REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Nietrzeźwy przechodzień na drodze: jak się zachować?

Jakubowski Ryszard
Najważniejsza zasada zachowania się kierowcy wobec nietrzeźwych przechodniów nakazuje nie prowokowanie ich do zachowań agresywnych bądź do niekontrolowanych odruchów Fot. Moto.wieszjak.pl
Najważniejsza zasada zachowania się kierowcy wobec nietrzeźwych przechodniów nakazuje nie prowokowanie ich do zachowań agresywnych bądź do niekontrolowanych odruchów Fot. Moto.wieszjak.pl

REKLAMA

REKLAMA

Nietrzeźwy przechodzeń stanowi ogromne zagrożenie dla innych użytkowników dróg. Chociaż nie będzie ukarany za stan, w jakim się znajduje, mimo że potencjalnie jest prawie tak samo niebezpieczny, jak pijany kierowca.

Rozpoznanie w ciągu kilku sekund, a tyle najwyżej ma kierowca, czy dany przechodzeń jest nietrzeźwy, nie jest łatwe. Bez problemu można na pierwszy rzut oka stwierdzić, że napotkany osobnik znajduje się w stanie kompletnego zamroczenia alkoholem i porusza się jedynie dlatego, że uczył się tego od dzieciństwa. Natomiast osoby pijane w mniejszym stopniu bardzo często zachowują się tak, jak inni przechodnie, co wcale nie daje żadnej gwarancji, że cały czas będą zachowywały równowagę i nie wtoczą się nagle pod maskę jadącego samochodu albo nie wyładują na nim złości i żalu do całego świata, ciskając w niego różnymi przedmiotami albo kpiąc jego karoserię.

REKLAMA

Zobacz też: Teoretyczna a rzeczywista droga hamowania

REKLAMA

Najważniejsza zasada zachowania się kierowcy wobec nietrzeźwych przechodniów nakazuje nie prowokowanie ich do zachowań agresywnych bądź do niekontrolowanych odruchów. A więc pod żadnym pozorem nie wolno wobec nich używać klaksonu. Zareagują niemal zawsze agresją, w pozostałych przypadkach przestraszą się i spanikują, co często kończy się upadkiem wprost przed nadjeżdżające auto.

Kolejna zasada nakazuje omijanie podejrzanie zachowujących się pieszych lub ich całych grup jak najszerszym łukiem, z niewielką prędkością, pozwalającą na zatrzymanie się w każdej chwili, lub na ewentualne gwałtowne przyspieszenie i ucieczkę, gdyby w pijaków nagle wstąpił tak zwany duch bojowy i przemienił ich w bezmyślnych agresorów.

Co prawda nie ma żadnej reguły, dotyczącej czasu pojawiania się nietrzeźwych osobników na drogach, ale z dużą dokładnością można przewidzieć ich „wysyp”. A więc gdy w mijanej miejscowości odbywa się jakiś wiec lub festyn, pierwsi pijani pojawią się już w porze obiadowej. Goście weselni zwykle tracą stan trzeźwości późnym popołudniem lub tuż po zmierzchu, przy czym „w stanie nieważkości” znajdują się dopiero po zmroku. Sporo zawianych wychodzi na drogi około godziny 22.00, a więc w porze gdy są zamykane przydrożne bary i pijalnie piwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Szybkość: co to jest? Jakie są rodzaje szybkość? Jak szybkość wpływa na bezpieczeństwo?

Najwięcej – około północy i potem aż do świtu, jeżeli w danej miejscowości znajduje się dyskoteka. O tej porze można też spotkać najwięcej nietrzeźwych, a często prawie całkowicie zamroczonych kierowców. Pijanych rolników, kierujących furmankami, traktorami lub prowadzonych przez rowery można spotkać w czasie, gdy kończy się ruch na lokalnym targowisku, a więc we wczesnych godzinach popołudniowych i potem aż do późna w nocy, zawsze w dni targowe, albo przed ważnymi świętami, gdy w wioskach odbywa się tradycyjne świniobicie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA