REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ford Mondeo MK II: sprawdzenie paska klinowego i zębatego

Robert Kuśpiel
Sprawdzenie paska klinowego i zębatego w Fordzie Mondeo MK II.
Sprawdzenie paska klinowego i zębatego w Fordzie Mondeo MK II.

REKLAMA

REKLAMA

Prawidłowy stan paska klinowego i zębatego jest bardzo ważny. Czytając ten poradnik dowiesz się jak samemu dokonać takiej kontroli w Mondeo II generacji.

REKLAMA

W silniku benzynowym naciąg paska klinowego realizowany jest automatycznie. Dlatego nie ma potrzeby sprawdzenia go pod względem odpowiedniego ustawienia. W przypadku silnika Diesla sprawa wygląda zupełnie inaczej. Tutaj należy przeprowadzić kontrolę naciągu za pomocą kciuka. Należy pamiętać, że niedokładne ustawienie doprowadza do zwiększonego uszkodzenia. Oczywiście nie możemy przesadzić z naprężeniem paska. Zbyt duże prowadzi do uszkodzenia łożysk napędzanego zespołu. Plusem całej operacji jest brak konieczności posiadania specjalistycznego sprzętu.

REKLAMA

Zaczynamy od wzrokowego sprawdzenia wszystkich kół pasowych i rolek napędzających. Najważniejsze, żeby były właściwie ustawione względem siebie. Koła pasowe powinny znajdować się w jednej płaszczyźnie. Nierównomierne ułożenie powodować będzie piski podczas pracy. Pod żadnym pozorem nie zalecamy smarować pasków lub elementów napędzających, nie pozbędziemy się w ten sposób przykrego hałasu.

Zobacz też: Ford Mondeo MK II: wymiana świec zapłonowych

Ustawiamy dźwignię zmiany biegów na luz i zaciągamy hamulec ręczny. Za pomocą kredy nanosimy oznaczenie na powierzchni paska klinowego. Teraz przystępujemy do obracania wału korbowego do momentu aż ponownie zobaczymy nasze oznaczenie. Do tej operacji będzie nam potrzebny klucz nasadowy na środkową śrubę koła pasowego znajdującą się na wale korbowym.

REKLAMA

Obracając go oglądamy dokładnie stan paska. Delikatne zużycie nie kwalifikuje go do natychmiastowej wymiany. Mamy tutaj na myśli wszelkiego rodzaju niewielkie wytarcia. W przypadku wyraźnych ubytków, które mogą powodować głośną pracę należy bezzwłocznie wymienić pasek. Na koniec weryfikujemy go pod względem pęknięć. Jeżeli jest ich zbyt dużo na małym odcinku to również czeka nas wymiana. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku wyrwanych żeber paska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przechodzimy do sprawdzenia paska rozrządu. Tutaj wymiana przewidziana jest, co 120 000km. Przeprowadzona przez nas kontrola ma na celu upewnienie się, czy nie ma żadnych zakłóceń podczas jego pracy. Oglądając go dokładnie jesteśmy stanie stwierdzić, w jakim jest stanie. W tym celu musimy zdjąć plastikową obudowę. Następnie obracamy wał korbowy podobnie jak w przypadku paska klinowego.

Zobacz też: Ford Mondeo MK II: wymiana filtru paliwa i powietrza

Pamiętajmy o prawidłowym ustawieniu podczas wymiany. Nieprawidłowy układ może doprowadzić do uszkodzenia silnika. Przestawienie rozrządu może nasz drogo kosztować.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

REKLAMA

Rekordowa sprzedaż samochodów w grudniu. Toyota i Renault wciąż obiektami największego pożądania

Specjalne oferty na koniec roku oraz widmo wyższych cen od nowego roku spowodowały historyczny miesiąc w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Zarejestrowano najwięcej samochodów od początku notowań, a wszystkie marki samochodów osobowych z TOP 20 odnotowały wzrost rejestracji.

Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

REKLAMA

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

REKLAMA