REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

BMW E39: wymiana świec zapłonowych i sprawdzenie paska wieloklinowego

Robert Kuśpiel
Wymiana świec zapłonowych i paska wieloklinowego w BMW E39.
Wymiana świec zapłonowych i paska wieloklinowego w BMW E39.

REKLAMA

REKLAMA

Sprawdzenie paska wieloklinowego i wymiana świec zapłonowych to jedne z wielu czynności, które warto wykonać samemu. Oto opis krok po kroku jak wykonać taki przegląd i wymianę w BMW E39

Producent zaleca wymianę świec zapłonowych oraz przegląd paska wieloklinowego co 20 000km. Oczywiście można zachować pewną tolerancję i trochę wydłużyć ten okres np. o 5 tys. km.

REKLAMA

Co będzie nam potrzebne?
• Klucz do świec zapłonowych 16 (powinien być w wyposażeniu samochodu)
• Klucz nasadowy 10
• Komplet świec

Jeśli chodzi o zakup świec do BMW E39- mamy duży wybór. Ceny zaczynają się już od 12 zł w górę. Jak widać częste wymiany nie obciążą znacząco naszego budżetu. Całą operację należy przeprowadzać na zimnym silniku BMW. Najłatwiejszy sposób na sprawdzenie czy warunki są już odpowiednie to dotknięcie go ręką. Jeżeli nie ma ryzyka poparzenia, przystępujemy do pracy.

Zobacz też: Jak wymienić pasek wielorowkowy w Alfie Romeo?  

REKLAMA

Zaczynamy od wymontowania cewek zapłonowych. Wyłączamy zapłon i otwieramy maskę. Podważamy i wyjmujemy pokrywki śrub mocujących pokrywę. Odkręcamy dwie śruby i zdejmujemy pokrywę wlewu oleju i osłonę głowicy cylindrów. Ściągamy złącze ze wszystkich cewek i odkręcamy dwie śruby mocujące przy każdej cewce. Teraz możemy swobodnie je wyjąć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy pamiętać, że przy cewkach zapłonowych cylindra 1 i 6 znajdują się przewody masy pokrywy głowicy cylindrów. W silniku z metalową pokrywą głowicy cylindrów przewód masy jest między 2 i 3 cylindrem. Czyścimy dokładnie miejsce wokół świec zapłonowych i przystępujemy do wykręcenia. Robimy to tylko i wyłącznie przeznaczonym do tego kluczem.

Po demontażu dokładnie oglądamy ich stan. Dzięki temu jesteśmy w stanie poznać kondycję naszego silnika. Jeżeli stożek izolatora świecy jest biały, czysty i bez osadów oznacza to zbyt ubogą mieszankę. W przypadku czarnego, twardego osadu można twierdzić, że mieszanka jest zbyt bogata. Jeżeli dostrzegamy olej na świecy, świadczy to o dużym zużyciu silnika BMW. Stożek z brązowym lub szarobrązowym osadem wskazuje na prawidłowy stan silnika.

Zobacz też: Co zrobić z ukręconą świecą żarową?

REKLAMA

Nowe świece zaczynamy wkręcać ręcznie, następnie dokręcamy momentem 25 Nm.
Przy okazji warto sprawdzić stan paska wieloklinowego. Warto wiedzieć, że naciąg jego realizowany jest przez samoczynny napinacz, przez co nie ma konieczności sprawdzania naciągu. Pozostaje nam wzrokowe sprawdzenie. Szukamy ewentualnych przetarć, pęknięć, ukruszeń bocznych na pasku wieloklinowym.

W przypadku stwierdzenia takich defektów musimy jak najszybciej wymienić pasek wieloklinowy. Kontrolując jego stan co 20 000 km, jesteśmy w stanie ograniczyć do minimum prawdopodobieństwo jego awarii.

Zobacz też: BMW E39: sprawdzanie ciśnienia sprężania

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

REKLAMA

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

REKLAMA

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

REKLAMA