REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

BMW E39: kontrola wyposażenia elektrycznego

Robert Kuśpiel
Kontrola wyposażenia elektrycznego w BMW E39.
Kontrola wyposażenia elektrycznego w BMW E39.

REKLAMA

REKLAMA

Kontrola wyposażenia elektrycznego jest bardzo szybka i łatwa. W poradniku tym pokażemy jak przeprowadzić taki przegląd w naszym BMW E39 serii 5

Plan naszego działania mającego na celu sprawdzenie układu elektrycznego w BMW E39 Serii 5 wygląda następująco. Na początku sprawdzimy oświetlenie. Skontrolujemy reflektory, światła tylne i kierunkowskazy. Jeżeli przednie lampy nie świecą równo to musimy się udać na regulację do stacji kontroli pojazdów. Sprawdzamy działanie spryskiwacza szyb i reflektorów oraz na końcu akumulator. Pozostaje nam skontrolowanie pilota centralnego zamka.

REKLAMA

Na początku zaczniemy od sprawdzenia akumulatora, ponieważ jest naszym głównym źródłem prądu. Do przeprowadzenia takiej kontroli będzie nam potrzebny aerometr (pomiar elektrolitu) oraz woda destylowana, jako materiał eksploatacyjny. Akumulator W BMW e39 Serii 5 znajduje się w bagażniku po prawej stronie pod pokryciem bocznym. Odchylamy je i zdejmujemy osłonę nad akumulatorem.

Zobacz też: Jak wyczyścić elektrody i klemy akumulatora?

REKLAMA

Teraz za pomocą aerometru sprawdzamy gęstość i stan naładowania. Poziom elektrolitu powinien znajdować się ok. 5mm nad elementami ogniw. Musi sięgać do dolnej krawędzi zgrubienia na obwodzie. Jeżeli stan jest zbyt niski to wykręcamy korki akumulatora i napełniamy każde ogniwo oddzielnie wykorzystując wodę destylowaną. Przykręcamy osłonę akumulatora i przechodzimy do kontroli oświetlenia.

Tutaj sprawa jest bardzo łatwa. Włączamy wszystkie możliwe światła i wychodzimy z samochodu w celu sprawdzenia ich działania. Światła stopu można sprawdzić dojeżdżając do ściany lub w ciemnym garażu. Przepalone żarówki należy jak najszybciej wymienić, żeby nasze auto było dobrze widoczne na drodze. Przy okazji sprawdzamy działanie spryskiwaczy szyby i lamp przednich.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Wymiana żarówek - jakie wybrać i jak zainstalować?

Na koniec sprawdzamy kluczyk zdalnego sterowania centralnym zamkiem. Będziemy wymieniać baterię. W modelach BMW Serii 5 E39 do sierpnia 1999, jeżeli na wyświetlaczu pojawi się komunikat „FunkschlusselBatt” oznacza to konieczność jej wymiany. Wymiana powinna trwać krócej niż jedną minutę. W przeciwnym razie będziemy musieli aktywować zdalne sterowanie. Za pomocą małego śrubokręta podważamy obudowę.

Odkręcamy dwa wkręty i zdejmujemy pokrywę. Wyjmujemy baterię i montujemy nową tego samego typu – CR1220. Przykręcamy pokrywę baterii i montujemy osłonę.
W modelach od września 1999 zamiast baterii znajduje się akumulator, który jest ładowany podczas jazdy. W tym przypadku należy pamiętać o kluczyku zapasowym. Przynajmniej raz do roku należy go naładować podczas dłuższej trasy.

Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że nie potrzebujemy wymieniać baterii ani akumulatora.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA