REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Hamowanie pulsacyjne: jak je bezpiecznie wykonać?

Jakubowski Ryszard
Hamowanie pulsacyjne: jak je bezpiecznie wykonać? fot.Ford
Hamowanie pulsacyjne: jak je bezpiecznie wykonać? fot.Ford

REKLAMA

REKLAMA

Hamowanie pulsacyjne, zwane także „ABSem dla ubogich” pozwala na uniknięcie zablokowania się kół i utrzymanie sterowności pojazdu w czasie hamowania na śliskiej nawierzchni. Dzięki hamowaniu pulsacyjnym kierowca może utrzymać panowanie nad samochodem i ominąć przeszkodę, przed którą np. nie można już zahamować.

Kiedy wymyślono hamowanie pulsacyjne, nikt nie przewidywał że po kilkudziesięciu latach na podstawie tej zasady zostanie skonstruowany elektroniczny system wspomagania hamowania. Tak powstał ABS, czyli Anti-lock Braking System. Obowiązek montowania ABS-u seryjnie we wszystkich nowych autach wprowadzanych na rynek w Unii Europejskiej pojawił się w 1 lipca 2006 roku. Wiele aut nawet sprzed tego okresu wyposażonych jest w ABS, należy jednak pamiętać, że w zalewie tanich aut sprowadzanych z zagranicy do Polski (tu jest na nie rynek), znaczny procent nie jest w ABS wyposażonych.

REKLAMA

Zobacz też: Teoretyczna a rzeczywista droga hamowania

Hamowanie pulsacyjne tym różni się od ABS, że częstotliwością impulsów hamujących steruje nie komputer, lecz człowiek, który wciska i odpuszcza pedał hamulca z dużą częstotliwością. Jedynym sposobem na opanowanie hamowania pulsacyjnego jest trening, najlepiej na jak najbardziej śliskiej nawierzchni.

Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc w opanowaniu tej niełatwej sztuki:

REKLAMA

1. W przeciwieństwie do hamowania jednostajnego, na pedał hamulca lepiej jest naciskać nie palcami stopy z piętą opartą o podłogę samochodu, lecz częścią stopy w pobliżu śródstopia, z palcami opartymi o oś pedału hamulca lub o jego dźwignię powyżej częścią z nakładką gumową. Takie ułożenie stopy utrudnia całkowite zwolnienie pedału hamulca, który ma zawsze pewien skok jałowy dla zapewnienia prawidłowej pracy pompy hamulcowej. Dzięki temu częstotliwość nacisków na pedał może wzrosnąć nawet dwukrotnie. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2. Szybkie naciskanie i zwalnianie pedału hamulca należy rozpocząć natychmiast po zauważeniu, że po naciśnięciu pedału hamulca pojazd nie zwalnia, lecz przemieszcza się dalej, na dodatek słabo reaguje lub w ogóle nie reaguje na ruchy kierownicy.

Zobacz też: Jak bezpiecznie hamować samochodem z ABS?

REKLAMA

3. Siła nacisku na pedał nie powinna być duża, podobnie jak amplituda pulsacji. Ważne jest, aby każde zwolnienie pedału hamulca odblokowywało koła, zaś naciśnięcie doprowadzało do stanu lekkiego blokowania. Jest to bardzo trudne do opanowania, ponieważ kierowca odruchowo wciska pedał bardzo mocno, chcą zapobiec wpadnięciu na nieodległą przeszkodę. Trzeba więc w pewnym sensie działać wbrew swojemu instynktowi. Jednocześnie wydłuża się czas, w jakim koła znajdują się w stadium pomiędzy hamowaniem które ich nie blokuje a ich zablokowaniem. Ten przejściowy okres ma decydujące znaczenie dla długości drogi hamowania. Im będzie dłuższy, tym droga hamowania będzie krótsza. Różnica pomiędzy drogą hamowania spowodowanego szybkimi silnymi uderzeniami stopą w pedał hamulca, a szybkim płynnym naciskaniem go i zwalnianiem w opisany sposób może wynosić nawet do 20% na korzyść tego ostatniego. Trzeba go bardzo dokładnie i wielokrotnie przećwiczyć, aby móc skutecznie zastosować w awaryjnej sytuacji.

Należy pamiętać, że zarówno hamowanie pulsacyjne jak i ABS powodują wydłużenie drogi hamowania, pozwalając jednak zachować kontrolę nad samochodem. ABS i technika hamowania pulsacyjnego nie ochronią nas przed wypadkiem jeśli nasza prędkość jest zbyt duża.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA