i czy jest warta swojej ceny?

Dwusprzęgłowe skrzynie biegów takie jak DSG, PDK czy Powershift to najbardziej zaawansowane konstrukcje montowane obecnie w samochodach osobowych. Takie przekładnie łączą zalety manualnej skrzyni biegów z możliwością pełnej jej automatyzacji. Takie skrzynie potrafią zmieniać biegi szybciej niż najlepsi kierowcy wyścigowi, a jednak i one swoje humory.

Czy biopaliwa są bezpieczne dla silników? Czy tankowanie biopaliw pozwala oszczędzić pieniądze?

Coraz więcej mówi się nie tylko w Polsce o biopaliwach. Benzyna E10 i biodiesel pojawiają się na coraz większej ilości stacji i kuszą niższa ceną. Tylko czy biopaliwa są bezpieczne, czy nie zniszczą silnika naszego auta i czy tankowanie biopaliw pozwala odciążyć nasz portfel?

Bagażniki samochodowe - podstawowe rodzaje

Pakowanie samochodu na wakacje zazwyczaj wiąże się z koniecznością zabrania ze sobą ogromnej ilości przedmiotów. Możliwości przewozowe auta możemy powiększyć korzystając z różnego rodzaju bagażników dachowych. Przedstawiamy główne rodzaje oraz plusy i minusy popularnych bagażników samochodowych.

Jazda w deszczu: Jak pokonywać kałuże?

Przejeżdżający z dużą prędkością przez kałużę samochód to widok, który często można zobaczyć na naszych drogach i ulicach, szczególnie po gwałtownych wiosennych burzach. Wylatujące spod kół efektowne pióropusze wody zalewają wszystko i wszystkich dookoła. Pamiętajmy jednak, że pokonywanie kałuż w ten sposób może się bardzo źle skończyć, nie tylko dla pieszych stojących przy drode.

Naprawy blacharskie: jakie uszkodzenia karoserii i lakieru naprawić w pierwszej kolejności?

Maj i czerwiec to najlepszy moment żeby zabrać się za naprawy blacharskie auta. Sprzyjają temu warunki atmosferyczne - jest ciepło, ale nie upalnie - i sytuacja na rynku - po sutych miesiącach końca zimy i początku wiosny blacharze zaczynają narzekać na brak klientów i chętniej negocjują ceny.

REKLAMA