REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

BMW E39: plan czynności obsługowych co 20 000 km

Robert Kuśpiel
Wszystkie przedstawione przez nas czynności względem BMW E39 są możliwe do wykonania we własnym zakresie. Fot. BMW
Wszystkie przedstawione przez nas czynności względem BMW E39 są możliwe do wykonania we własnym zakresie. Fot. BMW

REKLAMA

REKLAMA

Regularne wykonywanie podstawowych czynności obsługowych zapewni naszemu BMW E39 długą i bezawaryjną eksploatację. W poradniku tym przedstawimy plan czynności obsługowych.

Jeżeli ktoś pokonuje 20 000 km rocznie, przegląd ten można nazwać corocznym. W poradniku tym przedstawimy standardowy plan działania. Wszystkie przedstawione przez nas czynności względem BMW E39 są możliwe do wykonania we własnym zakresie.

REKLAMA

Zobacz też: BMW E39: kontrola wyposażenia elektrycznego

Silnik

Przegląd zaczynamy od silnika i układu wylotowego. Jeżeli mamy taką możliwość to podłączamy się pod komputer diagnostyczny w celu odczytania błędów.
Wymieniamy olej silnikowy wraz z filtrem. W silniku BMW sprawdzamy świece zapłonowe lub żarowe w zależności od typu silnika. Wymieniamy filtr powietrza. Kontrolujemy dokładnie pasek klinowy, szukamy ewentualnych uszkodzeń. Przechodzimy do układu chłodzenia. Tutaj sprawdzamy czy nie ma wycieków oraz czy stan płynu jest prawidłowy. Na koniec oglądamy dokładnie cały silnik szukając ewentualnych śladów oleju.

Zobacz też: Kiedy należy używać olejów przeznaczonych do zużytych silników?    

Skrzynia biegów, sprzęgło

W tym punkcie przeglądu opieramy się głównie na kontroli wzrokowej. Zaczynamy od sprzęgła, sprawdzamy szczelność wszystkich przewodów (giętkich i sztywnych). Oglądamy dokładnie skrzynię biegów pod kątem ewentualnych wycieków. Na koniec poddajemy kontroli półosie naszego BMW serii 5. Sprawdzamy osłony pod względem uszkodzeń i szczelności. Wszystkie te czynności najlepiej wykonywać przy uniesionym samochodzie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zawieszenie wraz z układem kierowniczym

Zaczynamy od sprawdzenia przegubów drążków kierowniczych i wahaczy przyglądając się dokładnie osłonom ochronnym. Oglądamy amortyzatory, dociskamy narożnik auta kilka razy i obserwujemy czy wróci na swoje położenie. Sprawdzamy poziom oleju w zbiorniku od wspomagania układu kierowniczego. Kontrolujemy pod względem wycieków: przekładnię, pompę oraz przewody BMW.

Nadwozie

Zaczynamy od przesmarowania i skontrolowania wszystkich zawiasów drzwi, maski, klapy bagażnika. Następnie prowadzimy oględziny całej karoserii pod względem korozji. Małe ogniska jesteśmy w stanie usunąć we własnym zakresie. Z większymi uszkodzeniami jesteśmy zmuszeni udać się do lakiernika. Na sam koniec wymieniamy wkład filtra przeciwpyłkowego.

Zobacz też: Jak skutecznie woskować auto?  

Hamulce i koła

Zaczynamy od układu hamulcowego. Sprawdzamy poziom płynu w zbiorniczku, grubość klocków oraz tarcz. Zaciągamy hamulec ręczny i kontrolujemy skok dźwigni. Jeżeli jest taka potrzeba regulujemy ją. Następnie sprawdzamy wszystkie przewody hamulcowe. Na koniec oglądamy każde koło z osobna. Sprawdzamy, czy nie widać uszkodzeń na felgach i oponach. Kontrolujemy stan bieżnika i sprawdzamy ciśnienie.

Ostatni punkt to sprawdzenie całego oświetlenia. Wykonując taki przegląd jesteśmy w stanie przewidzieć konieczność wymiany danego podzespołu.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA