REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Nietrzeźwy przechodzień na drodze: jak się zachować?

Jakubowski Ryszard
Najważniejsza zasada zachowania się kierowcy wobec nietrzeźwych przechodniów nakazuje nie prowokowanie ich do zachowań agresywnych bądź do niekontrolowanych odruchów Fot. Moto.wieszjak.pl
Najważniejsza zasada zachowania się kierowcy wobec nietrzeźwych przechodniów nakazuje nie prowokowanie ich do zachowań agresywnych bądź do niekontrolowanych odruchów Fot. Moto.wieszjak.pl

REKLAMA

REKLAMA

Nietrzeźwy przechodzeń stanowi ogromne zagrożenie dla innych użytkowników dróg. Chociaż nie będzie ukarany za stan, w jakim się znajduje, mimo że potencjalnie jest prawie tak samo niebezpieczny, jak pijany kierowca.

Rozpoznanie w ciągu kilku sekund, a tyle najwyżej ma kierowca, czy dany przechodzeń jest nietrzeźwy, nie jest łatwe. Bez problemu można na pierwszy rzut oka stwierdzić, że napotkany osobnik znajduje się w stanie kompletnego zamroczenia alkoholem i porusza się jedynie dlatego, że uczył się tego od dzieciństwa. Natomiast osoby pijane w mniejszym stopniu bardzo często zachowują się tak, jak inni przechodnie, co wcale nie daje żadnej gwarancji, że cały czas będą zachowywały równowagę i nie wtoczą się nagle pod maskę jadącego samochodu albo nie wyładują na nim złości i żalu do całego świata, ciskając w niego różnymi przedmiotami albo kpiąc jego karoserię.

REKLAMA

Zobacz też: Teoretyczna a rzeczywista droga hamowania

REKLAMA

Najważniejsza zasada zachowania się kierowcy wobec nietrzeźwych przechodniów nakazuje nie prowokowanie ich do zachowań agresywnych bądź do niekontrolowanych odruchów. A więc pod żadnym pozorem nie wolno wobec nich używać klaksonu. Zareagują niemal zawsze agresją, w pozostałych przypadkach przestraszą się i spanikują, co często kończy się upadkiem wprost przed nadjeżdżające auto.

Kolejna zasada nakazuje omijanie podejrzanie zachowujących się pieszych lub ich całych grup jak najszerszym łukiem, z niewielką prędkością, pozwalającą na zatrzymanie się w każdej chwili, lub na ewentualne gwałtowne przyspieszenie i ucieczkę, gdyby w pijaków nagle wstąpił tak zwany duch bojowy i przemienił ich w bezmyślnych agresorów.

Co prawda nie ma żadnej reguły, dotyczącej czasu pojawiania się nietrzeźwych osobników na drogach, ale z dużą dokładnością można przewidzieć ich „wysyp”. A więc gdy w mijanej miejscowości odbywa się jakiś wiec lub festyn, pierwsi pijani pojawią się już w porze obiadowej. Goście weselni zwykle tracą stan trzeźwości późnym popołudniem lub tuż po zmierzchu, przy czym „w stanie nieważkości” znajdują się dopiero po zmroku. Sporo zawianych wychodzi na drogi około godziny 22.00, a więc w porze gdy są zamykane przydrożne bary i pijalnie piwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Szybkość: co to jest? Jakie są rodzaje szybkość? Jak szybkość wpływa na bezpieczeństwo?

Najwięcej – około północy i potem aż do świtu, jeżeli w danej miejscowości znajduje się dyskoteka. O tej porze można też spotkać najwięcej nietrzeźwych, a często prawie całkowicie zamroczonych kierowców. Pijanych rolników, kierujących furmankami, traktorami lub prowadzonych przez rowery można spotkać w czasie, gdy kończy się ruch na lokalnym targowisku, a więc we wczesnych godzinach popołudniowych i potem aż do późna w nocy, zawsze w dni targowe, albo przed ważnymi świętami, gdy w wioskach odbywa się tradycyjne świniobicie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA