REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nietrzeźwy przechodzień na drodze: jak się zachować?

Jakubowski Ryszard

REKLAMA

REKLAMA

Nietrzeźwy przechodzeń stanowi ogromne zagrożenie dla innych użytkowników dróg. Chociaż nie będzie ukarany za stan, w jakim się znajduje, mimo że potencjalnie jest prawie tak samo niebezpieczny, jak pijany kierowca.

Rozpoznanie w ciągu kilku sekund, a tyle najwyżej ma kierowca, czy dany przechodzeń jest nietrzeźwy, nie jest łatwe. Bez problemu można na pierwszy rzut oka stwierdzić, że napotkany osobnik znajduje się w stanie kompletnego zamroczenia alkoholem i porusza się jedynie dlatego, że uczył się tego od dzieciństwa. Natomiast osoby pijane w mniejszym stopniu bardzo często zachowują się tak, jak inni przechodnie, co wcale nie daje żadnej gwarancji, że cały czas będą zachowywały równowagę i nie wtoczą się nagle pod maskę jadącego samochodu albo nie wyładują na nim złości i żalu do całego świata, ciskając w niego różnymi przedmiotami albo kpiąc jego karoserię.

REKLAMA

Zobacz też: Teoretyczna a rzeczywista droga hamowania

REKLAMA

Najważniejsza zasada zachowania się kierowcy wobec nietrzeźwych przechodniów nakazuje nie prowokowanie ich do zachowań agresywnych bądź do niekontrolowanych odruchów. A więc pod żadnym pozorem nie wolno wobec nich używać klaksonu. Zareagują niemal zawsze agresją, w pozostałych przypadkach przestraszą się i spanikują, co często kończy się upadkiem wprost przed nadjeżdżające auto.

Kolejna zasada nakazuje omijanie podejrzanie zachowujących się pieszych lub ich całych grup jak najszerszym łukiem, z niewielką prędkością, pozwalającą na zatrzymanie się w każdej chwili, lub na ewentualne gwałtowne przyspieszenie i ucieczkę, gdyby w pijaków nagle wstąpił tak zwany duch bojowy i przemienił ich w bezmyślnych agresorów.

Co prawda nie ma żadnej reguły, dotyczącej czasu pojawiania się nietrzeźwych osobników na drogach, ale z dużą dokładnością można przewidzieć ich „wysyp”. A więc gdy w mijanej miejscowości odbywa się jakiś wiec lub festyn, pierwsi pijani pojawią się już w porze obiadowej. Goście weselni zwykle tracą stan trzeźwości późnym popołudniem lub tuż po zmierzchu, przy czym „w stanie nieważkości” znajdują się dopiero po zmroku. Sporo zawianych wychodzi na drogi około godziny 22.00, a więc w porze gdy są zamykane przydrożne bary i pijalnie piwa.

Zobacz też: Szybkość: co to jest? Jakie są rodzaje szybkość? Jak szybkość wpływa na bezpieczeństwo?

Najwięcej – około północy i potem aż do świtu, jeżeli w danej miejscowości znajduje się dyskoteka. O tej porze można też spotkać najwięcej nietrzeźwych, a często prawie całkowicie zamroczonych kierowców. Pijanych rolników, kierujących furmankami, traktorami lub prowadzonych przez rowery można spotkać w czasie, gdy kończy się ruch na lokalnym targowisku, a więc we wczesnych godzinach popołudniowych i potem aż do późna w nocy, zawsze w dni targowe, albo przed ważnymi świętami, gdy w wioskach odbywa się tradycyjne świniobicie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    PKN ORLEN nie narusza prawa niskimi cenami? Bezpodstawne oskarżenia? [Wybory 2023]

    Są trzy wytłumaczenia dlaczego PKN Orlen sprzedaje paliwa jakby ropa kosztowała 50 dolarów za baryłkę. A jest po 94 dolary. Nie każde postępowanie zarządu spółki wiąże się z odpowiedzialnością prawną.

    Sztuczna inteligencja w samochodzie. Auta już są inteligentne, a ich IQ rośnie!

    Sztuczna inteligencja w samochodzie ma znaczenie nie tylko dla kierowców. To kluczowy trend rynkowy! Już dziś jedna piąta środków wydawanych na prace nad AI, trafiają właśnie do sektora moto. To potężny potencjał. Warto jednak zastanowić się nad tym, co może właściwie oznaczać dla właścicieli aut.

    Historia pojazdu w aplikacji mObywatel. Nowe przepisy już obowiązują

    Usługa "Historia pojazdu" jest niezwykle popularna. Korzysta z niej nawet 27 mln osób miesięcznie. Teraz liczba ta może się zwiększyć. Bo usługa pojawiła się w rządowej aplikacji mObywatel. Rozporządzenie w tej sprawie już działa.

    Czym kierują się Polacy podczas zakupu używanego auta?

    Przy wyborze auta z rynku wtórnego Polacy kierują się przede wszystkim ceną. Tuż za nią, z niemal identyczną liczbą wskazań, plasują się: rocznik oraz przebieg. Nabywcy chcą także znać historię serwisową i wypadkową pojazdu - wynika z badań serwisu autobaza.pl. Co jeszcze wpływa na motoryzacyjne wybory i w jaki sposób świadczy to o świadomości kupujących? Analizują eksperci autobaza.pl.

    REKLAMA

    Fałszywy mandat od straży miejskiej. Nowy sposób złodziei w Warszawie

    Wezwanie od straży miejskiej wygląda łudząco realistycznie. Prawdziwe jednak nie jest. Fakt, że dokument sporządzili oszuści, a nie strażnicy miejscy, zdradza kilka rzucających się w oczy detali. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i jak nie dać się oszukać.

    Wracają kontrole na granicy ze Słowacją. Czy twoje auto też skontrolują?

    Na granicy między Polską a Słowacją ponownie pojawią się strażnicy graniczni. Ci nie będą obserwować ruchu, a zatrzymywać pojazdy i je kontrolować. Na jakich autach się skupią i co ma na celu przywrócenie kontroli granicznych? O tym w tym materiale.

    Dopłaty gwarantowane przez państwo wpływają na zainteresowanie Polaków elektrykami

    Dopłaty gwarantowane przez państwo wpływają na zainteresowanie Polaków elektrykami - wynika z badania zrealizowanego na potrzeby raportu „E-rewolucja w świecie motoryzacji”.

    Czy Ukrainiec może zrobić prawo jazdy w Polsce?

    Czy Ukrainiec może zrobić prawo jazdy w Polsce? Teoretycznie tak. Teoretycznie, bo przed przystąpieniem do kursu i egzaminu, musi spełnić kilka wymogów dodatkowych. O wszystkich koniecznych formalnościach opowiem w tym materiale.

    REKLAMA

    Wybory 2023: Ile będzie kosztować transport wyborców do komisji wyborczych?

    40 mln zł będzie kosztować transport wyborców do komisji wyborczych. Suma po części wynika ze skali przejazdów, a po części faktu, że ministerstwo... nie opracowało stawek, na podstawie których można byłoby taki transport realizować. Oto szczegóły programu "taksówka+".

    Obwodnica Pułtuska. Jest ZRID, zaraz startują prace

    Pułtusk jest pięknym miastem o mocnym akcencie historycznym. Nie ma się zatem co dziwić, że rząd postanowił zainwestować w nie 442 mln zł. A właściwie to nie tyle w nie, co w jego okolice. Bo powstanie obwodnica Pułtuska. Trasa otrzymała właśnie ZRID.

    REKLAMA